Avrupa Körling Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Avrupa Körling Şampiyonası , çeşitli Avrupa ülkeleri arasında düzenlenen, Avrupa Körling Federasyonu'nun organize ettiği bir körling turnuvasıdır.Şampiyona, aynı zamanda Dünya Körling Şampiyonası'na katılacak ülkeleri belirler.

Şampiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Erkekler Kadınlar Ev sahibi
Kazanan ülke Kazanan takım Kazanan ülke Kazanan takım
1975  Norveç Knut Bjaanaes, Sven Kroken, Helmer Strømbo, Kjell Ulrichsen  İskoçya Betty Law, Jessie Whiteford, Beth Lindsay, Isobel Ross Mégève, Fransa
1976  İsviçre Peter Attinger, Jr., Bernhard Attinger, Mattias Neuenschwander, Ruedi Attinger  İsveç Elisabeth Branäs, Elisabeth Högström, Eva Rosenhed, Anne-Marie Ericsson Batı Berlin, Almanya
1977  İsveç Ragnar Kamp, Björn Rudström, Håkan Rudström, Christer Mårtensson  İsveç Elisabeth Branäs, Eva Rosenhed, Britt-Marie Ericson, Anne-Marie Ericsson Oslo, Norveç
1978  İsviçre Jürg Tanner, Jürg Hornisberger, Franz Tanner, Patrik Lörtscher  İsveç Inga Arfwidsson, Barbro Arfwidsson, Ingrid Appelquist, Gunvor Björhäll Aviemore, İskoçya
1979  İskoçya Jimmy Waddell, Willie Frame, Jim Forrest, George Bryan  İsviçre Gaby Casanova, Betty Bourquin, Linda Thommen, Rosi Manger Varese, İtalya
1980  İskoçya Barton Henderson, Greig Henderson, Bill Henderson, Alistair Sinclair  İsveç Elisabeth Högström, Carina Olsson, Birgitta Sewik, Karin Sjögren Kopenhag, Danimarka
1981  İsviçre Jürg Tanner, Jürg Hornisberger, Patrik Lörtscher, Franz Tanner  İsviçre Susan Schlapbach, Irene Bürgi, Ursula Schlapbach, Katrin Peterhans Grindelwald, İsviçre
1982  İskoçya Mike Hay, David Hay, David Smith, Russell Keiller  İsveç Elisabeth Högström, Katarina Hultling, Birgitta Sewik, Karin Sjögren Kirkcaldy, İskoçya
1983  İsviçre Amédéé Biner, Walter Bielser, Alex Aufdenblatten, Alfred Paci  İsveç Elisabeth Högström, Katarina Hultling, Birgitta Sewik, Karin Sjögren Västerås, İsveç
1984  İsviçre Peter Attinger, Jr., Bernhard Attinger, Werner Attinger, Kurt Attinger  Almanya Almut Hege, Josefine Einsle, Suzanne Koch, Petra Tschetsch Morzine, Fransa
1985  Almanya Rodger Gustaf Schmidt, Wolfgang Burba, Johnny Jahr, Hans-Joachim Burba  İsviçre Jaqueline Landolt, Christine Krieg, Marianne Uhlmann, Silvia Benoit Grindelwald, İsviçre
1986  İsviçre Felix Luchsinger, Thomas Grendelmeier, Daniel Steiff, Fritz Luchsinger  Almanya Andrea Schöpp, Almut Hege, Monika Wagner, Elinore Schöpp Kopenhag, Danimarka
1987  İsveç Thomas Norgren, Jan Strandlund, Lars Strandqvist, Lars Engblom, Olle Håkansson  Almanya Andrea Schöpp, Almut Hege, Monika Wagner, Suzanne Fink Oberstdorf, Almanya
1988  İskoçya David Smith, Mike Hay, Peter Smith, David Hay  İsveç Elisabeth Högström, Anette Norberg, Monika Jansson, Marie Henriksson Perth, İskoçya
1989  İskoçya Hammy McMillan, Norman Brown, Hugh Aitken, Jim Cannon  Almanya Andrea Schöpp, Monika Wagner, Christina Haller, Heike Wieländer Engelberg, İsviçre
1990  İsveç Mikael Hasselborg, Hans Nordin, Lars Vågberg, Stefan Hasselborg  Norveç Dordi Nordby, Hanne Pettersen, Mette Halvorsen, Anne Jøtun Lillehammer, Norveç
1991  Almanya Roland Jentsch, Uli Sutor, Charlie Kapp, Alexander Huchel, Uli Kapp  Almanya Andrea Schöpp, Stephanie Mayer, Monika Wagner, Sabine Huth Chamonix, Fransa
1992  Almanya Andy Kapp, Uli Kapp, Michael Schäffer, Oliver Axnick, Holger Höhne  İsveç Elisabet Johansson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson Perth, İskoçya
1993  Norveç Eigil Ramsfjell, Sjur Loen, Dagfinn Loen, Niclas Järund, Espen de Lange  İsveç Elisabet Johansson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson, Eva Eriksson Leukerbad, İsviçre
