Alucra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Alucra, Giresun sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°19′N, 38°45′E

Alucra
—  İlçe  —
Türkiye'de yeri
Türkiye'de yeri
Alucra Genel Görünüm
Alucra Genel Görünüm
Koordinatlar: 40°19′K 38°45′D / 40.317°K 38.75°D / 40.317; 38.75
Ülke Türkiye
İl Giresun
Coğrafî bölge Karadeniz
Yönetim
 - Kaymakam Hacı Arslan Uzan
 - Belediye başkanı Asım Kaymakçı
Yüzölçümü
 - Toplam 1.200 km2 (463,3 mi2)
Rakım 1.430 m (4.692 ft)
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 12,948
 - Kır 4,900
 - Şehir 8,048
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 28700
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu 28
İnternet sitesi: http://www.alucra.bel.tr/s

Alucra, Giresun ilinin bir ilçesidir. Giresun iline 150 km, Gümüşhane iline 147 km, Erzincan iline 148 km uzaklıktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Alucra'nın yerleşim tarihi Hitit lere kadar uzanmaktadır. İskitler, Kimmerler, Medler, Persler, Romalılar ve Bizans (Romalılar- Rumlar) lılar bölgede sırasıyla hakimiyet kurmuşlardır.

MS 391 yılında Alucra Orta Asyadan gelen Kıpçak ve Peçenek Türklerinin istilasına uğramış, bölge 60 yıl kadar Türklerin yönetiminde kalmıştır. 8. yüzyılda ise Maveraünnehirden gelen Oğuzlar, Türkmenler; Çamoluk, Çakmak ve Koman bölgelerine yerleşmişlerdir.

1071 Malazgirt Muharebesi nden sonra Alucra ve çevresi Türkmen beyi Kuşluhan bey tarafından fethedilmiş, Merkezi Trabzon da bulunan Danişmendliler Beyliği nin idaresine verilmiştir. Bölge Bizans ve Mengücekliler arasında bu dönemlerde birkaç kez el değiştirmiştir.

Osman Oğulları Anadolu birliğini kurunca, Alucra da bu beyliğe katılmış oldu. Türkmen ,Uzun HasanAkkoyunlular Alucra yı bir dönem topraklarına kattı. Ancak Fatih Sultan Mehmed bu bölgeye sefer düzenleyerek geri aldı. Otlukbeli Muharebesinden sonra da Alucra bölgesi tamamen Osmanlı İdaresinde kalmış oldu. Aluç ağacının çok olması dolayısıyla bu dönemde ismini aldığı sanılmaktadır. Başka bir rivayete göre de Fatih Sultan Mehmed, Şebinkarahisar da iken elini Alucra ya uzatarak "el-ücrâ" (ücra yer) diye söyledigi rivayet edilir.

Anadoluda çıkan Celali İsyanları ndan Alucra da etkilenmiştir. Bu bölgedeki isyancı Türkmenler Kuyucu Murat Paşa tarafından sindirilmiştir. Bağırsak Deresi ismi karınları yarılarak suya atılanlar dolayısıyla verilmiştir.

I. Dünya Savaşı nda Alucrada bir cephe oluşturulmuş, cephe komutanı Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak karargahını bugünkü Çakmak ile Yeşilyurt köyleri bölgesinde kurmuştur. Yeşilyurt köyü Gurbababa Dağı civarında şehitlik mevcuttur.

İdari Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1876 yılına kadar Mindeval ve Kuvata adında iki nahiye olarak idare edilen Alucra, bu tarihten sonra Şebinkarahisar Mutasarrıf’lığına bağlı bir ilçe olmuştur. İlçe merkezi, Karabörk, Kemallı, Koman köyleri arasında zaman zaman yer değiştirdikten sonra, şimdiki yerine yerleşmiştir. 1933 yılında Şebinkarahisarın da ilçe olmasıyla Alucra, Giresun İline bağlı bir ilçe olmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Alucra yöresinin iklimi, Karadeniz ikliminin aksine kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Karların erimesi nisan ayının ortalarına kadar sarkıp, bahar yağışları da hazirana kadar uzamaktadır. İlkbaharda karların erimesi ve yağmurların başlamasına paralel olarak akarsuların debisi artış gösterir. Bu mevsimde debisi en yüksek akarsu Bağırsak deresi olduğu görülür.

