Alsancak Garı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Alsancak train station izmir.jpg

Alsancak Garı, İzmir'in merkezinde bulunan Türkiye'nin Kemer istasyonundan sonra en eski ikinci tren istasyonudur. Yapımı 1858 yılında tamamlanmıştır.[1]. Ayrıca istasyon TCDD 3. Bölge Müdürlüğü'ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu konumuyla Alsancak Garı, Türkiye'nin en yoğun istasyonlarından biridir. Garda bulunan hatlar 2001 yılında 25 kV AC ile elektrikli hale getirilmiştir.[2]. Alsancak Garından şehirlerarası olarak Ankara'ya [3][4], Bandırma'ya [5][6], Afyon'a[7] ve Uşak'a[8] ve banliyö olarak İzban trenleriyle Aliağa ve Menderes'e [9] hizmet vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Alsancak Garı :Osmanlı'nın ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolu hattının yapılması için imtiyaz, İngiliz girişimci Wilkin ve dört arkadaşına verilmişti. İmtiyaz 1857 yılında "İzmir'den Aydın'a Osmanlı Demiryolu" kumpanyasına devredilmiş 1857 yılında Vali Mustafa Paşa döneminde temeli atılan demiryolunun başlangıcında yer alan Alsancak Garı, 1858 yılında hizmete açılmıştır. 1866'da açılan Aydın hattı ile istasyon yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı, sonrasında bile ORC'ye ait olan istasyon 1935'de, ORC'nin devre dışı bırakılmasıyla TCDD'ye geçmiştir.İstasyon İzmir'den kalkıp Güney'e giden hatların başlangıç noktasıdır. Örneğin; Alsancak-Cumaovası hattının başlangıç istasyonu burasıdır. Son buharlı tren istasyonu 1980 yılında terk etmiştir. 2001 yılında tüm hatlar elektriklendirilerek, hat sayısı 4ten 10a, platform sayısı ise 2den 6ya yükseltilmiştir. 1 Mayıs 2006 tarihinde İzban projesi nedeniyle kapatılan istasyondan son tren kalkışı gerçekleşmiştir. İzban projesinin tamamlanmasıyla 19 Mayıs 2010 tarihinde istasyon tekrar yolcu taşımacılığına açılmıştır.

Yük Taşımacılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yük trenleri 1858 yılından başlayarak Alsancak Garında faaliyet göstermiştir. Ancak İzmir Limanı hattının tamamlanmasıyla garın yük taşımacılığı azalmıştır. Alsancak Garı karşısında bulunan TMO tahıl silolarının 1990ların sonunda devre dışı kalmasıyla yük taşımacılığı neredeyse sona ermiştir. 2001 yılında kullanılmayan doğu tarafı hatları, yolcu treni platformu haline dönüştürülmüştür.

Media[değiştir | kaynağı değiştir]

İstasyonun devre dışı kaldığı 4 yıl boyunca, istasyon içerisinde Nil Karaibrahimgil ve Sıla Gençoğlu konserleri gerçekleşmiştir.

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki İstasyon Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Sonraki İstasyon
Başlangıç
İzmir Mavi Treni
Halkapınar
Ankara yönüne
Başlangıç
Karesi Ekspresi
Halkapınar
Ankara yönüne
Başlangıç
6 Eylül Ekspresi
Halkapınar
Bandırma yönüne
Başlangıç
17 Eylül Ekspresi
Halkapınar
Bandırma yönüne
Başlangıç
Alsancak-Uşak Yerel Ekspresi
Halkapınar
Uşak yönüne
Başlangıç
Ege Ekspresi
Halkapınar
Afyon yönüne
Önceki İstasyon İzban Sonraki İstasyon
Başlangıç
İzban-Güney
Hilal
Cumaovası yönüne
Başlangıç
İzban-Kuzey
Halkapınar
Aliağa yönüne

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ History of Alsancak Station - By Ömer Tolga Sümerli
  2. ^ TCDD Electrification - Trains and Railways of Turkey
  3. ^ Karesi Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  4. ^ İzmir Mavi Tren - TCDD Anahat trenleri
  5. ^ 6 Eylül Süper Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  6. ^ 17 Eylül Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  7. ^ Ege Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  8. ^ Uşak Bölgesel Ekspresi
  9. ^ İZBAN saatleri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]