Aktif Bank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Aktifbank, 1999 yılında Çalık Holding bünyesinde kurulan, 2007’de yeniden yapılandırılan ve 2008 yılında Aktif Bank adını alan, Türkiye’nin özel sermayeli yatırım bankasıdır.

Aktif Bank, perakende, yatırım ve bölgesel bankacılık alanlarında faaliyet göstermektedir. Son 3 yılda 53 adet uluslararası ödül kazanan banka, [kaynak belirtilmeli] dağıtım kanalları konusunda dünyanın en yenilikçi bankası seçilmiştir. [kaynak belirtilmeli] İş modelini “Yeni Jenerasyon Bankacılık” olarak tanımlamış ve perakende bankacılık alanında Ucuz Para Transferi (UPT), Aktif Nokta gibi ürünleriyle ülke genelinde 6.000'den fazla noktada hizmet vermektedir.

UPT ürününün yurt dışı bacağında Universal Payment Transfer markasıyla yabancı para işlemlerine başlamış, kısa sürede yurt dışı hizmet ağını 290.000’in üzerine çıkarmıştır.[1]

Türkiye’nin yatırım bankacılığı alanında banka bonosu, varlığa dayalı menkul kıymet ve proje finansmanı hukuku ile hizmet vermektedir. Bölgesel bankacılıkta ise, ilişkili kuruluşu Banka Kombetare Tregtare ile Balkanlarda faaliyet halindedir ve Türkiye’nin içinde olduğu bölgede stratejik ortağı olan İslam Kalkınma Bankası ile Kazakistan ve Tataristan’da İcara (finansal Kiralama) şirketleri kurmuştur.

Banka, 2013 yılında JCR-Eurasia Rating tarafından yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirilmiş, Uzun Vadeli Ulusal Notu iki kademe birden arttırılarak “A+ (Trk)”dan “AA(Trk)”ya yükseltilmiştir.

Bankanın genel müdürü Önder Halisdemir'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]