Adventure Time

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Adventure Time
Adventure Time with Finn & Jake
Adventure Time.png
Format Çizgi dizi
Tür Macera
Komedi-drama
Kıyamet sonrası bilim kurgusu
Mizah
Yaratan Pendleton Ward
Senarist Brandon Sawyer
Yönetmen Larry Leichliter
Denetleyici Yönetmenler:
Adam Muto
Nate Cash
Elizabeth Ito
Andres Salaff
Resim Yönetmeni:
Nick Jennings
Yaratıcı yönetmen(ler) Patrick McHale
Cole Sanchez
Adam Muto
Nate Cash
Seslendiren ABD:
Jeremy Shada
John DiMaggio
Hynden Walch
Niki Yang
Tom Kenny
Olivia Olson
Martin Olson
Dee Bradley Baker
Pendleton Ward
Polly Lou Livingston
Jessica DiCicco
Maria Bamford
Türkiye:
Harun Can
Hakan Altuntaş
Elif Acehan
Bergen Coşkun
Kadir Özübek
Seda Özelsoy
Savaş Özdural
Didem Atlıhan
Nur Subaşı
Açılış müziği "Adventure Time", gerçekleştiren kişi Pendleton Ward
Bitiş müziği "The Island Song", gerçekleştiren kişi Ashley Eriksson
Besteci Casey James Basichis
Tim Kiefer
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Sezon sayısı 6
Bölüm sayısı 172 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Pendleton Ward
Fred Seibert
Derek Drymon (1. sezon sadece)
Adam Muto (eş-yönetici yapımcısı)
Cartoon Network Studios İçin:
Brian A. Miller ve Jennifer Pelphrey
Cartoon Network İçin:
Curtis Lelash, Rob Swartz (1-2. sezon) ve Rob Sorcher[1]
Yapımcı Kelly Crews
Pendleton Ward (eş-yapımcı, 1-2. sezon)
Denetleyici Yapımcılar:
Thurop Van Orman
Adam Muto
Nick Jennings
Gösterim süresi 6 dakika (ön gösterim sadece)
11 dakika
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Frederator Studios
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Nicktoons (ön gösterim sadece)
Resim formatı ABD:
1080i (16:9 HDTV)
Türkiye:
576i (4:3 SDTV)
Yayın tarihi ABD:
Ön Gösterim: 7 Aralık 2008
Resmi: 5 Nisan 2010 - günümüz
Türkiye:
1 Ağustos 2011 - günümüz
İlişkili programlar Sürekli Dizi
The Marvelous Misadventures of Flapjack
Steven Universe
Harici linkler
Website

Adventure Time (Macera Zamanı) (orijinal adı Adventure Time with Finn & Jake) (Finn & Jake ile Macera Zamanı), Cartoon Network için Pendleton Ward tarafından yapılmış olan bir Amerikan çizgi dizisidir. Seride Finn, bir insan çocuk ve onun en iyi arkadaşı ve üvey kardeşi olan Jake, büyüyebilme ve değişebilme gibi sihirli güçleri olan köpeğin maceralarını anlatmaktadır. Finn ve Jake kıyametten sonra Ooo Ülkesi'nde yaşarlar. Yol boyunca, gösterinin diğer ana karakterleri onlarla etkileşim halindedirler: Prenses Ciklet (Şeker Prensesi), Buz Kralı, Vampir Kraliçesi Marceline.

Frederator Studios tarafından Cartoon Network için yapılmıştır. Serinin yaratıcısı ABD'li Pendleton Ward'dır. Dizi, çok iyi iki arkadaş ve kardeş olan insan Finn ile köpek Jake'in maceralarını konu almaktadır. İlk olarak 2008 yılında Nickelodeon'un Random! Cartoons adlı programında ilk kez yayınlanmıştır, daha sonra Cartoon Network tarafından alınıp, 5 Nisan 2010'da yayınlanmaya başlamıştır. Adventure Time, Türkiye'de ilk kez TNT kanalında 2 Temmuz 2011'de çıkmış, daha sonra da 1 Ağustos 2011'de Cartoon Network tarafından yayınlanmaya başlanmıştır.

