Arka Sokaklar (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Arka Sokaklar
ArkaSokak-diziafişi.png
Arka Sokaklar Yeni Sezon Afişi
Tür Polisiye, aksiyon, dram, Komedi
Senarist Ahmet Yurdakul
Ozan Yurdakul
Sinan Yurdakul
Ömer Genç
Yönetmen Orhan Oğuz
Oyuncular Zafer Ergin
Şevket Çoruh
Özgür Ozan
Uğur Pektaş
Alp Korkmaz
Özlem Çınar
Gülcan Arslan
Gizem Soysaldı
Tema müziği bestecisi Murat Evgin
Bitiş müziği Bambaşka Bir Şehir
Ülke  Türkiye
Diyarbakır
Ankara
İstanbul
Sezon sayısı 8
Bölüm sayısı 323 (29 Mart 2014)
Prodüksiyon
Yapımcı Türker İnanoğlu
Gösterim süresi 85 - 110 dakika
Yapım şirketi Erler Film
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D
Resim formatı SD:480i
HD:720P 1080İ
Yayın tarihi 31 Temmuz 2006

Arka Sokaklar, Kanal D'de yayınlanan polisiye dizi. İstanbul sokaklarında suçluların peşinde koşan bir ekibin sıradışı maceraları ve aile yaşamları konu alınıyor. Dizi,8.sezon ile Cumartesi günleri yayınlanmaya başlamıştır. Aynı zamanda tekrarları Kanal D ve Max Smart'da yayınlanmaktadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Adı Karakteri Bölüm Sayısı Rolü Hakkında
Zafer Ergin Rıza Soylu 1- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’de emniyet amiri. Ekibin lideri, çimentosu, babası. Sezgileri, iradesi ve tecrübesiyle kendini mesleğine, ailesine, hayata adamış bir adam.
Özgür Ozan Hüsnü Çoban 1 - Ekibin Rıza Baba’yla birlikte en eskisi. İstanbul pahalılığında beş çocuğu ve karısını tek polis maaşıyla geçindirmeye çalışıyor ve bunu zor da olsa başarıyor. Ekibin gülümseyen-gülümseten yüzü. Başına gelen türlü aksiliklerden yılmayan, insani sıcaklığını asla kaybetmeyen bir ‘yurdum insanı’.
Şevket Çoruh Mesut Güneri 1 - Özel ekibin komiserlerinden. 90’lı yıllarda doğuda Özel Harekat’ta görev almış. Bu görevden kalma travmalarla dönmüş İstanbul’a. Oğlu Tunç’u neredeyse tek başına büyütmüş-büyütmekte. İşinde de özel hayatındada sert sivri. Ama aile içinde, yani ekipte, sevilen sayılan bir ‘ağabey’
Berk Oktay Sinan Bahadır 126-250- Ekibin hızlı-yakışıklı komiserlerinden. İşinde hırslı ve sertlikten kaçınmayan bir genç adam. Elif’le yaşadığı fırtınalı ilişki evlilikle sonuçlanacakken sarsılmış, her şeyden vazgeçtiği bir anda ekip onu yalnız bırakmamış ve kolundan tutup mesleğe-hayata geri döndürmüş. Mecburi şark görevinden dolayı Diyarbakır (il) İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Birimine tayini çıkar. Nişanlısını Evleneceği gün kaybetti. Ekibe döndüğünde Narkotik konusunda uzman bir polis olacak. Ekip sayesinde ayakta durmuş. Acısıyla barışmayı öğrenmiş bu sayede hayata dönmüştür. Nişanlısının ölüp ölmediği meçhul olmakla beraber. Döneceği bölüm belli değildir. Ayrıca karakter 282. bölüm ile 294.bölüm arası figüran karakter olmuştur.Geldikten bir süre sonra girdiği bir çatışmada ağır yaralanır.Sonrasında iç kanama başlamasıyla beraber kana ihtiyaç duyulur.Kan grubu 0 RH+ Sinan'a Hüsnü'nün kan vermesi sonucu kurtulur.
Çağla Kubat Elif Doğan Bahadır 126-209/250- Özel ekibe sonradan katılan bir komiser. Sinan'ın ekip aşkı/nişanlısı Sinan ile evleneceği gün bıçaklanarak diziden çıkarıldı. Eylül'ün öz annesi. 209.bölümde bıçaklanarak diziden çıkartılması sonucu 250.bölüme kadar flasback görüntüleri ile oynaması sonucu tam olarak 250. bölümde diziden ayrılmıştır. Ölüp ölmediği meçhuldur. Ayrıca karakter 282. bölüm ile 294. bölüm arası figüran karakter olmuştur.
Uğur Pektaş Murat Ateş 1-125-173- Özel ekibimizin hızlı komiserlerinden. Mesleğe neredeyse Rıza Baba’nın elinde başlamış. Hayatının her aşamasına mesleği ve ekip arkadaşları var, burada sevmiş–evlenmiş-baba olmuş-ayrılmış. Ama aileden hiç kopmamış. İşinde hırslı, başarılı. Sakin gibi dursa da patlaması bela. 292. bölümde çok sevdiği karısı Zeynep'in hayatını kayıp etmesi sonucu ekipten bir süre izin alıp ayrılır. Karısının ölümünden sonra kalbini aşka kapayıp tek aşkı oğlu Ömer'e bağlanır. Ömer'in babası
