Adventure Time

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Adventure Time
Adventure Time.png
Format Çizgi dizi
Tür Aksiyon, macera
Yaratan Pendleton Ward
Senarist Brandon Sawyer
Yönetmen Larry Leichliter
Oyuncular Jeremy Shada
John Di Maggio
Hynden Walch
Tom Kenny
Olivia Olson
Pendleton Ward
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 156 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Fred Schaefer
Scott Jeralds
Gösterim süresi 11 dakika
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Frederator Studios
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Yayın tarihi ABD'de Yayın Tarihi
Pilot Bölüm: 7 Aralık 2008 Resmi: 5 Nisan 2010 - günümüz
Türkiye'de Yayın Tarihi
Resmi: 1 Ağustos 2011 - günümüz

Adventure Time with Finn and Jake (Finn ve Jake'le Macera Zamanı) veya Adventure Time (Macera Zamanı), ABD yapımı bir çizgi dizidir.

Frederator Studios tarafından Cartoon Network için yapılmıştır. Serinin yaratıcısı ABD'li Pendleton Ward'dır. Dizi, çok iyi iki arkadaş ve kardeş olan insan Finn ile köpek Jake'in maceralarını konu almaktadır. İlk olarak 2008 yılında Nickelodeon'un Random! Cartoons adlı programında ilk kez yayınlanmıştır, daha sonra Cartoon Network tarafından alınıp, 5 Nisan 2010'da yayınlanmaya başlamıştır. Adventure Time, Türkiye'de ilk kez TNT kanalında, daha sonrada 1 Ağustos 2011'de Cartoon Network tarafından yayınlanmaya başlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Finn bebekken bir ormana bırakılmıştır ve bir yaprağın üzerine dışkı (Boom Boom) sını yapar ve yaprağa yapışır ona kimse yardım etmez, (bu yüzden herkese yardım etmeye yemin etmiştir). Fakat bir köpek ailesi onu bulur ve onlar tarafından yetiştirilir, şimdi 15 yaşında bir kahramandır.

