Arka Sokaklar (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Arka Sokaklar
ArkaSokak-diziafişi.png
Arka Sokaklar Yeni Sezon Afişi
Tür Polisiye, aksiyon, dram, Komedi
Senarist Ahmet Yurdakul
Ozan Yurdakul
Sinan Yurdakul
Ömer Genç
Yönetmen Orhan Oğuz
Oyuncular Zafer Ergin
Şevket Çoruh
Özgür Ozan
Uğur Pektaş
Alp Korkmaz
Özlem Çınar
Gülcan Arslan
Gizem Soysaldı
Tema müziği bestecisi Murat Evgin
Bitiş müziği Bambaşka Bir Şehir
Ülke  Türkiye
Diyarbakır
Ankara
İstanbul
Mardin
Sezon sayısı 8
Bölüm sayısı 335 (21 haziran 2014)
Prodüksiyon
Yapımcı Türker İnanoğlu
Gösterim süresi 85 - 110 dakika
Yapım şirketi Erler Film
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D
Resim formatı SD:480i
HD:720P 1080İ
Yayın tarihi 31 Temmuz 2006
Harici linkler
Website
Production website

Arka Sokaklar, Kanal D'de yayınlanan polisiye dizi. İstanbul sokaklarında suçluların peşinde koşan bir ekibin sıradışı maceraları ve aile yaşamları konu alınıyor. Dizi, 8. sezonda Cumartesi günleri yayınlanmaktadır. Aynı zamanda tekrarları Kanal D ve Max Smart'da yayınlanmaktadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Adı Karakteri Bölüm Sayısı Rolü Hakkında
Zafer Ergin Rıza Soylu 1- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’de emniyet amiri. Ekibin lideri, çimentosu, babası. Sezgileri, iradesi ve tecrübesiyle kendini mesleğine, ailesine, hayata adamış bir adam.
Özgür Ozan Hüsnü Çoban 1 - Ekibin Rıza Baba’yla birlikte en eskisi. İstanbul pahalılığında beş çocuğu ve karısını tek polis maaşıyla geçindirmeye çalışıyor ve bunu zor da olsa başarıyor. Ekibin gülümseyen-gülümseten yüzü. Başına gelen türlü aksiliklerden yılmayan, insani sıcaklığını asla kaybetmeyen bir ‘yurdum insanı’.
Şevket Çoruh Mesut Güneri 1 - Özel ekibin komiserlerinden. 90’lı yıllarda doğuda Özel Harekat’ta görev almış. Bu görevden kalma travmalarla dönmüş İstanbul’a. Oğlu Tunç’u neredeyse tek başına büyütmüş-büyütmekte. İşinde de özel hayatındada sert sivri. Ama aile içinde, yani ekipte, sevilen sayılan bir ‘ağabey’. Bir zamanlar ekibe yeni katılan Melek Serter ile güzel bir ilişkileri vardı.
Berk Oktay Sinan Bahadır 126-250

337-

Ekibin hızlı-yakışıklı komiserlerinden. İşinde hırslı ve sertlikten kaçınmayan bir genç adam. Elif’le yaşadığı fırtınalı ilişki evlilikle sonuçlanacakken sarsılmış, her şeyden vazgeçtiği bir anda ekip onu yalnız bırakmamış ve kolundan tutup mesleğe-hayata geri döndürmüş. Mecburi şark görevinden dolayı Diyarbakır (il) İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Birimine tayini çıkar. Nişanlısını Evleneceği gün kaybetti.
Çağla Kubat Elif Doğan Bahadır 126-209/250- Özel ekibe sonradan katılan bir komiser. Sinan'ın ekip aşkı/nişanlısı Sinan ile evleneceği gün bıçaklanarak diziden çıkarıldı. 209.bölümde bıçaklanarak diziden çıktı.
Uğur Pektaş Murat Ateş 1-125-173-336 Özel ekibimizin hızlı komiserlerinden. Mesleğe neredeyse Rıza Baba’nın elinde başlamış. Hayatının her aşamasına mesleği ve ekip arkadaşları var, burada sevmiş–evlenmiş-baba olmuş-ayrılmış. Ama aileden hiç kopmamış. İşinde hırslı, başarılı. Sakin gibi dursa da patlaması bela. 292. bölümde çok sevdiği karısı Zeynep'in hayatını kayıp etmesi sonucu ekipten bir süre izin alıp ayrılır. Karısının ölümünden sonra kalbini aşka kapayıp tek aşkı oğlu Ömer'e bağlanır. Ömer'in babası.
İlker İnanoğlu Engin Balkan 44-172-210-214

