Ali Bardakoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ali Bardakoğlu
Ali Bardakoğlu, 2009
Ali Bardakoğlu, 2009
Doğum 1952
Tosya, Kastamonu, TürkiyeTürkiye
Meslek Eski diyanet işleri başkanı ve Türk ilahiyatçı

Ali Bardakoğlu (1952 Tosya, Kastamonu, Türkiye), Eski diyanet işleri başkanı ve Türk ilahiyatçı.

İlk öğrenimini Tosya'da tamamlamıştır. 1970 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesini bitirmiştir. 1974'de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden, 1975 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Bir süre öğretmenlik ve stajyer hâkimliğin ardından, 1977 yılında Kayseri Yüksek İslam Enstitüsünde Fıkıh asistanlığı görevine getirilmiştir.

1982 yılında Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde “İslam Hukukunda İcare Akdi” adlı doktora tezini vermiştir. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde İslam Hukuku yardımcı doçentliğine atanmıştır. 1986 yılında doçentlik almıştır. Belirli bir süre Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

1993'de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne atanmıştır. 1994 yılında ise İslam Hukuku Ana Bilim Dalında profesör olmuştur. Marmara İlahiyat Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcılığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 1991-1992 seneleri arasında İngiltere’de ve 1994 yılında da Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmuştur.

İslam Hukuku dalında; İlahiyatçıların Din Söylemi, Kur’an ve Hukuk, İslam Kültüründe Din ve Vicdan Özgürlüğü, İslam ve Demokrasi Üzerine, Teorik Açıdan İslam ve Demokrasi; Yasama, Türk Aile Hukukunun Tarihsel Gelişimi, Hukuki ve Sosyal Açıdan Boşanma, İslam Aile Hukukunun Oluşumuna Toplumsal Şartların Etkisi, İslam Hukuku Araştırmalarında Gelenekçilik, Hanefi Mezhebi gibi başlıklar altında altmışın üzerinde ilmî yayın yapmıştır.

Çeşitli ulusal ve uluslararası sempozyumlara müzakereci olarak katılmıştır. 28 Mayıs 2003 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı'na atanmıştır. İngilizce ve Arapça bilmekte olup, evli ve üç çocuk babasıdır. Ali Bardakoğlu, 11.11.2010 tarihinde, görev süresinin bitmesine kısa bir zaman kala Diyanet işleri başkanlığı görevini bırakmıştır.

Halen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi bünyesindeki KURAMER (Kur’an-ı Kerim Araştırmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi)'in müdürlük görevini yürütmektedir. [1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]