İlker İnanoğlu Engin Balkan 44-172-210-214) Başkomiser. Daha önce Amerika büyükelçiliğinde koruma müdürü olarak görev yapmış daha sonra ekibe katılmıştır. Madrid büyükelçiliğinden ekibe dönmüş; ancak ardından gizli görevle Moskova'ya gitmiştir.
Alp Korkmaz Ali Akdoğan 1-156-175- Ekibin en genci, komiser. Asıl görevi keskin nişancılık. Rıza Baba’nın kızı Pınar’la evli. Ekibin elinde büyüyen ve hayata atılan cesur, duyarlı genç bir adam. Efe'nin babası
Özlem Çınar Aylin Aydın 1 - Ekibin kemik kadrosunda. Bir dönem operasyonlara katıldıysa da genellikle masa başında teknik takiple ilgilenir.
Gülcan Arslan Leyla Candaş 294- Özel ekibe sonradan katılan bir komiser.Cinayet konusunda uzman.
Gizem Soysaldı Muazzez Kaplan 294- Özel ekibe sonradan katılan bir komiser.Bomba imha konusunda uzman .
Gamze Özçelik Zeynep Ateş/Zeynep Akyüz 1-125-210-292/293 Çocukluğundan beri başka bir meslek başka bir hayat istememiş, şehit polis memuru babasının izinden gitmiş ve polis olmuş. Trafik Şube’deki görevinden özel ekibe geçişiyle hayatı tamamen değişmiş. Murat’la da burada tanışmış, aşkları böylelikle başlamış. Evlilik ve çocuktan sonra bir süreliğine yurt dışı görevde bulunsa da dönüp dolaşıp İstanbul sokaklarına ve ailesi gibi sevdiği insanların yanına-ekibe geri dönmüş .Yener Tarafından vurulması sonucu 292. bölümde Kulağından kan gelmesi ile beraber beyin kanaması geçirmesi sonucu şehit oldu.Asıl 292. bölümde ayrılmasıyla tam Olarak 293.bölümde diziden ayrılmıştır.
Zeynep Beşerler Melek Serter 168-293- Narkotik Şube’den özel ekibe transfer olan Melek, ekibe son katılan komiserdir. Başından bir evlilik geçmiştir, Şirin isminde bir kızı vardır. Kızıyla birlikte yaşıyor. Uzun süre boğuştuğu zorlukların ardından ekibe ve yeni görevine alışması, Melek’in de hayatını değiştirmiş. 293.Bölüm'de Kayseri'ye Tayini çıkar. 315.bölümünde konuk oyuncu olarak katılıyor
Figen Evren Suat Çoban 1 - Hüsnü'nün eşi.
Hülya Çelik Kalebayır Ayla Soylu 251- Rıza'nın eşi. Ayla Karakterinin 2.Cisidir. Birincisi Filiz Taçbaş(1-250)
İpek Yaylacıoğlu Pınar Soylu Akdoğan 126 - Rıza'nın kızı ve Ali'nin eşi.(Pınar Karakterinin üçüncüsüdür. Birincisi Pınar Aydın.1-86) İkincisi Sitare Bilge.86-125
Onur Bay Tekin Çoban 1- Hüsnü'nün ortanca Oğlu.
Furkan Göksel Metin Çoban 1- Hüsnü'nün büyük oğlu.
Yüsra Geyik Zeliha Çoban 1- Hüsnü'nün büyük kızı.
Manolya Aşık Şule Çoban 210- Hüsnü'nün küçük kızı.Şule karakterinin ikincisidir .birincisi Özge Özbütün. 1-209)
Kerimhan Duman Tunç Güneri 1 - Mesut'un oğlu.
İlker Yiğen Yavuz Ateş 1 - Doktor. Murat'ın kardeşi.
Ege Barutçu Ömer Ateş 210- Murat'ın Zeynep'ten doğma oğludur.293.bölümde.annesini kaybetmesi sonucu babası ve amcası tarafından bakılacaktır.Annesinin gözünün önünde ölmesi sonucu annesinin ölümünden çok etkilenir. Annesi gibi Sarışın Babası gibi tarzandır. 6-7 yaşlarındadır.
Beren Gökyıldız Eylül Bahadır /Selin Demirel  ?- Elif'in Sinan'dan olma Sinan'ın ise Elif'ten doğma müşterek kızları.İlk göründüğünde 4- 5 yaşında olacaktır.Babasına çok benzeyen Eylül Kumral Siyah saçlı-Kahverengi gözlüdür.).Annesi Elif'in gizli göreve çıkması sonucu Yalova'da Komiser Barış ve Rıfat Hızaloğlu tarafından bir aileye evlatlık verilmesi sonucu o ailenin onu büyüten ailesi olduğunu bilerek yetiştirilir.Manevi babasını sevmesine rağmen babasının dedesine düşkün olması gibi babasını daha çok seviyor ve 2 yaşından sonra kalbinde anne baba hasreti taşıyan bir çocuk. Annesi gibi Şirin,Cesur,Atak olduğu gibi kayısıya alerjisi vardır.Sima olarak babasına benzemektedir. Babası gibi 2 kere hapşurur, inatçıdır, iğneye, fobisi vardır. İlerleyen bölümlerde annesi ile ortaya çıkacaktır.Ayrıca Eylül'ün annesi ile babası arasındaki bağ geçmişte Sinan'ın Elif'e taktığı onunsa kızları doğduğunda taktığı resimli kolyedir. Karakteri Beren Gökyıldız'ın canlandırması bekleniyor.(Bu bilgi kesin değildir).
Nazlı Tosunoğlu Nazike 138- Suat'ın teyzesi.
Mustafa Efe Günay Haydar Berk Çoban 126- Hüsnü'nün Küçük Oğlu.4.5-yaşındadır.
Kaan Uslu Rıza Efe Akdoğan 264- Ali ve Pınar'ın oğlu Rıza'nın torunu.4-yaşındadır. Efe karakterinin ikincisidir. Birincisi Muhammet Ege Yaşa (175-263)