Dizi, çok sevilmiştir. Hatta Simon and Marcy bölümü Emmy Ödülleri'ne aday olarak gösterilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Finn bebekken bir ormana bırakılmıştır ve bir yaprağın üzerine dışkı (Boom Boom) sını yapar ve yaprağa yapışır ona kimse yardım etmez, (bu yüzden herkese yardım etmeye yemin etmiştir). Fakat bir köpek ailesi onu bulur ve onlar tarafından yetiştirilir, şimdi 12 yaşında bir kahramandır.

En yakın arkadaşı ve kardeşi ise aynı ailenin büyüttüğü 28 yaşındaki Jake adlı köpektir. Jake'nin esneme (Vücudunu her türlü şekle sokabilme) gibi bir gücü vardır. Finn ve Jake büyük mantar savaşından sonra sihirli yaratıklar ve tuhaf insanların oluştuğu bir dünyada bulunan ve tam olarak kendilerine ait olmayan bir ağaç evde yaşarlar (Önceden Marceline ve Ash'e aitti) [1] Bu,genellikle canavarlar ile dövüşmek, Buz Kralı'nın kaçırdığı prensesleri kurtarmak veya başka bir felaket ya da olayı çözmektir. Bazen, Prenses Ciklet veya Marceline de (örneğin,What Was Missing bölümündeki gibi) onlara katılır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Finn: 15 yaşında bir çocuktur ("Gizemli Tren" adlı bölüme kadar 12 yaşındadır, gelen 4. sezon ile beraber 14 ve "Earth & Water" bölümüyle birlikte 15 yaşına gelmiştir.). Enerji doludur ve maceraperesttir. En iyi arkadaşı Jake'dir. Sırtında yeşil bir çanta ve üzerinde mavi bir kıyafet vardır. Beyaz renk bir kurt şapkası takar. Prenses Ciklet'e aşık olduğunu hiç belli etmemeye çalışır.(Sonra ise 4. sezonda Ateş Prensesi'ne aşık olur) To Cut a Woman's Hair adlı bölümde şapkasını çıkarmıştır ve saçlarının uzun ve sarı renkte olduğu bilinmektedir. Farmworld'e göre üvey annesi Mrs. Mertens'tir ve ufak bir üvey erkek kardeşi vardır.
 • Jake: 28 yaşında sarı renkte bir Bulldog türü bir köpektir. Finn'in en iyi arkadaşıdır. Finn'in akıl hocası gibi hareket etmektedir. Esneme (Vücudunu her türlü şekle sokabilme) gibi bir gücü vardır. Bazen şekil ve boyut değiştirir. Canavarlar ve yaratıklardan nefret eder. Ayrıca, Korece konuşabilir ve anlayabilir. Gökkuşağı Atı ile Jake the Dad bölümünde çocukları olur.
Buz Kralı
 • Buz Kralı: Serinin önemli karakterlerindendir (Baş kötü karakter). Uzun ve sivri burunlu, mavi renkli, yaşlı bir adamdır. Mavi bir kıyafet giyer ve çoğu zaman üzerinde mücevherler bulunan sihirli bir taç takar. Ayakkabı giymez. Genellikle öfkeli olarak gösterilir. Çok yalnızdır (Hatta Finn ve Jake ile arkadaş olmayı bile denemiştir). Bu yüzden evlenmek umuduyla prensesleri kaçırır. Buz, kar, kar canavarı, buz kılıcı , bunun gibi buzdan, kardan ve sudan her şey yapabilir. Tacı olmadan sihir yapamaz. Adventure Time With Fionna and Cake adlı bölümde yazdığı Fanfiction'da Buz Kralı'nın tacını başkası giyerse onunda sihirli güçler kazandığı gösteriliyor, bu da gösteriyor ki buz tacını takan kişi sihirli güçler kazanmaktadır. Sakalı sayesinde uçar sakalı olmadan uçamaz. Tacı bulmadan önce Simon Patrickov adında biridir.Marceline'i savaşta bulmuştur ona Hambo adında bir oyuncak verip onu korumuştur. Taktığı taç sebebiyle sakalları uzayıp buz kralına dönüşür.
