Adana-Ceyhan Ecz.Bahattin-Sevinç Erdinç Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ceyhan Fen Lisesi
Adana-Ceyhan Ecz.Bahattin-Sevinç Erdinç Fen Lisesi
Slogan Hayallerin Gerçekleştiği Okul
Kuruluş 2009
Ülke Türkiye
Şehir Ceyhan,Adana
Türü Fen Lisesi
Müdür Ruhi KAYA
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca
Öğrenci sayısı 368
Resmî sitesi http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/01/04/970945/

Eczacı Bahattin-Sevinç ERDİNÇ Fen Lisesi (EBSEFL) veya kısaca Ceyhan Fen lisesi (Eczacı Bahattin-Sevinç ERDİNÇ SCIENCE HIGH SCHOOL) Türkiye'nin ve Adana'nın sayılı Fen Liselerinden biridir. Adana'nın Ceyhan ilçesinde Büyükmangıt Beldesindedir.

Eczacı Bahattin-Sevinç ERDİNÇ Fen Lisesi, 2009 yılında Fen Lisesi Projesi kapsamında hayırsever İş Adamı Bahattin ERDİNÇ'ın isteği doğrultusunda kuruldu.

2013'ten beri Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği temel eğitimini bitiren öğrencilerin katıldığı TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) ile öğrenci almaktadır. Okulun ana eğitim dili Türkçe, yabancı dili İngilizce ve Almanca'dır.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ecz. Bahattin-Sevinç ERDİNÇ Fen Lisesi, 2013 yılında 12 Tıp Fakültesi, 2 Diş Hekimliği Fakültesi, 2 Eczacılık Fakültesi,10 Mühendislik Fakültesi ve 6 diğer Fakülteler olmak üzere toplam 32 Fakülteye öğrenci yerleştirmiştir 2010 yılında TUBİTAK 18. Fizik Olimpiyatlarında Akdeniz bölgesindeki tüm okulların katıldığı olimpiyatlarda Akdeniz Bölge üçüncüsü oldu.TUBİTAK tarafından ödüle layık görülmüştür. 2012 yılındada TUBİTAK 20. Fizik Olimpiyatlarında Akdeniz Bölgesindeki Tüm okullar arasında 1. olmuş ve ödüle layık görülmüştür. Bunu Dışında TUBİTAK Yaz ve Kış okullarına öğrenci göndermektedir. Ayrıca taban puanı olarak Ceyhanda birinci, Adana'da ikinci lisedir. Ve 2011 yılı tercih sonuçlarına göre Türkiye'de yaklaşık 1.000.000 öğrencinin katıldığı SBS sınavında % 1,86 luk dilime girerek çok büyük bir başarı elde etmiştir.

Eğitim ve öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ecz.Bahattin-Sevinç ERDİNÇ Fen Lisesinin Amaçları...

  • Zeka düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamayı,
  • Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi,
  • Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi

duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamayı,

  • Yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi,
  • Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde yüksek derecede yetişmelerini sağlamayı amaçlar.

İlk iki senede verilen temel fen müfredatından sonra son sınıfta verilen ileri fen dersleri, öğrencilerin ilgi duydukları fen alanında kendilerini yetiştirmelerine olanak sağlar. Okuldan mezun olan kişiler ulusal ve uluslararası alanlarda Bilim, Astronomi, Mühendislik gibi bölümlerde öğrenimine devam edebilir. Bütün dersler uygulamalıdır ve deneyerek, gözlemlenerek, yaşayarak gerçekleştirilir.

Eğitim-öğretim Türkçe yapılır. Matematik ve fen grubu derslerindeki teknik terimlerin yabancı dildeki karşılıkları (İngilizce ve Latince) da ayrıca öğretilir. Eğitim süresi dört yıldır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul binası ve yurt binası Hayırsever iş adamı Ecz. Bahattin ERDİNÇ tarafından yaptırılmıştır. Okul 11.000 m2 arsa içerisinde 3.500 m2 kapalı alanda 16 derslikli, 3 laboratuvar, 1 bilişim teknolojileri sınıfı ve bir tanede kütüphane bulunmaktadır. Okul bahçesi özel peyzaj tasarımı ve botanik bahçesine dönüştürülmüştür. Her sınıfta projeksiyonlu, klimalı ve 24 er kişilik sınırlı sayıda öğrencisi ile eğitim verilmektedir. Bir adet pansiyon binası da vardır.

İletişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge Trafik Arkası Adana-Osmaniye Yolu Üzeri BÜYÜKMANGIT- :CEYHAN/ADANA
  • Telf: 0322-6124262
  • Fax: 0322-6129313
  • E-mail: 970945@ceyhanfenlisesi.k12.tr

Taban puanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar Ecz.Bahattin-Sevinç ERDİNÇ Fen Lisesinin Yıllara göre 1.Yerleştirme Taban Puanları
2012 474,862
2011 471,505
2010 467,061
2009 461,770