Bölüm Oyuncuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Başladığı Bölüm Açıklama
Nail Kırmızıgül Cevher Şanlı/Avcı Cevher Eski Harekatçı Mesut'un Devresi 306 314 318 Mesut'un eski devresi eski arkadaşı sonradan düşmanı.306.bölümde Mesut'a suikast düzenler. 307.bölümde ise avcı olarak Mesut onun peşine düşer. 313. bölümde ekip tarafından yakalanır soydan onu ali karşılığında ekipten alır ve cevheri sınıra gönderir 318.bölüme kadar ortada yoktur 318. bölümde sınırda ortaya çıkar.
Gökhan Mumcu Tarık Bostancı 302-305 Ekibin tesadüf eseri bir olayla karşılaştığı adam .Muazzez,in gerçek yüzünü bilmediği erkek arkadaşı çiftliğindeki işçinin katili Mesut ve Rıza baba'nın hisleriyle takibe aldığı katil. 305. bölümde Muazzez tarafından yakalanır.
Nevra Kutal Fidan Teyze 26-114-256 293- Tunç'un eski Şirin'in yeni bakıcısı. Şirin ve annesi gittikten sonra diziden ayrılmıştır.
Mehmet Ali Yılmaz Tibet 187-296 Zeliha'nın sözlüsü. 296. bölümde Zeliş'ten ayrılması sonucu diziden ayrıldı.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Canan 2- Asayiş Komiseri
Oyuncu Adı Bilinmiyor Tufan 226- Çocuk şube komiseri Sinan'ın devresi/Bazı bölümde ekiple çalışır.
Cumhuriyet Kiper Mazlum 145- Ekibin korumasındaki akli dengesi bozuk birey. Konuk oyuncudur ara sıra bazı bölümlerde oynar.
Engin Kocagöz Canay 50- Mesut'un Beyoğlu bölgesindeki kaynağıdır.Konuk oyuncudur ara sıra bazı bölümlerde oynar.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Komiser Mehtap 1- Asayiş polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Komiser Serap 1- Asayiş polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Can Başak Emniyet müdürü Arif 294- Asayiş müdürü bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Buse Varol Komiser Yasemin 294- Asayiş Polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Tunç Oğuz Komiser Arda 294- Asayiş polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar . Ekiple Devriyeye çıkmaya çok hevesli çaylak polis
Zülfikar Tutuş Zülfikar 78- Asayiş Polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Erhan 151- Asayiş Polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Mihriban Taşkıran Demirel  ?- Sinan ile Elif'in kızı Eylül 'ün Üvey annesi.Yıllarca çocuğu olmamış Eylül'ün ona verilmesiyle hayatı değişmiş.İlerleyen zamanlarda Eylül'ün büyümesiyle beraber mutlu olsa bile asıl ailesini özlediği aile.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Koray Demirel  ?- Sinan ile Elif'in kızı Eylül 'ün Üvey babası. Hızaloğlu Holding'in ihaledeki rakibi.Hem Yalova'da hemde Amerika'da şirketleri var. Eylül'ü Sinan'a vermeyecek kadar gözü kara bir mafya ama kirli işleri yok.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Küçük Bebek Eylül  ?- Sinan ile Elif'in kızı Eylül karakterinin bebekliği

