Arucak, Suluova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Arucak
—  Köy  —
Amasya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Suluova
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 375
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05500
İnternet sitesi: [2]

Arucak, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 30 km, Suluova ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köylüler sıcak kanlı ve misafir perver insanlardır. Köyde insanlar arası birlik ve beraberlik hakimdir. Dini ve milli bayramlar coşkuyla kutlanmakta anadolu gelenekleri yaşatılmaktadır...

Koyumuz cok kırsal alandır kuraklık cok yasanır devlet koyumuze hıc bakmıyor arucak koyu halkı destekleme istıyor

Arucak köyü tarım ve hayvancılıkla kendini geçindirememekte ve her yıl dışa göç vermektedir.artan gübre ve mazot fiyatları sebebiyle toprağını ekemez duruma gelmiştir.kurak geçen mevsimler ve ucuza satılan tarım ürünleride buna eklenince borç batağına sürüklenmiştir. çifçimizin çoğu ziraat bankası, tarım kredi kooperatifi, pancar ekicileri kooperatifi ne borçlu vaziyettedir. Köylünün çoğunun ahırı boş, tarlası boz ve cebi deliktir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda çevre köylere cüzzi yevmiyere karşıkık günlüğe gitmektedirler. Fakirliğin gözü kör olsun. Malesef tarım ve hayvancılıkta ülke genelinde yaşanan sıkıntılar köyümüzde de şiddetle yaşanmaktadır. Gariban köylümüz sıkıntılar içinde boğuşmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Arucak'ta seçimler gayet demokratik bir şekilde ve halkın özgür iradesiyle yapılmaktadır. Köylü hür iradesi sandık başında göstermektedir. Köyümüzde seçimler renkli geçer.herkes kardeşlik içerisinde aynı adayı dasteklesin veya desteklemesin saygı ve sevgi içerisinde oyunu kullanmaktadır. Köyümüz civar köylere örnek bir demokrasi ve halkın egemenliğini yansıtmaktadır. Bu bağlamda ülkemize örnek teşkil etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde kanalizasyon şebekesi vardır fakat tam olarak bitirilmemiş olup,köyün güneyinde kalan yani en üstteki meskenlerde (10 meskende) kanalizasyon şebekesi (Boru hattı) yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz 1071 Malazgirt Savaşı öncesinde Tuğrul ve Çağrı beylerin akıncı kolları olarak HOROSAN dan gelip amasyada kurulmuştur.rum pontuslarıyla yapılan çetin savaşlar sonucunda arucağın kayacık mevkiine yerleşilmiştir.4000 çadırla gelen arucak hanedan beyleri selçuklu devleti ile birlikte anadoluya dört koldan akınlar düzenlemiştir.bir rivayete göre fatihin fedisi karamurat ın arucak hanedan beylerinden olduğu söylenmektedir.horosan türk kültürünün anadolu ve trakya ya yerleşmesine beyliğimizin büyük katkısı olmuştur.GILGAMIŞ destanının da bizim kulduran mevkiinde yazıldığı bilim adamları tarafından açıklanmıştr.köyün ismi ünlü türk hükümdarı mete hanın oğlu börteçine yabgu tarafından iranın rey şehrinde hanedanımıza verilmiştir.ve bu isim anadoluya yerleşen ünlü akıncı beyi ali çavuş tarafından yeni kurulan kente verilmiştir.kurtuluş savaşında beyliğimiz bir garnizon askerle katılmıştır ve önemli başarılara imza atmıştır.bugün köyümüzde bu büyük savaş sonucunda 60 hane kalmıştır.