1994  İskoçya Hammy McMillan, Norman Brown, Mike Hay, Roger McIntyre, Gordon Muirhead  Danimarka Helena Blach Lavrsen, Dorthe Holm, Margit Pörtner, Helene Jensen, Lisa Richardson Sundsvall, İsveç
1995  İskoçya Hammy McMillan, Norman Brown, Mike Hay, Roger McIntyre, Brian Binnie  Almanya Andrea Schöpp, Monika Wagner, Natalie Neßler, Carina Meidele, Heike Wieländer Grindelwald, İsviçre
1996  İskoçya Hammy McMillan, Norman Brown, Mike Hay, Brian Binnie, Peter Loudon  İsviçre Mirjam Ott, Marianne Flotron, Franziska von Känel, Caroline Balz, Annina von Planta Kopenhag, Danimarka
1997  Almanya Andy Kapp, Uli Kapp, Oliver Axnick, Holger Höhne, Michael Schäffer  İsveç Elisabet Gustafson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson, Margaretha Lindahl Füssen, Almanya
1998  İsveç Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup, Joakim Carlsson  Almanya Andrea Schöpp, Natalie Neßler, Heike Wieländer, Jane Boake-Cope, Andrea Stock Flims, İsviçre
1999  İskoçya Hammy McMillan, Warwick Smith, Ewan MacDonald, Peter Loudon, James Dryburgh  Norveç Dordi Nordby, Hanne Woods, Marianne Aspelin, Cecilie Torhaug Chamonix, Fransa
2000  Finlandiya Markku Uusipaavalniemi, Wille Mäkelä, Tommi Häti, Jari Laukkanen, Pekka Saarelainen  İsveç Elisabet Gustafson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson, Christina Bertrup Oberstdorf, Almanya
2001  İsveç Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup, Anders Kraupp  İsveç Anette Norberg, Cathrine Norberg, Eva Lund, Maria Hasselborg, Anna Rindeskog Vierumäki, Finlandiya
2002  Almanya Sebastian Stock, Daniel Herberg, Stephan Knoll, Markus Messenzehl, Patrick Hoffman  İsveç Anette Norberg, Cathrine Norberg, Eva Lund, Helena Lingham, Maria Hasselborg Grindelwald, İsviçre
2003  İskoçya David Murdoch, Craig Wilson, Neil Murdoch, Euan Byers, Ronald Brewster  İsveç Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Norberg, Anna Bergström, Maria Prytz Courmayeur, İtalya
2004  Almanya Sebastian Stock, Daniel Herberg, Stephan Knoll, Markus Messenzehl, Patrick Hoffman  İsveç Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Norberg, Anna Bergström, Ulrika Bergman Sofya, Bulgaristan
2005  Norveç Pål Trulsen, Lars Vågberg, Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell, Torger Nergård  İsveç Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Bergström, Ulrika Bergman Garmisch-Partenkirchen, Almanya
2006  İsviçre Andi Schwaller, Ralph Stöckli, Thomas Lips, Damian Grichting  Rusya Ludmila Privivkova, Olga Jarkova, Nkeirouka Ezekh, Ekaterina Galkina Basel, İsviçre
2007  İskoçya David Murdoch, Graeme Connal, Peter Smith, Euan Byers, David Hay  İsveç Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Svärd, Maria Prytz Füssen, Almanya
2008  İskoçya David Murdoch, Ewan MacDonald, Peter Smith, Euan Byers, Graeme Connal  İsviçre Mirjam Ott, Carmen Schäfer, Valeria Spälty, Janine Greiner, Carmen Küng Örnsköldsvik, İsveç
2009  İsveç Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll, Oskar Eriksson  Almanya Andrea Schöpp, Monika Wagner, Melanie Robillard, Stella Heiss, Corinna Scholz Aberdeen, İskoçya
2010 Champéry, İsviçre

Toplam madalyalar (Erkekler)[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  İskoçya 12 6 6 24
2  İsviçre 7 4 7 18
3  İsveç 6 12 5 23
4  Almanya 6 1 3 10
5  Norveç 3 8 10 21
6  Finlandiya 1 0 2 3
7  Danimarka 0 4 4 8
8  İtalya 0 0 1 1

Toplam madalyalar (Kadınlar)[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  İsveç 17 8 3 28
2  Almanya 8 1 4 13
3  İsviçre 5 9 10 24
4  Norveç 2 4 7 13
5  İskoçya 1 7 5 13
6  Danimarka 1 3 8 12
7  Rusya 1 0 0 1
8  İtalya 0 2 0 2
9  Fransa 0 1 0 1
10  İngiltere 0 0 1 1

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:European Championships