Amir, Başkomiser ve Komiserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Adı Rütbesi Karakteri Geldigi Birim Sonraki Birimi Durumu
Zafer Ergin Emniyet Amiri Rıza Soylu Asayiş Bütçe Şube Ekipte
Özgür Ozan Komiser Hüsnü Çoban Asayiş Ekipte
Şevket Çoruh Komiser Mesut Güneri Özel Harekat/Suriye Gizli görev(184-185.bölümler) Ekipte
Gamze Özçelik Komiser Zeynep Akyüz Trafik Londra Büyükelçiliği Şehit
Uğur Pektaş Komiser Murat Ateş Narkotik Londra Büyükelçiliği Ekipte
Zeynep Beşerler Komiser Melek Serter Narkotik Kayseri emniyeti Kayseri De Görevdedir
İlker İnanoğlu Başkomiser Engin Balkan Amerika Büyükelçiliği Madrid Büyükelçiliği/Moskova Gizli Görev Gizli Görevdedir.
Berk Oktay Komiser Sinan Bahadır Gasp masası /Organize Şuçlar(Organize Şube) Suriye Gizli görev(184-185.blm)/Narkotik(Diyarbakır emniyeti) Doğu Hizmetini tamamlamaktadır.
Çağla Kubat Komiser Elif Doğan Yabancılar şubesi/Pasaport Şube/Hırsızlık Masası Narkotik(Ankara emniyeti)/Aşayiş(Diyarbakır Emniyeti) Şehit (Meçhul)
Alp Korkmaz Komiser Ali Akdoğan Asayiş Ekipte
Özlem Çınar Komiser Muavini Aylin Aydın Asayiş Ekipte
Gülcan Arslan Komiser Leyla Candaş Cinayet Şube Ekipte
Gizem Soysaldı Komiser Muazzez Kaplan Bomba İmha Ekipte

Hayali Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Adı Karakteri Bölüm Sayısı Rolü Hakkında Durumu
Garip Kont Garip 1- Mesut'un köpegi k9'Dur. Rolü Devam Ediyor.

