Alen Islamović

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Alen Islamović

Aliya "Alen" Islamović (17 Ağustos 1957, Skolac / Bosna-Hersek) 1979 - 1986 yılları arasında Divlje Jagode, 1986 - 1989 Bijelo Dugme gruplarında solistti. Bijelo Dugme grubunda Goran Bregović ile beraber çalışmışlardır.

Müzik Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik Grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

1979-1986 yılları arasında o dönemin en gözde rock grubu "Divlje Jagode" ile Balkanlar’da, özellikle eski Yugoslavya’da rock müziğin en sevilen seslerinden biri olmuştu. Bu grup kariyerinde dört albüme imza atmıştır.

Divlje Jagode grubundaki unutulmaz vokalleri; sejla, motori, do drni me, sampioni, metalni radnici, hopa cupa…

Ardından 1986-89 yılları arasında meşhur Bijelo Dugme kariyeri başlamıştır. Bu gruba iki albümde, olağanüstü vokal desteği söz konusudur. “Djurdjev dan, hajdemo u planine, ruzica si bila, evo zaklecu se” şarkıları da Bijelo Dugme kariyerinin en gözde parçalarıdır.

Solo Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

En sevilen şarkıları, zaten albümlerine isim veren şarkılarını bazılarınız hatırlar. Onun yanında; “nesreco moja, ljeto je zeljo moja, ej da me sjekira, kad bi mi i tebe bog oprostio, moja sele, evo zaklecu se” gibi şarkıları öne çıkar. Bir de İndira Radic ile meşhur "Lopov" düeti vardır. Düğünlerde sıkça söylenen "Case Lomim" şarkısını Alen de söylemiştir.