Akbayır, Elbistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Akbayır
—  Belde  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu
İl Kahramanmaraş
İlçe Elbistan
Yönetim
 - Belediye başkanı Tahsin ÖZTUNÇ (AKP)
Nüfus (1510)
 - Toplam 1.510
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46356
İnternet sitesi: http://www.akbayirbelediyesi.com

Akbayır, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir beldedir ve ilçe merkezine uzaklığı 15 km dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akbayır Elbistan ilçesine bağlı en eski köylerden bir tanesidir.Akbayır til köyünün tarihi MÖ 5000-3000 yıllarına kadar dayanır, köyde Kalkolitik Cağ'a ait iki büyük höyük mevcuttur. Bu höyükler köylüler tarafından büyük ölcüde tahrip edilmiştir. Höyüklerin üzerlerine su depoları, baz istasyonları, televizyon vericileri yerleştirmiştir. Höyüklerin cevresine evler yapılmış, yıllarca toprakları ev yapmak için taşınmış ve kuzey batı kısımlarında gömü arama amaclı tahribat yapılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 185 km, Malatya iline 110 km, Elbistan ilçesine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güney tarafı Nurhak dagları, kuzey tarafını Malatya kara yolu cevreler. Elbistan ovasının doğu kesmini oluşturan til ovası üzerine kurulan kasaba geniş tarım arazilerine sahibtir. Nurhak dağlarının kuzey eteklerinden cıkan Kevkirli isimli kaynak suları ile bölge hayat bulmaktaydı, küresel ısınma nedeniyle bu su kaynakları tamamen kuruduğu için tarım alanları eski özelliklerini kaybetmiştir. Bu arazilerin altında zengin linyit yatakları vardır. Akbayır köyü ve cevresinde sığırkuyruğu (yalangı) isimli bitkinin doğal yaşam alanıdır. Bu bitki şifalı bitkiler arasında olup bir cok sağlık sorununun çözümünde kullanılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde karasal iklim hakimdir. yazlar çok sıcak ve kurak,kışlar ise soguk ve karyağışlı gecer.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamakta ama son zamanlarda oluşan kuraklık ve su sıkıntısı nedeni ile köylülerin gecen yıllara oranla tarlalarındaki mahsül ve verim oranı her yıl düşmektedir. Ekononik nedenlerle, büyük şehirlere giden genç nüfus sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu nedenle, nufus sürekli azalmaktadır. Kasaba geniş tarım arazilerine sahip olmasına rağmen, bu arazilerde susuzluk sebebiyle yeteri kadar tarım yapılamamaktadır. Akbayır köyünün batı yönünde dağların eteklerinde bölgenin en ünlü üzümlerinin yetiştiği geniş üzüm bağları vardı.Son yıllarda Kevgirli Suyunun Çıkmasıyla Kuraklık Azalmıştır

Altyapı bilgileri [değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sürekli doktor ve diğer sağlık personeli bulunmaktadır, aynı zamanda sağlık ocağı lojmanları da var Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre Kasaba nüfus verileri
2011 1500
2010 1697
2009 1670
2008 1686
2007 1667
2000 2265
1990 2247

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]