 • Şeker Prensesi (Prenses Ciklet): Şeker Krallığı'nın prensesi ve hükümdarıdır. Tam adı Prenses Bonnibel Ciklet'tir. Biyolojik olarak 19 yaşındadır (eskiden 18, gerçek yaşı ise 827). "Mortal Recoil" adlı bölümde 13 yaşına gelir. Ama "Too Young" adlı bölümünde 18 yaşına geri döner. Pembe bir kıyafet giyer ve üzerinde turkuaz bir mücevher bulunan bir taç takar. Saç ve ten rengi de pembe tonlarındadır. İyi kalpli ve bilime meraklıdır. İyi Almanca konuşur. Saçları sakızdandır. "Yangın" adlı bölüme kadar Finn'in hoşlandığı kızdır.
 • Gökkuşağı Atı: En iyi arkadaşı Prenses Ciklet'tir. Prenses Ciklet'e gökkuşağı ve diğer şeyleri yapar. Korece konuşmaktadır. Jake'nin sevgilisidir. "Lady & Peebles" adlı bölümünde Jake'ye hamile olduğunu söyler. Jake the Dad bölümünde çocukları olur.
Marceline Vampir Prenses
 • Marceline: 1004 yaşında bir vampir kızdır. Çılgın, deli dolu ve korkusuz biridir. Fakat o da duygusal olabilir. Kan içmek yerine kırmızının tonlarıyla beslenir. Gün ışığı cildine zarar verir ve kızdığı zaman dev bir yarasaya dönüşebilir. Eskiden Ash adlı bir erkek arkadaşı vardır. Fakat, onun oyuncak ayısı Hambo'yu satması sebebiyle ayrılmışlardır. O ile Buz Kralı, Büyük Mantar Savaşı'nda hayatta kalan tek karakterlerdir (Hatta Hambo'yu Buz Kralı vermiştir.). Babası Nightsphere'nin kralıdır. Müziği çok sever ve vaktinin büyük kısmını müzikle geçirir. Bir sürü şarkısı vardır. Şeytani yaratıklara dönüşebilir.
 • Yumrular Prensesi: O bir Yumru Prensesidir. Alnındaki yıldız uçmasına yardım eder o sönünce uçamaz. Gezegeni sihirli bir kurbağanın içindedir. Bir bölümde Jake'i yanlışlıkla ısırıp onu bir yumruya çevirmiştir ama sonra panzehir ile kurtulmasına yardım etmiştir. Erkek gibi konuşur. Fakat huyları, ergen, dedikoducu bir genç kızı andırır.
 • BMO: Finn ve Jake ile ağaç evde yaşayan bir oyun konsoludur. Japon aksanıyla konuşmaktadır. Gerçek bir çocuk olmayı ister ve kendini öyle zanneder.
 • Alev Prensesi: Ateş Krallığı'nda yaşar. Finn ile, Jake sayesinde tanışmıştır. Şimdi Finn'in yeni sevgilisidir. Kızdığında durdurulamaz kadar güçlü olur. Fakat saçtığı ateşler sönerse, canı yanar. "Frost & Fire" bölümünde Finnle ayrılmıştır ama sonra "Earth & Water" bölümünde tekrar arkadaş olmuşlardır.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tombiş Fil: Tombiş Fil, Finn ve Jake'nin nazik, Teksas aksağanıyla konuşan, dişi bir fil arkadaşıdır. Tombiş Fil elma ağaçları ile çevrili bir ormanda küçük bir evde yaşamaktadır. Onun çok iyi elmalı turta yaptığı bilinir. "Crystals Have Power" adlı bölümde önceden kristal elmayı yediği bölümde yani "Tree Trunks" bölümünden sonra "Crystals Have Power" adlı bölümde kristal kraliçesine dönüşmüştür ve tüm yakışıklı erkeklerin kendisinin olmasını istemiştir. Ancak Finn ve Jake onu eski haline döndürmüşlerdir.
