Aydıncık, Bayburt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°21′25.9″K 40°18′52.2″D / 40.357194°K 40.3145°D / 40.357194; 40.3145

Aydıncık
—  Köy  —
Bayburt in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bayburt
İlçe Merkez
Rakım 1.685 m (5.528 ft)
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 118
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 458
İl plaka kodu 69
Posta kodu 69000
İnternet sitesi: [2]

Aydıncık, Bayburt iline bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Söylentilere göre köyümüz çok eski bir tarihe sahiptir. Fakat köyümüzün kendisiyle ilgili doğrudan belgelere şu ana kadar ulaşılamamıştır. Yöremizin eskiden beri yerleşim birimi olduğu tarihi kaynaklardan ve buluntulardan anlaşılmaktadır. Köyümüzün Tarihi Sürecini öğrenmek isteyenler SAYBE NiNE'yi ziyaret edebilirler, bir yandan çaylarını yudumlarken bir yandan da köyümüzün güzelliklerini, çektiği zorlukları eğlenceli bir şekilde dinleyebilirler, bazen gülerek bazen de ağlayarak!!!

Civarda örneğin Mirezgi adı verilen bölgede bulunan yer altı kilisesi köyün çok eski yıllara dayanan bir ermeni yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. bugün bu yerleşim yerinin kalıntıları bulunmaktadır fakat kilise demeye bin şahit lazımdır...

Urartu, Kimmer, İskitler, Med, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Arap ve Selçuklu idareleri altına giren yöremiz 1410`da Karakoyunlular`ın, 1467`da Akkoyunlular`ın hakimiyeti altına girdikten sonra, Fatih Sultan Mehmed`in 1473 Otlukbeli Savaşında Akkoyunlulari yenmesi sonucu Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

HALKI TURKMEN-CEPNI KÜLTÜRUNE SAHIP

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz Bayburt`un Merkez ilçesine bağlıdır. Bayburt Merkez, Gümüşhane ve Erzincan üçgeninde yer alıp Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde bulunmaktadır. Rakımı ise yaklaşık 1685`dir. Bayburt merkeze uzaklığı 20 km'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz Doğu Karadeniz Bölgesinde yer almasıyla birlikte Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu kesiminde bulunması sebebiyle köyde Karadeniz ikliminden ziyade karasal iklim hüküm sürmektedir.

Bu iki iklimin geçiş noktasında bulunduğundan dolayı kışları soğuk ve sert, yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ayrıca nem oranının düşük olması ile birlikte köyde görece temiz hava bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 118
2000 122
1997 157

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişten bugüne ekonomik hayat açısından, sade Aydıncık'ta değil tüm yöremizde bir değişiklik yoktur. Ticaret ve sanayinin gelişmediği yörede hayvancılık ve tarım köyümüzde öteden beri tek geçim kaynağı olmuştur.

Tarım ürünü olarak köyde hububat çeşitleri, yem bitkileri,meyve ve sebze ve az miktarda şeker pancarı yetiştirilmektedir.

Meyve ve sebze şahsi ihtiyaç için ekilip, bu konuda ihracat olmamakla beraber bir takım eksikliklerde dışaridan temin edilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Bayburt belde ve köyleri