AnadoluJet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Adj logo.jpg
AnadoluJet
IATA
TK
ICAO
AJA
Çağrı Kodu
ANADOLUJET
Kuruluş 23 Nisan 2008
Faaliyet sonlandırma Halen faal
Hubları Esenboğa Uluslararası Havalimanı
Diğer Hublar / İkinci Hub Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı
Uçak Filosu 27[1]
Uçuş Noktaları 41[2]
Ortak Şirketler Türk Hava Yolları
Ticari İşletme Merkezi Ankara,Türkiye
Önemli Kişi(ler) İbrahim DOĞAN - THY A.O. / Bölgesel Uçuşlar Başkanı
Slogan Uçmayan Kalmasın![3]
Website: http://www.anadolujet.com

AnadoluJet, 23 Nisan 2008 tarihinde geniş halk kitlelerinin ulaşım hizmetinden yararlanmaları amacıyla Türk Hava Yolları 'nın yeni bir iş modeli ile yapılandırdığı farklı bir ticari markası olarak kurulmuştur. Maliyet avantajlarının bilet ücretlerine yansıtılmasıyla uçakla seyahat daha cazip hale getirilmiştir. Ankara hatlarındaki yolcu sayısı %65 artmış, doluluk oranları %85 seviyelerine gelmiştir. 5 uçakla operasyona başlayan AnadoluJet, ilk yılında 8 uçaklık, 2010 yılının ilk yarısında ise 16 uçaklık bir filoya ulaşmıştır. 2012 ortalarında ise 20 uçakla hizmet vermekteydi.

Başkentin konumuna yakışır şekilde hizmeti tüm Anadolu'ya; cazip ücretlerle güvenli, hızlı ve zamanında uçuşlarla temel ihtiyaç olarak yaygınlaştırmak istenmiştir. Ulaşım ağını günden güne arttırarak hava ulaşımının sektör içindeki yerini daha sağlam bir temele oturtmak istemektedir. Sloganı: "Uçmayan Kalmasın!"

Anadolu'nun 40 noktasına yolcu taşıyan AnadoluJet, THY A.O. - Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim DOĞAN ve ekibi tarafından yönetilmektedir.

Uçuş kodu[değiştir | kaynağı değiştir]

AnadoluJet, Türk Hava Yolları'nın bir alt markası olduğundan, uçuşlarda TK kodu kullanılmaktadır. AnadoluJet, 7000'li TK kodlarını kullanmaktadır. Örnek: İzmir - Ankara uçuşlarında kullanılan uçuş kodlarından biri, TK 7005'dir.

Misyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye gibi yüzölçümü geniş ülkelerde kara ve demiryolu ile yapılan seyahatlerin süreleri oldukça uzun olmaktadır. AnadoluJet, Anadolu halkının şehirler arası seyahatlerini daha yoğun olarak havayolu ile gerçekleştirme imkânı sağlamayı ve böylece seyahat edecek yolculara büyük bir zaman tasarrufu sağlamayı amaçlamaktadır. Ankara merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren şirket böylece bir yandan yerli turizme, diğer yandan da Anadolu genelindeki ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Bu yöndeki en somut adım, AnadoluJet uçuşlarında en düşük ücretin, vergiler hariç 39 TL olarak belirlenmiş olmasıdır. THY biletlerinin satıldığı tüm satış kanallarından AnadoluJet biletleri de temin edilebilmektedir.

Uçuş noktaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkent merkezli olmak üzere, Ankara'dan 36 kente sefer düzenlemektedir. THY, yeni markanın tüm eksikliklerini gidererek hazır hale gelmesi amacıyla ilk etapta iç hat uçuşlarına ağırlık vermektedir. Bunun yanı sıra AnadoluJet, 4 Eylül 2008 tarihinden itibaren yurtdışı seferlerine açılarak Hatay ile KKTC'ni birbirine bağlamıştır.

Anadolujet uçuş noktaları (Kasım 2013)

 Türkiye
 KKTC

Ortak Uçtuğu Havayolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filo[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm koltukları ekonomi sınıfı olan AnadoluJet filosunun ortalama yaşı 8,3 yıldır (Temmuz 2014]:[6]

AnadoluJet Filosu
Uçak Tipi Toplam Yolcu Kapasitesi Bilgiler
Boeing 737-700 9 149
Boeing 737-800 19 189
Toplam 28 4052

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]