337-

Başkomiser. Daha önce Amerika büyüklçiliğinde koruma müdürü olarak görev yapmış daha sonra ekibe katılmıştır. Madrid büyükelçiliğinden ekibe dönmüş; ancak ardından gizli görevle Moskova'ya gitmiştir.Yeni Sezon'da Moskova'daki görevine İstanbul'da Rıza Baba'nın yanında devam edecektir.
Alp Korkmaz Ali Akdoğan 1-156-175- Ekibin en genci, komiser. Asıl görevi keskin nişancılık. Rıza Baba’nın kızı Pınar’la evli. Ekibin elinde büyüyen ve hayata atılan cesur, duyarlı genç bir adam.156. babası.
Özlem Çınar Aylin Aydın 1 - Ekibin kemik kadrosunda. Bir dönem operasyonlara katıldıysa da genellikle masa başında teknik takiple ilgilenir.
Gülcan Arslan Leyla Candaş 294-336 Özel ekibe sonradan katılan bir komiser.Cinayet konusunda uzman. Murat'a aşıktır.
Gizem Soysaldı Muazzez Kaplan 294-336 Özel ekibe sonradan katılan bir komiser.Bomba imha konusunda uzman .
Gamze Özçelik Zeynep Ateş/Zeynep Akyüz 1-125-210-292/293 Çocukluğundan beri başka bir meslek başka bir hayat istememiş, şehit polis memuru babasının izinden gitmiş ve polis olmuş. Trafik Şube’deki görevinden özel ekibe geçişiyle hayatı tamamen değişmiş. Murat’la da burada tanışmış, aşkları böylelikle başlamış. Evlilik ve çocuktan sonra bir süreliğine yurt dışı görevde bulunsa da dönüp dolaşıp İstanbul sokaklarına ve ailesi gibi sevdiği insanların yanına-ekibe geri dönmüş .Yener Tarafından vurulması sonucu 292. bölümde Kulağından kan gelmesi ile beraber beyin kanaması geçirmesi sonucu şehit oldu.Asıl 292. bölümde ayrılmasıyla tam Olarak 293.bölümde diziden ayrılmıştır.
Zeynep Beşerler Melek Serter 168-293- Narkotik Şube’den özel ekibe transfer olan Melek, ekibe son katılan komiserdir. Başından bir evlilik geçmiştir, Şirin isminde bir kızı vardır. Kızıyla birlikte yaşıyor. Uzun süre boğuştuğu zorlukların ardından ekibe ve yeni görevine alışması, Melek’in de hayatını değiştirmiş.
Figen Evren Suat Çoban 1 - Hüsnü'nün eşi.
Hülya Çelik Kalebayır Ayla Soylu 251- Rıza'nın eşi. Ayla Karakterinin 2.Cisidir. Birincisi Filiz Taçbaş(1-250)
İpek Yaylacıoğlu Pınar Soylu Akdoğan 126 - 341 Rıza'nın kızı ve Ali'nin eşi.(Pınar Karakterinin üçüncüsüdür. Birincisi Pınar Aydın.1-86) İkincisi Sitare Bilge.86-125. 2.çocuğu olurken ölecek.
Onur Bay Tekin Çoban 1- Hüsnü'nün ortanca Oğlu.
Furkan Göksel Metin Çoban 1- Hüsnü'nün büyük oğlu.
Yüsra Geyik Zeliha Çoban 1- Hüsnü'nün büyük kızı.
Manolya Aşık Şule Çoban 210- Hüsnü'nün küçük kızı.Şule karakterinin ikincisidir .birincisi Özge Özbütün. 1-209)
Kerimhan Duman Tunç Güneri 1 - Mesut'un oğlu.
İlker Yiğen Yavuz Ateş 1 - 336 Doktor. Murat'ın kardeşi.
Ege Barutçu Ömer Ateş 210-336 Murat'ın Zeynep'ten doğma oğludur.293.bölümde.annesini kaybetmesi sonucu babası ve amcası tarafından bakılacaktır.Annesinin gözünün önünde ölmesi sonucu annesinin ölümünden çok etkilenir. Annesi gibi Sarışın Babası gibi tarzandır. 6-7 yaşlarındadır.
Nazlı Tosunoğlu Nazike 138- Suat'ın teyzesi.
Mustafa Efe Günay Haydar Berk Çoban 126- Hüsnü'nün Küçük Oğlu.4.5-yaşındadır.
Kaan Uslu Rıza Efe Akdoğan 264- Ali ve Pınar'ın oğlu Rıza'nın torunu.4-yaşındadır. Efe karakterinin ikincisidir. Birincisi Muhammet Ege Yaşa (175-263)

