Ali Gül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ali Gül
Doğum 1958
Adana, Türkiye
Meslek(ler) Oyuncu

Ali Gül (d. 1958, Adana), Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Sanat hayatına, Adana'da amatör tiyatro topluluklarında çalışarak başlayan Ali Gül, Tiyatro Bölümü mezunudur. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Ankara Sanat Tiyatrosu gibi özel topluluklarda çalıştı. Uzun yıllar AST kadrosunda birçok oyunda çeşitli roller üstlendi. Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra, kamera karşısına geçerek çeşitli sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. Çasod üyesi olan sanatçı, yoğun şekilde seslendirme çalışmaları da yaptı.

Ali Gül bir zamanlar Star 1'de yayınlanan Amerikan dizisi A Takımı'ndaki Hannibal Smith karakteri seslendirmesi ile ünlenmiştir.

Bunun dışında;

Yüzüklerin Efendisinde Celeborn'u Sevimli Canavarlar'da Yeti'yi Hoodwinked 'de Kurt'u Sağır Oda dizisinde Oğuz Bey'i Üvey Baba dizisinde Şemsi İnkaya'yı Karayip Korsanları 1...Geofrey Rush'u Karayip Korsanları 2-3...Bill Nighy 'ı The İn-Laws-Çılgın Dünürler.....Albert Brooks'u 60 Saniye...Nicolas Cage' i Pluto Nash..Eddie Murphy yi The Recruit-Çaylak...Al Pacino'yu The Rock-Kaya...Ed Harris' i Romeo Must Die...Delroy Lindo' yu Malice..Bill Pulman' ı Shangaylı Kovboy'da Jackie Chan i Nerdesin Be Birader...George Clooney' i Anlat Bakalım filminde Robert de Niro'yu Anlatamadım Mı? Robert de Niro'yu Gerald Mc Boing Boing çizgi dizisinde Baba'yı Son Peygamber adlı çizgi filmde Ebu Süfyan'ı seslendirdi.

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dijital Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Byzantine: The Betrayal - Rol: Murat Akalin - 1997

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]