Alexander Milne Calder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Alexander Milne Calder
Doğum 23 Ağustos 1846
Aberdeen, İskoçya
Ölüm 4 Haziran 1923
Pennsylvania, ABD
Uyruk İskocya, ABD
Çocukları Alexander Stirling Calder (Oğlu)
Ebeveyni Alexander Stirling Calder (Babası)
Alanı Mimari heykeltıraş,
Sanat eğitimi Pensylvania Güzel Sanatlar Akademisi, Philadelphia, ABD
Etkilendikleri Joseph A. Bailly ve Thomas Eakins

Alexander Milne Calder (d. 23 Ağustos 1846 - ö. 4 Haziran 1923), ABD'li heykeltıraş, daha çok Philadelphia City Hall'ün mimarî heykeltraşı olarak bilinir. Hem oğlu, Alexander Stirling Calder ve hem de torunu Alexander "Sandy" Calder, 20. yüzyılın önemli heykeltraşlar oldular.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alexander Milne Calder, Aberdeen, İskoçya'da mezar taşı heykeltıraşının oğlu olarak doğdu. Kairyerine, Edinburgh'raki Royal Academy'de heykeltıraş J. Massey Rhind'in babası olan heykeltıraş John Rhind için çalışarak başladı. Londra'ya yerleşti ve Albert Memorial üzerine çalıştı. Calder, 1868 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti ve Joseph A. Bailly ile çalışacakları Philadelphia'ya yerleşti

1873 yılında mimar John McArthur, Jr. tarafından Philadelphia City Hall'ün mimari plastik modellerini üretmesi için işe alındı. Çalışma, mermer ve bronz olmak üzere 250 parçadan daha çok parçayı kapsadı ve tamamlaması, Calder'ın 20 yılını aldı. 1875 yılında, William Penn'in devasa bronz heykeline taç takmak için açılan yarışmaya katıldı. Yarışma sonrası ödülü kazandı.

Calder, Bala Cynwyd, Pennsylvania'daki Batı Laurel Hill mezarlığında gömülüdür.

Önemli çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]