Otomatik Tanımlama Sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(AIS sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Otomatik Tanımlama Sistemi (Automatic Identification System - AIS), deniz trafiğinde yüzerlerin, tanımlanmasının ve konumlandırılmasının, bir merkezden ya da taşıyıcı diğer gemilerden otomatik olarak yapılmasını sağlayan bir donanım ve yazılım sistemidir. Daha çok görüş kısıtlarının olduğu durumlarda (acil durumlar, sis v.s.) gemilerin birbirlerinin rota-sürat-konum gibi bilgilerini paylaşarak öğrenebildikleri bir ortam sağlamak amacıyla planlanmıştır.

AIS, sistemle donanmış bir gemiye ya da bir Taşıt Trafik Servisi'ne (Vessel Traffic Services (VTS)), temel olarak diğer yüzerler hakkında tanım ve konum bilgisi sağlar. Bu bilgi: kimliklendirme, pozisyon, kerteriz, hız, tanıdığı diğer gemiler ve VTS istasyonlarıdır. Sistem bütün bu bilgileri elektronik ortamda diğer istemcilere ulaştıran bir cihaz ve bu cihazın verdiği bilgileri değerlendirip kullanıcının dikkatine sunan yazılımlardan oluşur. Bu sisteme bir anten, uyumlu bir konumlayıcı (GPS) ve gemiden bilgi toplayan ( gyro (cayro), pusula (kerteriz, sürat), resmi-gemi adı, rota ve yük tipi vb.) alt-yapı eklenmelidir.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nün belirlediği SOLAS kuralları, 300 GRT ve daha büyük yük gemilerde olmak üzere her türlü yolcu gemisinde bulundurulmasını zorunlu kılmaktadır.

Kullanım Alanları ve Kısıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çarpışmadan Kaçınma[değiştir | kaynağı değiştir]

AIS temel olarak denizde çarpışmadan kaçınma ve kurtulma amacıyla kullanılır. Radyo iletişiminin kısıtlı oluşu ve her gemide olmaması sebebiyle seyre yardımcı ekipman statüsündedir. Asla tek başına seyir kararı vermede kullanılmaz.

Seyir Bilgisi[değiştir | kaynağı değiştir]

AIS bazen sanal-AIS olarak kullanılarak gerçekte var olan bir durumu haber vermek için normalde kullanılması gereken ekipmanın yerine kullanılabilir. Örneğin denizde olması gereken bir iz-şamandırasının kopması durumunda onun yerine sentetik bir iz yaratılarak diğer kullanıcılar bilgilendirilebilir.

Arama-Kurtarma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara vericiler, arama ve kurtarma sırasında hayati önem taşıyan, gemilerin konumları, olay mesafesi ve olaya yakınlık gibi bilgilere AIS üzerinden erişerek, değerlendirmeye alabilirler.

İkili (Binary) Mesajlaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı kuruluşlar AIS üzerinden sığ sularda seyir için gereken anlık derinlik bilgisini, diğer alıcılara eşzamanlı olarak yayınlanmasında kullanırlar.

Ağ Tabanlı (Web Based) Paylaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Web üzerinden AIS bilgisinin verilmesi yüzünden yaşanan bazı olaylar, bu tür kullanımın bazen zararları olabileceğini göstermiştir. Bu konuda Uluslararası Deniz Güvenliği Kurulu, kötü niyetli kişilerin diğer gemiler hakkında bilgi edinmesini sağlayan bu tür yaklaşımları bir bildiri yayımlayarak kınamıştır.

Teknik Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ais VHF frekans bandını kullanır (156-174 MHz) yani ais kısa mesafelerde kullanır yaklaşık olarak 25 ile 30 deniz mili arasındadır. Ais VHF bandı içerisinde 161,975 MHz ( VHF kanal 87b ) ve 162,025 MHz ( VHF kanal 88b ) frekanslarını kullanır. Ais çıkış gücü 12,5 watt dır.AIS sisteminin uzun mesafelerde kullanılan türü ise LRIT sistemidir. Uzun Menzilli Gemi Tanıma Sistemi (Long Range Identification and Tracking System - LRIT ) LRIT hizmeti alan ülke, limana yanaşan gemiye 1000 milden itibaren Inmersaat-C uydusu kanalıyla izlemesini ve tanımlamasını sağlar doğacak maliyet ise o ülkenin idaresi tarafından ödenir. [1]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maritime security - AIS ship data - 1-10 December 2004

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]