En yakın arkadaşı ve kardeşi ise aynı ailenin büyüttüğü 30 yaşındaki Jake adlı köpektir. Jake'nin esneme (Vücudunu her türlü şekle sokabilme) gibi bir gücü vardır. Finn ve Jake sihirli yaratıklar ve tuhaf insanların bulunduğu bir dünyada bulunan ve tam olarak kendilerine ait olmayan bir ağaç evde yaşarlar (Önceden Marceline ve Ash'e aitti) [1] Bu,genellikle canavarlar ile dövüşmek, Buz Kralı'nın kaçırdığı prensesleri kurtarmak veya başka bir felaket ya da olayı çözmektir. Bazen, Prenses Ciklet veya Marceline de (örneğin,What Was Missing bölümündeki gibi) onlara katılır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Finn: 15 yaşında bir çocuktur ("Gizemli Tren" adlı bölüme kadar 12 yaşındadır, gelen 4. sezon ile beraber 14 ve "Earth & Water" bölümüyle birlikte 15 yaşına gelmiştir.). Enerji doludur ve maceraperesttir. En iyi arkadaşı Jake'dir. Sırtında yeşil bir çanta ve üzerinde beyaz mavi bir kıyafet vardır. Beyaz renk bir şapka takar. Prenses Ciklet'e aşık olduğunu hiç belli ettirmemeye çalışır.(Fakat 4. sezonda Ateş Prensesi'ne aşık olur) To Cut a Woman's Hair adlı bölümde şapkasını çıkarmıştır ve saçlarının uzun ve sarı renginde olduğu bilinmektedir. Farmworld'e göre annesi Mrs. Mertens'tir ve ufak bir erkek kardeşi vardır.
 • Jake: 30 yaşında sarı renkte bir Bulldog türü bir köpektir. Finn'in en iyi arkadaşıdır. Finn'in akıl hocası gibi hareket etmektedir. Esneme (Vücudunu her türlü şekle sokabilme) gibi bir gücü vardır Bazen şekil ve boyut değiştirir. Canavarlar ve yaratıklardan nefret eder. Ayrıca, Korece konuşabilir ve anlayabilir. Gökkuşağı Atı ile Jake the Dad bölümünde çocukları olur.
Buz Kralı
 • Buz Kralı: Serinin önemli karakterlerindendir (Baş kötü karakter). Uzun ve sivri burunlu, mavi renkli, yaşlı bir adamdır. Mavi bir kıyafet giyer ve çoğu zaman üzerinde mücevherler bulunan sihirli bir taç takar. Ayakkabı giymez. Genellikle öfkeli olarak gösterilir. Çok yalnızdır (Hatta Finn ve Jake ile arkadaş olmayı bile denemiştir). Bu yüzden evlenmek umuduyla prensesleri kaçırır. Buz, kar, kar canavarı, buz kılıcı , bunun gibi buzdan, kardan ve sudan her şey yapabilir. Tacı olmadan sihir yapamaz. Adventure Time With Fionna and Cake adlı bölümde yazdığı Fanfiction'da Buz Kraliçesinin tacını başkası giyerse onunda sihirli güçler kazandığı gösteriliyor, bu gösteriyor ki buz tacını takan kişi sihir güçler kazanmaktadır. Sakalı sayesinde uçar sakalı olmadan uçamaz. Eskiden Simon Patrickov adında bir insandı ve Marceline'yi savaşta bulup ona bir oyuncak verir ve onu korur. Taktığı taç sebebiyle sakalları uzayıp buz kralına dönüştü.
 • Şeker Prensesi (Prenses Ciklet): Şeker Krallığı'nın prensesi ve hükümdarıdır. Tam adı Prenses Bonnibel Ciklet'tir. 18 yaşındadır. "Mortal Recoil" adlı bölümde 13 yaşına gelir. Ama "Too Young" adlı bölümünde 18 yaşına geri döner. Pembe bir kıyafet giyer ve üzerinde turkuaz bir mücevher bulunan bir taç takar. Saç ve ten rengi de pembe tonlarındadır. İyi kalpli ve bilime meraklıdır. İyi Almanca konuşur. Saçları sakızdandır. "İncendium (Yangın)" adlı bölüme kadar Finn'in hoşlandığı kızdır.
 • Gökkuşağı Atı: En iyi arkadaşı Prenses Ciklet'tir. Prenses Ciklet'e gökkuşağı ve diğer şeyleri yapar. Korece konuşmaktadır. Jake'nin sevgilisidir. "Lady & Peebles" adlı bölümünde Jake'ye hamile olduğunu söyler. Jake the Dad bölümünde çocukları olur.
Marceline Vampir Prenses
 • Marceline: 1000 yaşında bir vampir kızdır. Çılgın, deli dolu ve korkusuz biridir. Fakat o da duygusal olabilir. Kan içmek yerine kırmızının tonlarıyla beslenir. Gün ışığı cildine zarar verir ve kızdığı zaman dev bir yarasaya dönüşebilir. Eskiden Ash adlı bir erkek arkadaşı vardır. Fakat, onun oyuncak ayısı Hambo'yu sattı diye ayrılmışlardır. O ile Buz Kralı, Büyük Mantar Savaşı'nda hayatta kalan tek karakterlerdir (Hatta Hambo'yu Buz Kralı vermiştir.). Babası Nighosphere'nin kralıdır. Müziği çok sever ve vaktinin büyük kısmını müzikle geçirir. Bir sürü şarkısı vardır. Şeytani yaratıklara dönüşebilir.
 • Yumrular Prensesi: O bir Yumru Prensesidir. Alnındaki Yıldız uçmasına yardım eder o sönünce uçamaz. Gezegeni sihirli bir kurbağanın içindedir. Bir bölümde Jake'yi yanlışlıkla ısırıp onu bir yumruya çevirmiştir ama sonra panzehir ile kurtulmasına yardım etmiştir. Erkek gibi konuşur. Fakat huyları, ergen, dedikoducu bir genç kızı andırır.
 • BMO: Finn ve Jake ile ağaç evde yaşayan bir oyun konsoludur. Japon aksanıyla konuşmaktadır. Gerçek bir çocuk olmayı ister ve kendini öyle zanneder.
 • Alev Prensesi: Alev Krallığı'nda yaşar. Finn ile, Jake sayesinde tanışmıştır. Şimdi Finn'in yeni sevgilisidir. Kızdığında durdurulamaz kadar güçlü olur. Fakat saçtığı ateşler sönerse, canı yanar. "Fire & Frost" bölümünde Finnle ayrılmıştır ama sonra "Earth & Water" bölümde tekrar arkadaş olmuşlardır.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tombiş Fil: Tombiş Fil, Finn ve Jake'nin nazik, Teksas aksağanıyla konuşan, dişi bir fil arkadaşıdır. Tombiş Fil elma ağaçları ile çevrili bir ormanda küçük bir evde yaşamaktadır. Onun çok iyi elmalı turta yaptığı bilinir. "Crystals Have Power" adlı bölümde önceden kristal elmayı yediği bölümde yani "Tree Trunks" bölümünden sonra "Crystals Have Power" adlı bölümde kristal kraliçesine dönüşmüştür ve tüm yakışıklı erkeklerin kendisinin olmasını istemiştir. Ancak Finn ve Jake onu eski haline döndürmüşlerdir.
 • Bay Cupcake: Şeker insanlardan biridir ve bir kektir. Şeker krallığında yaşar. Gökkuşağı Atı'na hep kaslarını gösterip etkilemeye çalışır.
 • Tarçınlı: Biraz yarım akıllı ve sakardır. "The Enchiridion" adlı bölümde dans etmeye çalışırken kuleye çarptıktan sonra kulenin yıkılmasına sebep olmuştur ve Prenses Ciklet düşer ama Finn onu kurtarır.
 • Salyangoz Lich: Birçok bölümde gizli yerlerde saklı kameraya el sallayan bir salyangozdur. "Ölümsüz Delirir" bölümünde "Ölümsüz" kaçmak için salyangozun bedenini ele geçirir. Finn onu yenince kaçarak ilk önce Prenses Ciklet'in içine daha sonra da tekrar salyangozun içine girmiştir. "The Lich" bölümünde daha sonrada Billy'nin içine girmiştir.
 • Gunter: Buz Kralı'nın baş yardımcısıdır ve kedi bir çocuğu vardır. Onu buz kralının tahtının altında saklar. Kediyi yumurtlamıştır yani dişidir. Cam şişeleri kırmayı çok sever.
 • Billy: Finn ve Jake'in hayran olduğu kahramandır. İlk kez ''Onun Kahramanı'' adlı bölümünde görünür. Lich Finn ve Jake'yi kandırmak için onu öldürüp bedenine girer. ''Billy bucket List'' adlı bölümde Finn onun listesini tamamlar.
 • Ölümsüz(Lich): Ölümsüz Delirir bölümünde ilk kez görülür ve kaçmak için Salyangoz'un bedenini ele geçirir. Finn ayıya kitabı verince ayı kitabı Salyangoz Lich'e götürür ve böylece el yazmasını ele geçirir. "The Linch" bölümünde Billy'in içine girer. El yazması'na prenses ve kralların taçlarındaki kristalleri koyarak zaman odası boyutuna bir kapı açar ancak orada mahsur kalır.