Uluslararası Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk gösterim Gösterim adı
 Türkiye Kanal D 31 Temmuz 2006 Arka Sokaklar
 Kuzey Kıbrıs Kanal D Arka Sokaklar
 Bulgaristan bTV 24 Mart 2011/2013 Опасни

Zaman Geçişleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizideki bazı bölümlerdeki zaman geçişleri aşağıdaki gibidir.

 • 125-bölüm-126.bölüm arası 6 ay
 • 250-bölüm-251.bölüm arası 6 ay
 • 254-255-bölüm arası 3 hafta
 • 255-256-bölüm arası 1 ay
 • 261.bölüm-262.bölüm arası 3 hafta
 • 282-283-bölüm arası 3 hafta
 • 296-267-bölüm arası 2 Hafta
 • 297-268-bölüm arası 3 Hafta
 • 299-300-bölüm arası 1 ay
 • 301-302-bölüm arası 1 ay
 • 302-303-bölüm arası 2 Hafta

Mekan[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekan ismi Bölümü Yer
Mesut'un Ev 3-/251 Beyoğlu/Kadıköy(fener Sokak)
Sinan Balıkçı Barınağı 210- Sahil
Emniyet 1- Vatan Caddesi
Hüsnünün evi 1- Kadıköy
Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1- Taksim

Dizi müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Murat Evgin - Özledim Gülüm =Sinan ve Elif'in sarkısı
 • Murat Evgin -Elif&Sinan Tema =(Özledim gülüm fon Müziği)
 • Murat Evgin - Beni Ellere Verdin =Ali ve Pınar'ın şarkısı
 • Murat Evgin -Pınar& Ali Tema=(Beni Ellere Verdin fon Müziği)
 • Murat Evgin - İlk Tek Ve Son Aşkımsın =Murat ve Zeynep'in şarkısı
 • Murat Evgin - Murat&Zeynep Tema = (İlk Tek Ve Son Aşkımsın fon müziği)
 • Murat Evgin - Melek&Mesut Tema =
 • Murat Evgin - Melek Tema = (Melek tema fon müziği)
 • Murat Evgin-Masum =(Sinan'nın şarkısı)
 • Murat Evgin-Aaa fon Müziği =(Ekibin Duygusal fon müziği Zeynep'in Vurulduğunda çalan melodi.)
 • Murat Evgin-Özledim Gülüm Ensturmantal
 • Murat Evgin-Elif Sinan Duygusal Fon =(209.Bölüm cenazede çalan müzik)
 • Murat Evgin-Asayiş Duygusal Fon =(307.Bölüm Bitiş Müziği)
 • Murat Evgin-Elif Sinan ud.Versiyon =(209.Bölüm Fragmanında ve 303.Bölümde Suat Hüsnü Boşanması açıklandığı sahnede Çalan müzik.)
 • Murat Evgin-Ali Akdoğan Vuruluş Müziği
 • Murat Evgin-Umut=(198.hastane sahnelerinde çalan Müzik.
 • Murat Evgin-Mesut
 • Murat Evgin-Mesut(Ud versiyon)

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı ! Bölüm aralığı Sezon yılı TV kanalı
1.Sezon Pazartesi / Salı 20.00 31 Temmuz 2006 26 Haziran 2007 45 1 - 43 2006-2007 Kanal D
2.Sezon Pazartesi 20:00 3 Eylül 2007 30 Haziran 2008 43 44 - 86 2007-2008
3.Sezon Pazartesi 20:00 8 Eylül 2008 29 Haziran 2009 39 87 - 125 2008-2009
4.Sezon Pazartesi 20:00 7 Eylül 2009 28 Haziran 2010 41 126 - 166 2009-2010
5.Sezon Pazartesi 20:00 23 Ağustos 2010 20 Haziran 2011 43 167 - 209 2010-2011
6.Sezon Pazartesi 20:00 5 Eylül 2011 18 Haziran 2012 41 210 - 250 2011-2012
7.Sezon Pazartesi / Cuma 20:00 3 Eylül 2012 28 Haziran 2013 43 251 - 293 2012-2013
8.Sezon Cumartesi 20:00 7 Eylül 2013 Haziran 2014 21(Devam Ediyor) 294 - 326 2013-2014