Aldırma Gönül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
« Başın öne eğilmesin/ Aldırma gönül, aldırma/Ağladığın duyulmasın/ Aldırma gönül, aldırma! »
(Şiirin ilk dörtlüğü)

"Aldırma Gönül" ya da "Hapishane Şarkısı V", şair ve yazar Sabahattin Ali tarafından 1933 yılında halk dilinden yararlanarak yazılmış ünlü bir şiirdir. Şairin, Sinop Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu sırada yazdığı ve isim vermek yerine numaralandırdığı “Hapishane şarkısı” adlı beş şiirin sonuncusu ve en bilinenidir. Bestelenerek şarkı haline getirilmiştir. "Aldırma Gönül" adı ile meşhur olan şiir, toplam beş dörtlükten meydana gelmektedir.

Konya'da iken Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ü yeren "Memleketten Haber" adlı bir şiiri[1] okuduğu iddiasıyla 1932 yılında tutuklanan şair; daha çok "Aldırma Gönül" olarak bilinen "Hapishane Şarkısı V" adlı şiirini Sinop Cezaevi'ndeki bu tutukluğu sırasında yazmıştır.[2] Buradan, Cumhuriyetin ilanının onuncu yılı sebebi ile getirilen af ile çıkmıştır. [3] 1934’te yayımlanan Dağlar ve Rüzgar adlı şiir kitabında yer alan şiir, Kerem Güney tarafından bestelenmiş ve ilk kez 1977 yılında Edip Akbayram tarafından seslendirilmiştir. Şiir, Ocak 1999 tarihinde Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan Sabahattin Ali'nin Bütün Şiirleri kitabı içinde yer almıştır.

Şiirin bestelenmiş hâli ilk olarak Edip Akbayram tarafından seslendirilmiştir. Ardından yıllar boyunca ve günümüzde de; Gülden Karaböcek, Kibariye, Gönül Akkor, Ebru Gündeş ve Ferhat Göçer tarafından seslendirilmiş, dinleyenlerin zevkine sunulmuştur. 2007 yılında yayınlanan ve 2010 yılında sona eren Türk TV dizisi Parmaklıklar Ardında' da, "Aldırma Gönül" şarkısının enstrümantal versiyonuna dizinin açılış jeneriğinde yer verilmiştir. Not: Muhtemelen, türküyle birlikte sadece Edip Akbayram değil, diğer değerli sanatçılar, şiirin sahibi Sabahattin Ali, Sinop ve Sinop Cezaevi sürekli olarak Türk okuru ve dinleyicisinin unutulmazları arasına girmiştir. İlginç olan ise; şiirin sahibi Sabahattin Ali'nin, şiiri niçin yazdığı ve neden cezalandırıldığı hususunun sürekli göz ardı edilmiş olmasıdır.

İlk kez Edip Akbayram'ın icra ettiği Aldırma Gönül türküsü, 1970'li yıllarda solcu veya devrimci hareketlerin mitinglerinde söylenmiştir. [4][5] Aldırma Gönül Sabahattin Ali'nin Atatürk'e hakaret suçundan hapiste yattığı zamanlarda yazılmış olmasına rağmen, son yıllarda sadece sosyalist kesimlerce değil, protestocu Atatürkçü gruplarca da, örneğin cumhuriyet mitinglerinde[6] de söylenir olmuştur.

Şarkı olarak seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]