Bölüm Oyuncuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Başladığı Bölüm Açıklama
Nail Kırmızıgül Cevher Şanlı/Avcı Cevher Eski Harekatçı Mesut'un Devresi 306-314, 318-330 Mesut'un eski devresi eski arkadaşı sonradan düşmanı. 306.bölümde Mesut'a suikast düzenler. 307.bölümde ise avcı olarak Mesut onun peşine düşer. 313. bölümde ekip tarafından yakalanır soydan onu ali karşılığında ekipten alır ve cevheri sınıra gönderir 318. bölüme kadar ortada yoktur 318. bölümde sınırda ortaya çıkar. 330. bölüm sonunda bir adada Mesut tarafından boğularak öldürüldü.
Metin Belgin Mümtaz Hoca 320-328 Rıza Babanın hapiste karşılaştığı ve kısa sürede kaynaştığı bir adam. Rıza Baba hapisten çıkartılacak iken rakısına uyutucu ilaç katarak Rıza Babayı kaçırmış ve bir sonraki bölümde MİT ajanı olduğu anlaşıldıktan sonra Rıza Baba ve ekibine yardım etmeye başlamıştır.Cevher, "Barett" (Namlu kompansatörü sökülmüş olarak) model (Airsoft) sniper tüfekle suikast yapmıştır.
Gazanfer Ündüz Soydan Öğüt 313-329 Ekip Cevher Şanlı'yı yakaladıktan sonra ilk olarak Arif Müdürün karşısına çıkmış, daha sonra da ekibin bir numaralı düşmanı haline gelmiştir. 319'uncu bölümde Rıza Babayı Bekir Komiser cinayeti ile suçlatıp hapse attırdıktan 3 bölüm sonra Rıza Baba'nın hapisten çıkarılması ile birlikte ve Mümtaz Hoca'nın sayesinde yakayı ele vermiştir.Rıza baba ve ekibi yakalamaya gittiğinde Rızayı vurmaya çalışır Ali Rıza Babanın önüne atılır Soydanı vurur.
oyuncu adı bilinmiyor Yücel 313-325-329 Soydan'ın adamlarından.Hep Soydan'a yardım etmiştir.Diğer adamları Malik'le birlikte Mardin'e gitmiştir. Soydan 'ınAdamlarının diğer kısmı önceden ölmüştür.Adamları Malik'in yanındayken Yücel Soydanın yanındadır. Maliklerin yanına giderken Ekip yolda Soydanla Yücel'i yakalar.Bundan 3 bölüm sonra hapisten çıkar.1 bölüm sonra ekip

tekrar yakalar. Bu sefer Ali Soydanı Öldürür bu yüzden tek başına kalır ve cezaevine gider.Ve bu bölümde diziden çıkar.

