Air Force One

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Air Force One Rushmore Dağı üzerinde uçarken
Trinidad ve Tobago'da düzenlenecek olan 5. Amerika Doruğu'na Air Force One ile giderken, orada yapacağı konuşmasını metin yazarı Adam Frankel ile gözden geçiren Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama (17 Nisan 2009).

Air Force One ABD başkanlarını taşıyan başkanlık uçağıdır. Mavi-beyaz renkli Boeing 747 modelidir. Air Force One ABD başkanı'nın içinde bulunduğu, hava kuvvetlerine ait hava aracının kodudur. Air Force One'ın kuyruk numarası 28000 ve 29000 olan iki jet uçaktan başkanın bindiğine verilen isimdir. ABD'de, devlet başkanı, tüm silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır. Bu sebepten dolayı başkanın adımını attığı her askeri araç call sign (çağrı işareti) değiştirir ve bağlı olduğu kuvvetin isminin ardına one eklenerek başkomutanın araçta olduğu vurgulanır.

ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı olan Air Force One'ın kendisine fırlatılacak AAM füzelerine ve SAM füzelerine karşı savunma sistemleri vardır. Air Force One EMP'den etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. İçinde çarpma anında hasar görmeyecek şekilde dizayn edilmiş bir bölme bulunur, her türlü Telekomünikasyon aracına sahiptir. Ayrıca uçağın içinde mini bar, mini golf ve tenis kortu olduğu söylenmektedir. İçinde Oval Ofis'in ufak bir kopyası ve gerektiğinde Balistik füzelerin de ateşlenebileceği bir War Room (savaş odası) bulunur.

Air Force One havadan havaya füzelere karşı Chaff ve Flare fırlatabilir ve radar bozucu sinyal gönderebilmektedir.