Akatsuki (Naruto)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Akatsukispread.jpg

Akatsuki ( anlamı "Şafak"?), Naruto adlı manga ve anime serisinde geçen, köylerine ihanet etmiş kaçak-ninlerden oluşan kurgusal bir suçlu organizasyonudur. Her üyesi S-sınıfı olarak adlandırılan Jounin-üstü bir seviyeye erişmişlerdir. İlk olarak Uchiha Itachi'nin Uzumaki Naruto'yu yakalamak üzere Konoha'ya gelişinde ismi açığa vurulan topluluk, o zamanlar dokuz ninjadan oluşmaktaydı. Daha sonraki manga bölümlerinden edindiğimiz bilgiler ışığında, daha önceki bir dönemde Orochimaru'nun da bu topluluğa üye olduğu ancak Itachi ile aralarında olan bir mesele sebebiyle ayrıldığı anlaşılmaktadır. Naruto serisinin I. kısmından bilindiği üzere Orochimaru, Uchiha Sasuke'nin bedenini istemektedir. Itachi ile olan meselesi de bundan farklı değildir. O zaman onun da bedeni istemiştir ancak Itachi kendisinden daha güçlü olduğu için amacına ulaşamamıştır. Dolayısıyla, yaşça küçük ve yönlendirilebilir olduğu için, Sasuke'ye yönelmiştir.


Hedefler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu topluluğun her bir üyesi köylerini terk etmiş veya ihanet etmiş kişilerden oluşmaktadır. Çoğu özel ve nadir dövüş yeteneklerine ve savaş taktiklerine sahip olan tehlikeli insanlardır. Aralarında rütbe paylaşımı olmamasına karşın doğal olarak bir liderleri vardır. Her bir üyeye, üye olduklarının göstergesi olarak bir yüzük verilmektedir. Her kişide bu yüzük farklı bir parmaktadır. Mesela Itachi'nin yüzüğü sağ elin yüzük parmağındadır. Üyeler genellikle ikili takımlar halinde iş görürler. Dokuz kişi olduklarından bir kişi açıkta kalmaktadır. O da aşağıda anlatılacak olan Zetsu'dur. Naruto serisinin II kısmında, liderlerinin belirttiği üzere tüm ülkeler üzerinde gücü ellerinde tutma olarak özetlenecebilecek bir amaçları vardır. Bu amacı gerçekleştirmek için çok uzun vadeli sayılabilecek adımlar öngörülmüştür. İlk kısımdan da kolayca anlaşılabileceği gibi bunlardan birisi her üyeye yakalaması için kuyruklu bir canavarın bijū (尾獣?) kendisini ya da taşıyıcısını yakalama görevi verilmesidir. Mesela, Itachi'ye I. kısımda Naruto verilmişti. Herhangi bir üye bir canavarı ya da taşıyıcısını yakaladığında lider ile bağlantıya geçerek hazırlıkların başlamasını sağlar. En yakındaki Akatsuki gizli yerleşkesine yakalanan canavar, olayı başaran ikili tarafından getirilir. Güvenlik sağlandıktan özel bir heykel Çağırı Tekniği aracılığyla yerleşkeye getirilir. Sonrasında canavarın kendisini, ya doğrudan ya da taşıyıcısının bedeninden ayrırak heykelin içine hapsetmek için özel bir ayin başlar. Bu sırada taşıyıcı varsa ölecektir.Bütün kuyruklu canavarlarlar yakalandığı zaman Juubi isimli 10 Kuyruklu canavar ortaya çıkacaktır.Bütün kuyruklu canavarlar bu 10 Kuyruklunun ayrılmış halidir.

Kuyruklu canavarların hapsedilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Heykel, görünüş itibariyle ilginç ve korkutucu bir şekle sahiptir. Oval bir kafa ve kuyruklu canavar sayısı (dokuz) kadar göz blunmaktadır. Önünde sanki dua edermiş gibi açılmış olan iki adet el birbirine kelepçe benzeri bir yapı ile bağlanmış durumdadır. Açık duran ağız benzeri bir yapıya sahiptir. Gözlerden bazıları beyaz, bazıları ise göz bebeğine sahip durumdadır. Bu, bir kuyruklu canavarın gücünün o göze hapseldilmiş olduğu anlamına gelmektedir. Ayinin başlaması için tüm üyelerin fiziksel olarak o yerleşkeye gelmeleri gerekmemektedir. Lidere ait olduğu düşünülen bir teknik yardımıyla, muthtemelen telepatik olarak, astral seyahat yaparak bedenlerinin görüntüsel yansımalarını uzak mesefalerden yerleşkeye göndererek ayine katılım sağlanabilmektedir. Ayin başladıktan sonra her bir üye taktığı yüzüğün kendi parmağındaki konumunuyla aynı olacak şekilde heykelin ellerindeki parmakların ucunda yerlerini alırlar. Ayin başladıktan sonra heykelin ağzından dokuz adet, ejderha başına benzeyen enerji oluşumları çıkarak canvara ya da taşıyıcıya saldırır. Artık canavarı hapsetme işlemi başlamıştır. Bu işlem belirtildiği üzere, ayine katılan üye sayısına göre en az 3-4 gün, en fazla 5-6 gün sürebilmektedir. İşlem bittikten sonra heykel geri gönderilerek yerleşke boşaltılır. Şimdiye kadar görülebildiği kadarıyla kuyruklu canavarların ilk dördü dahil olmak üzere toplamda yedi tanesinin hapsedilmesi tamamlanmıştır. Liderleri Pain'in belirttiği üzere sadece Naruto'nun içindeki dokuz-kuyruklu en sona bırakılmıştır. Topluluk şu anki gidişatta Naruto'yu ve sekiz-kuyruklu Killer Bee'yi yakalamak üzere harekete geçmiştir.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Akatsuki üyeleri genellikle ikili takımlar halinde çalışırlar. Takımlar, yenilmesi zor bir ikili oluşturabilmeleri için birbirlerinin yetenek ve savaş taktiklerini tamamlayacak şekilde seçilmektedirler. Örneğin Kakuzu, takım arkaşı Hidan'ın (görünürdeki) ölümsüzlüğünü kendi avantajlarına kullanarak düşmanları üzerinde -Hidan onları hareketsiz hale getirdikten sonra- ortalığı yakıp yıkan saldırılar düzenlemektedir. Hidan'ın ölümsüzlüğü ona diğer düşmaları için çok ölümcül olabilecek saldırılardan kurtulma imkânı tanımaktadır. Orochimaru'nun topluluğu terketmesi nedeniyle sayıları tek sayı olmuştur. Böylece Zetsu tek başına iş yapmaya başlamıştır.

