Akşahap, Akseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Akşahap
—  Köy  —
Antalya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Akseki
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 0
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07770
İnternet sitesi: [2]

Akşahap, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak Gösterecek olursak Anılara yolculuk Kitabı

Akşahap Köyü; Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür. Akşahap kuruluş tarihi kesin olarak bilemiyorum. Eski kayıtlardaki adı Ereşahap'tır. http://www.aksahapkoyu.com sitesinde tüm detaylara ulaşa bilirsiniz (bunu ilerdeki tablolarda daha iyi anlayacaksınız) Bugün bulunamayan Sarıabbas köyü, Akşahap'tan ayrılmıştır.

Vakıflarda kayıtlı olan Akşahap cami, Abdülkerim çavuş isimli bir şahıs tarafından yaptırılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Akşahap Köyü; Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür. Akşahap kuruluş tarihi kesin olarak bilemiyorum. Eski kayıtlardaki adı Ereşahap'tır.

(bunu ilerdeki tablolarda daha iyi anlayacaksınız) Bugün bulunamayan Sarıabbas köyü, Akşahap'tan ayrılmıştır.

Vakıflarda kayıtlı olan Akşahap cami, Abdülkerim çavuş isimli bir şahıs tarafından yaptırılmıştır.

Akşahap halkı reçberlik, hayvancılık, yapıcılık ve ticaretle uğraşır. Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. ama geçmişi hakkında bilinen, Teke Türkmenlerine (Tekeli Yörükleri diyede bilinir) ait Aksekili boyundan Orta Asya'dan gelmiş Türkmenlerdir. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi kısıtlıdır. En ünlü yemeği etli bulgur pilavıdır. Buna ek olarak Filiz aşı ve ekşi tahranadır.Köyün kültür ve gelenekleri özellikle cenazelerde ve düğünlerde yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Ayrıca her yıl ağustos ayının ilk pazarında 2 gün süren şenlik yapılmaktadır. 1. gün akşamı köy meydanında toplu halde eğlence tertip edilmekte. 2. gün ise meşhur etli bulgur pilavı yenildikten sonra köy camisinde mevlit okutulmaktadır.

Kanuni devrinde 69 hane ile 5119 akçe verdiği kayıtlıdır. [1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Akseki ile İbradı arasındadır 

Antalya iline 163 km, Akseki ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Antalya ili, Türkiye’nin güneyinde, merkezi Akdeniz kıyısında olan bir turizm merkezidir. Kuzeyinde; Burdur, Isparta, Konya, doğusunda; Karaman, Mersin, batısında; Muğla illeri vardır. Güneyi, Akdeniz ile çevrelenmiştir.

Antalya sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde "Türk Rivierası" adını almıştır. Deniz, güneş, tarih ve doğanın sihirli bir uyum içinde bütünleştiği Antalya, Akdeniz'in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. 630 km. uzunluğundaki Antalya kıyıları boyunca, antik kentler, antik limanlar, anıt mezarlar, dantel gibi koylar, kumsallar, yemyeşil ormanlar ve akarsular yer alır. kaynak : http://www.aksahapkoyu.com anılara yolcukuk kitabı

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Antalya’da, kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer.kaynak : http://www.aksahapkoyu.com anılara yolcukuk kitabı

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 0
1997 0

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllarda büyük şehirlerdeki işlerinden emekli olarak köye gelenlerde ekonomiye katkı yapmaya başlamışlardır.eski evlerin resterasyonu başlıbaşına bir iş kapısıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Posta Kodu  : 07770 Alan Kodu  : 0242 Coğrafi Bölge  : Akdeniz Bölgesi İl  : Antalya İlçe  : Akseki kaynak : http://www.aksahapkoyu.com anılara yolcukuk kitabı sayfa :24

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ anılara yolculuk kitabı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]