Ataköy, Kars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ataköy
—  Köy  —
Kars in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Kars
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 562
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 474
İl plaka kodu 36
Posta kodu 36...
İnternet sitesi: [2]

Ataköy, Kars ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

ismi Mağaracık olan Kars Ataköy eski bir yerleşim birimidir. Araştırmalar sonucu 7000 bin yıllık kaya resimleri tespit edideresi boyunca onlarca mağara mevcuttur bir çoğuda bilinçli olarak kapatılmıştır. Köyde bir dönem Ermeniler yaşamıştır.Köyün sınırları içerisinde çıkan borluk suyu Ataköye ait olup,yaylaları ve soğuk suyu ile meşurdur.Kars'ın arazisi en büyük olan köylerinden biridir.(Bir başka rivayete görede tarihi mağaracık köyü köyümüz sınırları içerisinde bulunan Topdaş diye bilinen bölgenin arkasındaki bölgedir ve o bölgede kalıntıları mevcuttur.Köyümüzün deresi oldukca güzeldir fakat onlarca magara biliçli olarak kapatılmıştır fikride bir söylentiden ibarettir.1970 li yıllarda köyümüzü zisinin bu köyde doğduğunu söyleyen Yunanistanlı Yakup isimli birisi tarafından ortayfikird bir şey varsa odimsel nolarak araştırılıp bir sonuca ulaş.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Başta Kaz eti ve Erişte pilavı,kımı turşusu, meşur olup ayrıca piknik yerleri buz gibi kara suyu meşurdur..ören yerlerinden (ziyaretler)de bahsedebiliriz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kars il merkezine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008
2000 562
1997 498

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.(Doğrudur Tarım ve Hayvancılığa dayalıdır. Ama sadece dayalıdır. o kadar Bir gün bu dayak çekilirse vay haline o ekonominin. Nedenmi bir zamanlar köyde sabzecilik ve meyvecilikde yapılmış Tütün ekimide yapılmış tarm ile hayvancılık tam anlamıyla yapılmıştı hatta en iyi hayvancılık kanatlı hayvanlarda yani arıcılıkta olmuş çok kaliteli ballar üretilmiştir.yörenin en büyük en güzel köyü olmuş merkezi bir hal almıştır. hepsi bu kadar onlar geride kaldı.Atilla İLGAR)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ve faaldir.Taşımalı eğitim sistemi uygulanmaktadır.Ve ayrıca köyde Sınırlı Sorumlu Ataköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunmakta olup faal durumda değildir. Köyün içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Ataköy´ün sağlık ocağı faal bir durumda hizmet vermektedir. Köye ayrıca ulaşımı köye ait iki minibüs ile sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]