Akbaş, Balya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Akbaş
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Balya
Nüfus (2010)
 - Toplam 194
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10

AKBAŞ, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Köyün kuruluşu ait kesin bilgiler bulunmamakla birlikte 1-2 rivayet vardır.

1350 yıllarında göçebe hayvancılık yapmakta olan Dede ve ulu bir kişi olarak bilinen Akbaş dede ve Üç oğlunun buraya yerleşmeleri ile kurulduğu sağlanmaktadır. Kışları Burhaniye Şarköy çevresine, yazları da Akbaş yöresine yerleşen Beyaz sarıklı ulu bir kişi olarak bilinen Akbaş Dede ve Oğulları köyün ilk sakinleridir. Komşu köyler olan Göktepe, Medrese ve Kocabük Köylerinin başlangıçta Akbaş köyü sınırları içinde bir yerleşim yeri olduğu ancak daha sonra nüfusları arttığından ayrılarak bireysel köy oldukları bilinmektedir. Köy adını Akbaş Dededen almıştır.

Osmanlı Devletinin kuruluşundan ve BURSA ilinin Payitaht olmasından sonra, tiğik Osmanlı yerleşim geleneğine göre boş alanlara doğu dan göç ettirilerek buralara yerleşim sağlanmıştır. Anadolu’nun pek çok yerinde AKBAŞ köyü olduğu görülmektedir. Bulunan bir kaynağa göre; Akbaş köyü dahil bütün bu merkezler Osmanlı döneminde RAKKA denilen ve bu günkü IRAK da yaşamakta olan Yörük Türkmenlerinin AKBAŞ boyu dur. Bu boydan bir kısım aileler göç sırasında kendilerine uygun grdükleri coğrafyalarda yerleşerek köylerini kurmuşlar ve ait oldukları boy’un ismi olan AKBAŞ adını vermişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.

Balıkesir'e 35 km, Balya ilçe merkezine 13 km uzaklıktadır. Doğusunda Medrese Köyü, batısında İvrindi İlçesi Kocaeli Köyü, güneyinde Güngörmez Çayı ve Koca bük Köyü, kuzey Çakallar Köyü ile sınırlanmış, Balıkesir-Balya –Çanakkale devlet karayolu üzerinde kurulmuş toplu yerleşim merkezidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 195
2000 228
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]