Alan Moore

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Alan Moore
Alan Moore (2).jpg
Doğum 18 Kasım 1953
Northampton, İngiltere
Milliyet İngiltere
Meslek Karikatürist
Roman, kısa hikâye, senaryo yazarı
Müzisyen
Oyuncu
Sihirbaz
Tür Mizah, Çizgi roman, Bilim kurgu, Hayali kurgu
Akım Mizah, Çizgi roman edebiyatı


Alan Moore, 1953 Northampton, İngiltere doğumlu yazar ve çizgi roman yazarıdır. Frank Miller ile birlikte çizgiroman dünyasını değiştiren sanatçı olarak anılmaktadır. Yazdığı birçok çizgiroman Hollywood tarafından filme çekilmiştir. Bunlardan başlıcaları olarak "Watchmen", "From Hell", "V for Vendetta" ve "The League" sayılabilir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1979 yılında İngiliz 'Sounds' müzik dergisinde karikatür çizeri olarak çalışmaya başlayan Moore, zamanla çizim konusunda yeterince iyi olmadığını anlayarak yazarlığa yoğunlaştı. İngiltere'nin meşhur '2000AD' dergisinde çeşitli karakterler yaratan Moore, özellikle 'Marvelman' serisi ile ödüller toplamaya başladı. (British Eagle Awards for Best Comics Writer, 1982 and 1983)

DC firmasının "Swamp Thing" dergisi ile ABDye yöneldi. Edebi değer taşıyan metinlerinde çevre, toplum, bireyin toplum içindeki yeri sorgulanıyor, bu ise dönemin genel geçer çizgiroman anlayışıyla çelişki yaratıyordu.

Yine aynı firma için çeşitli işler yaptıktan sonra 1986 yılında yayımlanan 'Watchmen' sınırlı serisi çizgiroman camiasını ve tarihini kökten sarstı. Bu gelişkin kurgu yapıtta süperkahraman kavramı etrafında topluma dair sert bir siyasal eleştiri vardı.

Alan Moore, türün kalıplarını ve araçlarını bozan, parçalayan, onları farklı içeriklerde tekrar kurarak okuyucuyu şaşırtan ve düşünmeye zorlayan bir tarz kullanır.

Bazı yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Vikisöz'de Alan Moore ile ilgili alıntılar bulunmaktadır.