Üyeler(Akatsuki ve Akatsuki İle Birleşen Hawk'ın Üyeleri)[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tobi (トビ?)
  • Zetsu (ゼツ?)

Eski üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sisin 7 kılıç ustasından biridir.Partneti Uchiha İtachidir.Acımasız ve dövüş etmekten zevk alır.Genellikle Su elementi tabanlı saldırlar kullanır.Akatsuki'de en fazla chakra sahibi olan kişi olarak bilinir.Samehade adlı muazzam kılıcı vardır bu kılıc kisameyle birleşebilir,chakra çalabilir,ve sadece kisamenin tutmasına izin verir.

Efsanevi sanninlerden biridir.Diğer sanninlere göre sapkın ve zeki bir kişiliğe sahiptir.Ailesinin ölümü onu kinjutsulara(yasak teknik)yöneltmiştir.İnsan bedenin ömrünü çok kısa ve dandik olduğunu vurgulamıştır.Konohanın gizli kütüphanesinden eline geçen parşömenleri okuyup yasak teknikler üzerinde çalışmaya başlamış ve birçok insanı acımadan öldürüp denek olarak kullanmıştır.Sarutobi Hiruzen (3. Hokage) tarafından yakalanıp kaçmasına izin vermiştir.Akatsukiye katılmış ve partneri Sasori olmuştur.Tüm teknikleri kolayca öğrenebilme umudu, onu Uchiha İtachi’nin Sharingan’ına yöneltmiştir. Fakat İtachi’nin Sharingan’nın elde edemeyen Orochimaru Akatsukiden ayrılmış ve hedefini İtachi’nin küçük kardeşi Sasuke’ye yöneltmiştir. Fakat işler umduğu gibi gitmeyerek kendi yetiştirmiş olduğu Sasuke tarafından öldürülmüştür. Bunun dışında genelde yılan tabanlı tekniklerde usta olan Orochimaru’nun ninja dünyası çapında büyük bir yapılanması vardır. Ayrıca Ses Köyünü (Otogakure) kurduğu için olan Ses Köyünün Kagesi anlamında Otokage’de denilmektedir Jutsuların çoğu kinjutsulardan oluşur. Şuana kadar ki bilinen en güçlü tekniği Edo Tensei dir.(Ölü çağırma tekniği)

  • Sasori (サソリ?)
  • KONAN (小南?)

Peinin partneri ve çoçukluk arkadaşıdır.Pain'in ölümünden sonra Akatsuki'den kendi isteği ile ayrılmıştır.

  • Pein-Nagato (小南?)

Jiraiya’nın eski öğrencisi,Rikudou Sennin'n sahip olduğu Rinnegan kullanıcısı.Nagato arkadaşı Yahiko’nun ölümünden etkilenmiş ve Acı’nın ne demek oldugunu anlamıştır.Tüm dünyanın acının ne anlama geldiğini anlamasını istemiştir.Bunu isteme nedeni insanların anlamsız yere savaş çıkarmalarını önlemektir.Akatsukinin Lideri olarak gözükür ancak gerçek lideri Tobi(Uchiha Madara)'dir.Takma adı Pein’dir. Partneri Konan'dır,aynı zamanda çoçukluk arkadaşıdır.Naruto tarafından düşünceleri değişmiş ve hayallerini Naruto’ya teslim etmiştir.Naruto’nun bu dünyayı değiştirebilecek tek kişi olmasına inanmıştır.

Naruto
Bölümler: MangaAnime: 1. - 2. - 3. - 4. - 5.
Naruto: Shippūden
Filmler: 1. Film2. Film3. FilmNaruto: Shippūden
Teknikler: JutsuKekkei Genkai
Diğer: AkatsukiKarakterlerNinja Rütbeleri