Abdullah bin Abdülaziz el-Suud

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Abdullah bin Abdül Aziz sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Abdullah bin Abdülaziz el-Suud
عبدالله بن عبد العزيز آل سعود
Abdullah of Saudi Arabia.jpg
6. Suudi Arabistan Kralı
Hüküm süresi 1 Ağustos 2005 -
Taç giymesi 2 Ağustos 2005
Önce gelen Fahd bin Abdül Aziz
6. Suudi Ulusal Muhafızları Komutanı
Hüküm süresi 26 Ocak 1963 – 16 Kasım 2010
Sonra gelen Saad bin Suud bin Abdülaziz el Suud
Tam ismi
Abdullah bin Abdülaziz bin Abdulrahman bin Faysal bin Turki bin Abdullah bin Muhammed bin el Suud
Hanedan Suudi Ailesi
Babası Abdülaziz El Suud
Annesi Fehda bint Asi Surayim
Doğum 1 Ağustos 1924 (1924-08-01) (90 yaşında)
Riyad, Necid Sultanlığı
Dini İslam

Abdullah bin Abdülaziz el-Suud (Arapça : عبد الله بن عبد العزيز آل سعود - d. 1 Ağustos 1924 - Riyad, Necid Sultanlığı) Suudi Arabistan Kralı. Dünya genelinde yaygın kısa adıyla Kral Abdullah.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdullah bin Abdülaziz, 1 Ağustos 1924 yılında, Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Soylu Suudi Ailesi'nin bir üyesidir.

İlk kamu görevi, Mekke'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur.

89 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyor.

Zenginliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Başta petrol ürünleri olmak üzere, birçok şirket ve topluluğun önde gelen isimlerindendir. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinin başında bulunmaktadır.

Politika[değiştir | kaynağı değiştir]

Suudi Arabistan'ın resmi kralı görevine gelince barışçıl, ılımlı ve reformist politikalar yürütmüştür. NATO ve ABD ile yakınlaşmış ve işbirliğine girmiştir. Bunun yanında tüm dinlere ve mezheplere saygı göstermiştir. Çok yönlü reformlar gerçekleştirmiştir. Hatta Papa ile bir görüşme bile yapmıştır. En son yaşanan Arap Baharı denilen halk hareketine karşı, kadınlar için de radikal reformlar yapmıştır.

Kraliyet Unvanları
Önce gelen:
Fahd bin Abdül Aziz
Suudi Arabistan Kralı
1 Ağustos 2005 -
Sonra gelen:
-