Aşağıoba, Araç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Aşağıoba
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Araç
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 106
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37820
İnternet sitesi: [2]

Aşağıoba, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.500 yıllık geçmişi vardır.Munay kariyesi olarak bilinir.Bilahere aşağıoba ismi verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Araç ilçeşi ile uyum sağlar.Serme,Hamurlu ekmek,gözleme,cizleme, cevizli,yağlı çörek,köle hamuru, banduma,çeşitli et yemekleri,bugdaydan kaynatılıp kurutulan ve değirmende kırılan bulgur pilavı,çeşitli tarhana çorbaları,erik pestilleri,dut ve elma pekmezi,elma ve kiren(kızılcık)ekşileri,munay yaylarında yapılan yayık ayran ve yağlarını,orak biçerken söylenen mani ve türküleri,kağnı seslerini,davar koyun ve sığırlardaki çan seslerini,imeci usulu yardımlaşmaları unutmak mümkünmü.tabi eskide kaldı o güzel günler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 57 km, Araç ilçesine 12 km uzaklıktadır.[araç-karabük yolu 8.km den sola 4 km.]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir..Yazları sıcak ve yağışlı,kışları soğuk dur.Yağış ortalaması Araç ilçe merkezi ne eşdeğerdir. Meteoroloji bilgilelerini resmi olarak alınması gerekir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz işsizlikten dolayı İstanbul,Ankara,İzmit,Adapazarı,Karabük illerinde pasta, şekerleme un mamulleri ağırlıklı, küçük ve orta halli işletme ve bu alanda çalışılmaktadır. okuma yazma oranı yüksektir.Üniversite mezunu mühendis,işletme ve öğretmen vs.ve kamu kesiminde çalışan hemşehrilerimiz vardır.Emekli olanların bazıları köyde yaşamakta genç nesil yok denecek kadar azdır.Köyümüzün tekrar canlı ve sosyal yönden aktif haline kavuşması maddi imkânı olan hemşehrilerimizin bu bölgeye yatırım yapmalarına dışarıya göç eden nüfusu tekrar buraya kazandırmalarına bağlıdır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve ormana dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Geçmiş yıllarda Rasim YAYLACI, 33 yllık 1979 yılına kadar muhtarlık yapan REMZİ SUBAŞI(Fazlı olarak bilinir) .Satılmış Sözen,Muammer Güzel,Mehmet ASAR,Nuri SUBAŞI ve Satılmış SÖZEN (halen devam)yapmışlardır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2014 -Satılmış SÖZEN
2009 -Satılmış SÖZEN
2004 -Satılmış SÖZEN
1999 -Satılmış SÖZEN
1994 -
1989 -
1984 -Muammer GÜZEL

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.250 abonelik ptt santralı vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy camisi,lojmanı ilahiyet mezunu imam,köy konağı ve aş evi(düğün,mevlit vs.)erkeklere ve kadınlara ayrı mekan olarak yapılmştır.Bakkal vardır ve günlük taze ekmek gelmektedir.Maalesef insanlar eskisi gibi evde ekmek yapmamaktadırlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]