Avrupa entegrasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Avrupa Birliği
European stars.svg

Bu makale serisinin bir parçasıdır:
Avrupa Birliği siyaseti

Avrupa entegrasyonu, Avrupa'daki ülkelerin politik, yasal, ekonomik ve kimi durumlarda sosyal ve kültürel olarak birbirleriyle bütünleşmesini anlatmak için kullanılan terimdir. Günümüz koşullarında Avrupa entegrasyonu büyük ölçüde Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Entegrasyonun hızlı bir biçimde yürütülebilmesi amacıyla bazı bölgesel birlikler kurularak bunlara birtakım görev ve sorumluluklar yüklenmektedir. Baltık Denizi Devletleri Konseyi, Benelüks birliği ve Orta Avrupa Serbest Ticaret Antlaşması bunlara örnektir.

Avrupa entegrasyonunun ekonomik alanda atılmış en büyük adımı Avrupa Serbest Ticaret Birliği, Avro alanı ve Avrupa ortak pazarı; politik alanda başarıya ulaşmış en önemli girişimi Avrupa Birliği ve toplumsal-kültürel düzeyde yürütülen adımları da ERASMUS programı, Schengen Antlaşması ve Avrupa Birliği vatandaşlığıdır. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ve Batı Avrupa Birliği aracılığıyla askerî alanda ve Avrupa Uzay Ajansı aracılığıyla da bilimsel araştırmalarda işbirliği kurularak entegrasyon sürecine katkıda bulunulmuştur.