 • Bay Cupcake: Şeker insanlardan biridir ve bir kektir. Şeker krallığında yaşar. Gökkuşağı Atı'na hep kaslarını gösterip etkilemeye çalışır.
 • Tarçınlı: Biraz yarım akıllı ve sakardır. "The Enchiridion" adlı bölümde dans etmeye çalışırken kuleye çarptıktan sonra kulenin yıkılmasına sebep olmuştur ve Prenses Ciklet düşer ama Finn onu kurtarır.
 • Salyangoz Lich: Birçok bölümde gizli yerlerde saklı kameraya el sallayan bir salyangozdur. "Ölümsüz Delirir" bölümünde "Ölümsüz" kaçmak için salyangozun bedenini ele geçirir. Finn onu yenince kaçarak ilk önce Prenses Ciklet'in içine daha sonra da tekrar salyangozun içine girmiştir. "The Lich" bölümünde daha sonrada Billy'nin içine girmiştir.
 • Gunter: Buz Kralı'nın baş yardımcısıdır ve kedi bir çocuğu vardır. Onu Buz Kralı'nın tahtının altında saklar. Kediyi yumurtlamıştır yani dişidir. Cam şişeleri kırmayı çok sever.
 • Billy: Finn ve Jake'in hayran olduğu kahramandır. İlk kez ''Onun Kahramanı'' adlı bölümünde görünür. Lich Finn ve Jake'yi kandırmak için onu öldürüp bedenine girer. ''Billy bucket List'' adlı bölümde Finn onun listesini tamamlar.
 • Ölümsüz(Lich): Ölümsüz Delirir bölümünde ilk kez görülür ve kaçmak için Salyangoz'un bedenini ele geçirir. Finn ayıya kitabı verince ayı kitabı Salyangoz Lich'e götürür ve böylece el yazmasını ele geçirir. "The Linch" bölümünde Billy'in içine girer. El yazması'na prenses ve kralların taçlarındaki kristalleri koyarak zaman odası boyutuna bir kapı açar ancak orada mahsur kalır.
 • Çılgın Kaz: Çılgın Kaz hep kafiyeli konuşan alaycı bir kazdır. Finn ve Jake'le dalga geçmeyi çok sever. İşi yol üstündeki malzemeleri alıp satmaktır. Ücreti hep yüksektir. "Zırh" adlı bölümde bir zırh karşılığında Jake'in kafasını istemiştir.
 • Brad: Yumrular Prensesi'nin eski sevgilisi. Hep Bradle ilgili dedikodu yapar. Eski en iyi arkadaşı Melica ile çıkar. "Yumrular" adlı bölümde görülmüştür.

Türkçe seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen Karakter
Harun Can Finn
Hakan Altuntaş Jake
Elif Acehan (1-4. sezon) - Didem Atlıhan (4. sezon) - ? (şimdi) Prenses Ciklet
Nur Subaşı (1-2, 4. sezon) - Kadir Özübek (3-4 ve şimdi) Buz Kralı
Seda Özelsoy Marceline
Savaş Özdural (1-2) - ? (şimdi) Yumrular Prensesi
Mustafa Dinç Naneli Kahya
Tarkan Koç (1. sezon) - Özgür Özdural (4. sezon) - ? (5. sezon) Sihir Adam
Fatih Özkul (3. sezon) - Gökhan Akçakara (4-5) - Özgür Özdural (şimdi) Limonotu Kontu
Fatih Özacun Billy
Fatih Özkul (3. sezon) - Gökhan Akçakara (şimdi) Abracadaniel

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]