Gökhan Mumcu Tarık Bostancı 302-305 Ekibin tesadüf eseri bir olayla karşılaştığı adam .Muazzez,in gerçek yüzünü bilmediği erkek arkadaşı çiftliğindeki işçinin katili Mesut ve Rıza baba'nın hisleriyle takibe aldığı katil. 305. bölümde Muazzez tarafından yakalanır.
Nevra Kutal Fidan Teyze 26-114-256 293- Tunç'un eski Şirin'in yeni bakıcısı. Şirin ve annesi gittikten sonra diziden ayrılmıştır.
Mehmet Ali Yılmaz Tibet 187-296 Zeliha'nın sözlüsü. 296. bölümde Zeliş'ten ayrılması sonucu diziden ayrıldı.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Canan 2- Asayiş Komiseri
Serkan

Özcan

Tufan 226- Çocuk şube komiseri Sinan'ın devresi/Bazı bölümde ekiple çalışır.
Cumhuriyet Kiper Mazlum 145- Ekibin korumasındaki akli dengesi bozuk birey. Konuk oyuncudur ara sıra bazı bölümlerde oynar.
Engin Kocagöz Canay 50- Mesut'un Beyoğlu bölgesindeki kaynağıdır.Konuk oyuncudur ara sıra bazı bölümlerde oynar.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Komiser Mehtap 1- Asayiş polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Komiser Serap 1- Asayiş polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Can Başak Emniyet müdürü Arif 294- Asayiş müdürü bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Buse Varol Yasemin 294- Asayiş Polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Tunç Oğuz Arda 294- Gizli Polis Şamil tarafından. Asayişe gönderilmişdir. Asayiş polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar. Ekiple Devriyeye çıkmaya çok hevesli çaylak polis.
Yıldıray Yıldızoğlu Şamil 294- Gizli Polisdir. Arda'yı Asayiş Polisi olarak Asaşiye göndermişdir.
Zülfikar Tutuş Zülfikar 78- Asayiş Polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.
Oyuncu Adı Bilinmiyor Erhan 151- Asayiş Polisi bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak oynar.

Amir, Başkomiser ve Komiserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Adı Rütbesi Karakteri Geldigi Birim Sonraki Birimi Durumu
Zafer Ergin Emniyet Amiri Rıza Soylu Asayiş Ekipte
Özgür Ozan Komiser Hüsnü Çoban Asayiş Ekipte
Şevket Çoruh Komiser Mesut Güneri Özel Harekat/Suriye Gizli görev(184-185.bölümler) Ekipte
Gamze Özçelik Komiser Zeynep Akyüz Trafik Londra Büyükelçiliği Şehit
Uğur Pektaş Komiser Murat Ateş Narkotik Londra Büyükelçiliği/Amerika Büyükelçiliği Gizli Görevini Tamamlamaktadır.
Zeynep Beşerler Komiser Melek Serter Narkotik Kayseri emniyeti Kayseri De Görevdedir
İlker İnanoğlu Başkomiser Engin Balkan Amerika Büyükelçiliği Madrid Büyükelçiliği/Moskova Gizli Görev Gizli Görevdedir.
Berk Oktay Komiser Sinan Bahadır Gasp masası /Organize Şuçlar(Organize Şube) Suriye Gizli görev(184-185.blm)/Narkotik(Diyarbakır emniyeti) Doğu Hizmetini tamamlamaktadır.
Çağla Kubat Komiser Elif Doğan Yabancılar şubesi/Pasaport Şube/Hırsızlık Masası Narkotik(Ankara emniyeti)/Aşayiş(Diyarbakır Emniyeti) Şehit
Alp Korkmaz Komiser Ali Akdoğan Asayiş Ekipte
Özlem Çınar Komiser Muavini Aylin Aydın Asayiş Ekipte
Gülcan Arslan Komiser Leyla Candaş Cinayet Şube Amerika Büyükelçiliği Gizli Görevini Tamamlamaktadır
Gizem Soysaldı Komiser Muazzez Kaplan Bomba İmha Şehit
Zülfikar Tutuş Polis memuru Zülfikar Tutuş Asayiş Ekipte

Hayvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Adı Karakteri Bölüm Sayısı Rolü Hakkında Durumu
Garip Kont Garip 3- Mesut'un köpegi k9'Dur. Rolü Devam Ediyor.

