Ayazağa, Sarıyer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ayazağa, Şişli sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Ayazağa
—  Mahalle  —
Ayazağanın Şişli'deki konumu.
Ayazağanın Şişli'deki konumu.
Şişli'nin İstanbul'daki konumu
Şişli'nin İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Şişli
Yönetim
 - Muhtar
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu
Alan kodu (+90) 212
Plaka kodu 34

Ayazağa İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı bir semt ve mahalledir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayazağa Mahallesi adını orta Asya Kıpçak Türklerinden Eksük oğlu Artuk. Artuk oğlu İlgazi, İlgazi oğlu Ayaz neslinden Ayaz Paşa'nın torunu, Ayaz Ağa'dan alır. Ayaz Ağa İstanbul doğumludur. Semtin 300 yıllık bir geçmişi olduğu bilinir. Ayazağa merkez camisinin de 300 yıl önce yapıldığı bilinmektedir.

Nüfus ve altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayazağa'nın 3 tarafı ormanla çevrilidir. Tek bir girişi ve çıkısı vardır. Nüfusu 2010 yılı Aralık ayı itibariyle yaklaşık otuz beş bindir.[1] ve 3 bölüme ayrılmıştır. Bu bölgeler: Yeşiltepe, Dereboyu ve Merkez'dir. Halkın büyük bölümünü Karadenizli göçmenler oluşturur. Giresun, Samsun, Sinop, Kastamonu, Ordu, Gümüşhane, Trabzon ve Rize'den büyük göç almıştır. Semtin yerlileri varlıklı ailelerden oluşur, bunun nedeni ise 1950'li yıllarda parsellenen bölgelerin, zaman içerisinde çok fazla değerlenmesidir.

35.000 nüfusu olan semtin 1 km uzağından geçen metro, semte uğramayacaktır. 1990'lı yıllarda piknik alanları olan bir semt olmasına karşın 2000'li yıllardan itibaren bu piknik alanlarını yağmalanmış orman yangınları sebebi ile yok olmaya yüz tutmuştur.

Üç ilköğretim okulu: Ayazağa İlköğretim Okulu,Uğur Erkey İlköğretim Okulu ve Y.E.K.Ü.V Nilüfer GÖKAY İlköğretim Okulu vardır. Bir lise: Ayazağa Lisesi, bir de meslek lisesi vardır: Mehmet Rıfat Evyap Endüstüri Meslek Lisesi. Beykent Üniversitesi 'nin de Ayazağa'da kampüsü bulunmaktadır. Ayazağa'da olduğu sanılan Özel Işık Lisesi ve Boğaziçi Lisesi'nin aslında bu semtin sınırları içinde değildir. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi'nin en büyük yerleşkeleri de bu semttedir. Belediye'ye ait bir kültür merkezi, İstinye Devlet Hastanesi'ne bağlı bir semt polikliniği, bir muhtarlık binası, postane, belediye ek hizmet binası bulunmaktadır.

Ayazağa semtinden 41AT Topkapı Cevizlibağ Davutpaşa' ya, 41E Kabataş'a, 41M Mecidiyeköy'e, 41C Sarıyer'e, bazen Oyak Sitesi yolu ile Levent Metro'ya otobüs seferleri vardır. Otobüs seferlerinin fazla olması sebebi ile bu semte ve bu semtten yapılacak yolculuklar gün içinde sorun olmamakla birlikte sabah 07.00 ile 10.00 arasında çok yoğun olmakta ve özellikle Ayazağa meydanından otobüs ve minübüse binmek adeta imkânsız olmaktadır. Ayazağa-Metro arası çalışan minübüs hattı da bulunmaktadır.Minibüsler önceden Beşiktaş'a kadar gidebilirken daha sonra UKOME kararı ile bu seferler metroya kadar çekilmiş ve Kanyon AVM'nin önüne kadar gerilemiştir. Kanyon Avm önünden dönüş yaparak Ayazağa istikametine gitmektedir. Minibüs seferleri sabahları 3 dk. 12'den sonra ise 5 dakika arayla sefer yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]