Aeneas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Aeneis (kahraman) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Elinde palladium'u, sırtında babasını taşıyan Aeneas

Aeneas[1] (Yunanca: Αἰνείας), Kral Ankhises ile Aphrodite'nin oğlu ve Troia kahramanlarından biridir. Latin şair Vergilius'un Aeneis isimli şaheserinin konusu oldu ve bu Anadolulu prens, Roma'nın milli kahramanı ve imparator Augustus'un atası sayıldı.

Truva düştükten sonra şehirden kaçıp yeni bir yurt arayan Truvalıların önderlik etti. Önce sağ kurtulanlarla beraber Kaz Dağı'nın güneyindeki Antandros(Altınoluk) kentine gelip burdan gemi ile denize açılmışlardır. Rüzgar onları Kartacaya sürüklemiştir. Kartaca Kraliçesi Dido'nun bir süre misafiri olduktan sonra tekrar yola çıkarlar ve Orta İtalyada karaya çıkarlar. Burada yerli Sabinlerle de karışarak Roma kentini kurarlar.Truva'daki palladium adıyla bilinen heykeli beraberinde kaçırıp, kurulacak olan Roma kentinin bulunduğu yere diktiği belirtilir. Truva'da Hektor'dan sonra en büyük kahraman sayılırdı. Dardanya prensiydi. Torunları Romulus ve Remus Roma İmparatorluğu'nu kurmuştur.

Roma mitolojisi edebiyata yansımış ve ünlü Romalı şair Vergillius ‘Aeneis’ adlı eserini yazmıştı. ‘Aeneis’ eserinde şair Troya kahramanlarından biri olan Aeneis’in halkı ile birlikte İtalya’ya nasıl yerleştiğini anlatmış. Aeneis, Troya’lı prens Ankhises ile tanrıça Aphrodite’nin oğludur. Tanrılar, kral Priamos soyunun sona ermesine Dardanos soyunun ise devam etmesine karar vermiştir. Bu nedenle Aeneis, annesi tanrıça Aphrodite’nin yol göstermesi ile yakınları ve halkıyla İtalya’ya varabilecektir. Uzun ve bol serüvenli bir yolculuktan sonra Aeneis, İtalya’nın Tiber nehri kıyılarına kolonisini kurar. Burada yörenin kralı Latinus ile dost olur ancak, Yunan kolonisinin komutanı Turnus ile döğüşür ve onu yenerek öldürür. Latinus’un kızı Lavinia ile evlenerek Lavinium kentini kurar. Bu kent sonraları Albalonga adını alacaktır. Nihayet kent Roma adını alarak çok ünlenecek ve tarihte önemli roller üstlenecektir. Aeneis soyu, oğlu Iulus ile devam eder ve bu soydan gelen Ilia ünlü ikizler Remus ve Romulus’u (Remo ve Romolo) doğurur.

Homeros'un İlyada, Quintus Smyrnaios'un Troya'nın Düşüşü, Apollodoros'un Tarih ve Pausanias'ın Yunanistan'ın Tasviri eserlerinde de kendisi işlenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bonnefoy, Yves (2000). "Augustus". Mitolojiler Sözlüğü. 1. Ankara: Dost Kitabevi Yayınları. ss. 87, 88. ISBN 9758457187.