Uluslararası Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk gösterim Gösterim adı
 Türkiye Kanal D 31 Temmuz 2006 Arka Sokaklar
 KKTC Kanal D Arka Sokaklar
 Bulgaristan bTV 24 Mart 2011/2013/2014 Опасни улици

Zaman Geçişleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizideki bazı bölümlerdeki zaman geçişleri aşağıdaki gibidir.

 • 125-bölüm-126.bölüm arası 6 ay
 • 250-bölüm-251.bölüm arası 6 ay
 • 254-255-bölüm arası 3 hafta
 • 255-256-bölüm arası 1 ay
 • 261.bölüm-262.bölüm arası 3 hafta
 • 282-283-bölüm arası 3 hafta
 • 296-267-bölüm arası 2 Hafta
 • 297-268-bölüm arası 3 Hafta
 • 299-300-bölüm arası 1 ay
 • 301-302-bölüm arası 1 ay
 • 302-303-bölüm arası 2 Hafta

Mekan[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekan ismi Bölümü Yer
Mesut'un evi 3-/251 Beyoğlu/Kadıköy(Fener Sokak)
Sinan balıkçı barınağı 210- Sahil
Emniyet 1- Vatan Caddesi
Hüsnü'nün evi 1- Kadıköy
Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1- Taksim

Dizi müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Murat Evgin - Özledim Gülüm =Sinan ve Elif'in sarkısı
 • Murat Evgin -Elif&Sinan Tema =(Özledim gülüm fon Müziği)
 • Murat Evgin - Beni Ellere Verdin =Ali ve Pınar'ın şarkısı
 • Murat Evgin -Pınar& Ali Tema=(Beni Ellere Verdin fon Müziği)
 • Murat Evgin - İlk Tek Ve Son Aşkımsın =Murat ve Zeynep'in şarkısı
 • Murat Evgin - Murat&Zeynep Tema = (İlk Tek Ve Son Aşkımsın fon müziği)
 • Murat Evgin - Melek&Mesut Tema =
 • Murat Evgin - Melek Tema = (Melek tema fon müziği)
 • Murat Evgin-Masum =(Sinan'nın şarkısı)
 • Murat Evgin-Aaa fon Müziği =(Ekibin Duygusal fon müziği Zeynep'in Vurulduğunda çalan melodi.)
 • Murat Evgin-Özledim Gülüm Ensturmantal
 • Murat Evgin-Elif Sinan Duygusal Fon =(209.Bölüm cenazede çalan müzik)
 • Murat Evgin-Asayiş Duygusal Fon =(307.Bölüm Bitiş Müziği)
 • Murat Evgin-Elif Sinan ud.Versiyon =(209.Bölüm Fragmanında ve 303.Bölümde Suat Hüsnü Boşanması açıklandığı sahnede Çalan müzik.)
 • Murat Evgin-Ali Akdoğan Vuruluş Müziği
 • Murat Evgin-Umut=(198.hastane sahnelerinde çalan Müzik.
 • Murat Evgin-Mesut
 • Murat Evgin-Mesut(Ud versiyon)
 • Murat Evgin-Halim Duman(Leyla'nın arkaşının düğününde çalan Müzik.)

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı ! Bölüm aralığı Sezon yılı TV kanalı
1.Sezon Salı-Cumartesi 23.30 02 Kasım 2010 25 Haziran 2011 45 1 - 43 2006-2007 KANAL D
2.Sezon Salı 23.30 6 Eylül 2011 12 Haziran 2012 43 44 - 86 2007-2008
3.Sezon Salı 23.30 11 Eylül 2012 23 Nisan 2013 39 87 - 125 2008-2009
4.Sezon Salı 23.30 17 Eylül 2013 24 Haziran 2014 41 126 - 166 2009-2010
5.Sezon Salı 20.00 2 Eylül 2014 02 Temmuz 2015 43 167 - 209 2010-2011
6.Sezon Salı 20.00 03 Eylül 2015 16 Haziran 2016 41 210 - 250 2011-2012
7.Sezon Salı 20.00 16 Eylül 2016 29 Haziran 2017 43 251 - 293 2012-2013
8.Sezon Cumartesi 20.00 5 Eylül 2017 28 Haziran 2018 42 294 - 336 2013-2014

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]