Alexandre Vallaury

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vallaury'nin tasarladığı İstanbul Arkeoloji Müzeleri ana binası

Alexandre Vallaury (d. 2 Nisan 1850 - ö. 2 Mayıs 1921), İstanbul'lu Levanten ve Fransız asıllı mimar.

2 Nisan 1850 gününde İstanbul'da Fransız asıllı bir levanten ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Paris'e gitti ve Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim aldı. İstanbul'a döndükten sonra 2 Mart 1883'ten 10 Ağustos 1908'e kadar Sanayi-i Nefise Mektebi'nde mimarlık öğretmeni olarak ders verdi. Vallaury çalışmalarında Müze-i Humayun ve Sanayi-i Nefise Müdürü Osman Hamdi Bey'den büyük destek almıştır. Yapılan ilk müze binasının işleri Osman Hamdi Bey tarafından Vallaury'a verilmiştir. Bu yakınlık ikisinin de Paris Beaux de Arts'da eğitim almış olmalarından kaynaklanmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

1896 yılında Legion d'Honneur madalyasıyla onurlandırıldı.

Eserleri arasında öne çıkanlar, Büyükada Rum Yetimhanesi ve müzede sergilenen İskender Lahdi ve Ağlayan Kadınlar Lahdinden esinlenerek yaptığı İstanbul Arkeoloji Müzesi ana binasıdır. Diğer eserleri arasında, İstinye'deki Afif Paşa Yalısı, Baltalimanı'nda Zeki Paşa Yalısı, Bağlarbaşı'ndaki Mecid Efendi Köşkü, Galata'daki Osmanlı Bankası, Haydarpaşa'daki Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane binası (bir dönem Haydarpaşa Lisesi, günümüzde Marmara Üniversitesi Tıp ve Hukuk Fakültesi binası), Cağaloğlu'nda Düyun-u Umumiye binası (İstanbul Erkek Lisesi, günümüzde İstanbul lisesi), Beyoğlu'nda Pera Palas Oteli ve Emek Sineması (Cercle d'orient) sayılabilir.

Vallaury eserlerinde Osmanlı kültürü ile batının değerlerini birleştirmiştir. Yaşadığı dönemde Osmanlı'nın önde gelen entelektüellerinden biri olmuştur ve 2 Mayıs 1921'de İstanbul'da 71 yaşında vefat etmiştir

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Mustafa Servet Akpolat, "Levanten Kökenli Fransız Mimar Aléxandre Vallaury", Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Yayımlanmamış Doktora Tezi, 1991.

2. Mehmet Çağlayan Özkurt, "Düyun-u Umumiye İstanbul Merkez Binası'nın Tanzimat Sonrası Osmanlı Mimarlığı Bağlamında Değerlendirilmesi" Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Yayımlanmamış Yüksek Lisans Tezi, 2005.