İnce Dere, suyunun tamamına yakınını Gavur Dağları'ındaki karların erimesinden alır. Yaz kuraklıından dolayı yazın (Ağustos) tamamıyla kurur.

Bağırsak Deresi de, yazın beslenemediği için kuruma noktasına gelir.

Moran Deresi ise,Bağırsak ve İnce Dere'ye nazaran rejimi daha düzenli olup yazın da sularını akıtmaya devam eder.

 • Yılık yağış miktarı : 560 mm³
 • Ortalama sıcaklık : 18º
 • Otalama soğukluk: -1º"9

Görüldüğü gibi, akarsuların debisi ve yıllık yağış miktarına bakıldığında genel olarak düzensiz bir rejim görülür. Bu haliyle Alucra’nın iklimi Karadeniz ikliminden çok, Karasal iklimdir.

Bitki örtüsü ve ormanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alucra yöresi, bitki örtüsü bakımından yayla iklimi özelliğini taşır. Dağların kuzey yamaçları ağaçlarla kaplı iken, güney yamaçları daha sade görünüşlüdür. Yörenin karakteristik bitki örtüsü, ormanlar ve geniş otlaklardır. Ormanlık alanlar; merekeze yakın yerlerde çam ağaçları şeklinde olurken, Zilovacık'ı gibi daha yüksek yerlerde, yerini köknar ağaçlarına bırakır. Muhtelif yerlerde hiçbir ticari değeri olmayan Fındık da yetişir. İlçe merkezindeki başlıca ağaç cinsi kavak (selvi) ağacıdır. Bölgenin en önemli ormanları Tohumluk, Zilovacık, Çalgan, Boyluca ve Aralıktepe ormanlarıdır.Yayla düzlüklerinde geniş otlaklar uzanır. Gavur Dağları eteklerindeki otlaklar, büyükbaş hayvancılık için önem arzeder. Ekili tarımda en fazla, tahıl yer alır. Başlıca sebebi, yağış azlığı ve yaz kuraklığıdır. Bunda, yörenin tabii su kaynakları bakımından çok yetersiz olması da etkendir. Sulanabilir alanlarda patates, fasulye, şeker pancarı, kara lahana tarımı yapılmaktadır. Meyvecilik hemen hemen hiç yoktur.

Alucra Köylerinin detaylı haritası

Yaylacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede yaylacılık Son derece gelişmiş bir haldedir. Eskiden bölge halkı hayvan otlatmak için yaylaya göç etmekte iken son yıllarda, Temiz dağ havası alarak dinlenmek ve çeşitli yayla şenliklerine katılarak eğlenmek için yaylaya çıkılmaktadır. Yöre halkının çıktığı yaylalarda yaz aylarında çeşitli festivaller ve şenlikler düzenlenmektedir.

Turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sarı Dede Türbesi - Babapınar Mahallesinde
 • Mayıs Deresi (Hayran Kaplıcaları): Aktepe köyü belençayır mahallesinde bulunmaktadır.
 • Arda Boğazı: Arda köyü dönemecindedir.
 • Kamışlı Gözesi: Kamışlı mahallesindedir.
 • Çayır Göze: Karaağaç mahallesindedir.
 • Seyyid Mahmud Çağırgan Veli Türbesi: Boyluca köyü içinde yer almaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun Üniversitesi Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü, İşletme, Muhasebe, Bankacılık, Sigortacılık, Halkla İlişkiler, Maliye, Büro Yönetimi ve Sekreterlik programlarından oluşmaktadır.

1750 metrekarelik kullanım alanı bulunan 5 katlı yüksekokul binasında 8 derslik, 25 bilgisayarlı bir bilgisayar laboratuvarı, 1500 kitap kapasitesine sahip kütüphane ve 250 m2 kullanım alanı bulunan öğrenci kantini bulunmaktadır. Bilgisayar laboratuvarı internet erişimine sahiptir. Alucra Belediyesi yüksekokul öğrencilerine mülkiyeti belediyeye ait 3 katlı binasını yurt olarak kullanma olanağı sağlamıştır. Bu yurt 1245 m2 olup 120 yatak kapasitesine sahiptir

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezine bağlı 6 mahalle bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Babapınar Mahallesi
 2. Karaağaç Mahallesi
 3. Kemallı Mahallesi
 4. Mesudiye Mahallesi
 5. Topçam Mahallesi
 6. Yunus Emre Mahallesi.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Alucra'ya karayolu ile karşılıklı otobüs seferleri yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6WFCviXyA. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]