Aşağınasırlı, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°39′K 37°39′D / 37.65°K 37.65°D / 37.65; 37.65

Aşağınasırlı
—  Köy  —
Adıyaman
Adıyaman
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 463
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 416
İl plaka kodu 02
Posta kodu 02500
İnternet sitesi: [2]

Aşağınasırlı, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Aşağınasırlı köyü 1750 yılı civarında kurulmuştur.Köy Gölbaşı ilçesine 30 km uzaklıktadır. Köyün İlk kuruluş yeri Minikdede’dir buradan da Kızkapan’a göç edilmiştir.Burada da aile kavgaları başlamış köy ikiye ayrılarak Yukarı ve Aşağınasırlı köyleri olmuştur.Sonra da Kızkapan’a göre daha avantajlı, dağ eteği ve dere kenarı olması nedeniyle köyün şimdiki yerine göç edilmiştir.

Köy Oğuzların Bozok koluna bağlı Yıldızhan’ın soyundan gelen Avşarların Ceceoğulları cemaatine tabi kişilerce kurulmuştur.CECEOĞULLARI orta Asya kökenli bir Türk boyudur.(BKZ Yusuf Halaçoğlu Anadoluda Türkmen boy aşiret ve cemaatler kitabı)Hace orijinal olarak farklı bir kelimedir ve Hoca anlamına gelir.Bu oymak daha önceleri Maraş, Adıyaman civarında konar-göçer olarak yaşamaktaydı.Osmanlının uyguladığı yerleşik hayat ve ağır vergi politikası onları rahatsız etmiş ve bu sebepten, Avşar oymağının bazı kollarıyla beraber Şam dolaylarına göç etmişlerdir. Şam’da uzun bir müddet yaşadıktan sonra 1750 yılı civarında Anadolu’ya dönmüşlerdir ve bir kısmı şimdiki bulundukları yere iskan edilmişlerdir Ailenin bir kısmı Gaziantep’e bazıları da Sivas’ın Çallı köyüne yerleştirilmişlerdir.Bu oymak Şam ile o kadar bağdaşmıştır ki artık onlara Şamoğulları denmeye başlanmıştır.

Köyü de Ceceoğulları’ndan Şamoğlu Vakkas ağa ve yakınları kurmuşlardır.Köye ve yakınına iki kez Malatya’nın Akçadağ ilçesinden göç taifesi gelmiştir.İlk olarak Harunoğulları(Reşit Ağar’ın ataları-Şemsiler) Akçadağ’dan gelerek Uzunkuyu ile Aşağınasırlı arasındaki Bilezikli kuyu tarafına yerleşmiş ve daha sonra Aşağınasırlı köyünün topraklarına müdahale etmeleri sebebiyle köyün ağası Ceceli Hüseyin Paşa ve oğulları ile bunlar arasında kavgalar başlamış ve bu kavgayla Harunoğulları Uzunkuyu Körtenli ve Suvarlı köylerine göç etmişlerdir.Daha sonraki göç ise yine Akçadağ’dan gelen Karakeçili Leventoğulları’dır.Bunlar direkt olarak köye yerleşmişlerdir.Köyde, Karakeçililer ve Avşarlar beraber yaşamaktadır.

Köyde Türkmen gelenek ve görenekleri yaşatılmaktadır.TÜRKMEN gelenek ve göreneklerinin yaşatıldığının sadece bir kanıtı düğünlerde oynanan Türklere has olan, “sin sin oyunu”dur.Köy halkı sünnidir. Köyümüzden Kahramanmaraş, Gaziantep ve Antalya’ya göçler yaşanmıştır..Bazı köylülerimiz de Almanya’da yaşamaktadırlar.Ayrıca köyümüzden ilk göç edenler Kara Süleymanlardır.Kara Süleyman 1920 yılında ailesi ve bazı yakınlarını alarak Kahramanmaraş’ın Yusufhacılı köyüne yerleşmiştir.Köyün kuzeyinde Karakuyu, Yukarı Nasırlı,doğusunda Gedikli,Batısında Yumaklı Cerit, Belören,Güneyinde Çorak Köyü Doğusunda Uzunkuyu bulunmaktadır.Köyün ilk kuruluş yeri olan Mendede de Minikdede höyüğü vardır. Kız kapanda su sarnıçları ,merdivenli basamaklarla çıkılan mağaralar vardır. Çevrede el kalınlığında cam,ayrıca ok demiri çanak ve çömlek kırıntıları vardır. Köyün güneyinde iki km mesafede çardak veya Gölünbaşı mağarası adı verilen yerdeki, mağarada öküz kafası rölyefi bulunmaktadır. Buraya Musa Gediği mevkii denilmektedir.Kızkapan dolaylarına da geçmişte Kızkapanlı oymağı yerleşmiş ve ordaki mağaranın üzerine simgelerini dokumuş ve mağarada biraz zaman yaşadıktan sonra oradan Batı’ya doğru göç etmişlerdir.Köyün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyümüzde yaşayan bazı büyük ailelerin lakapları ve soy isimleri şu şekildedir: Yusuflar(Uçar), Karasüleymanlar(Karakale), Mehmetler(Uçar), Kırtışlar, Kollar,Mehmetçikler(Bozanlar), Cenikler(Ballı), Karamemikler(Elik), Alikler(Uçar), Haliller(Erdoğan), Çakallıoğulları(Polat), Karamıstıklar,Çullular(Kılınç),Salmanlar(Günaydın)

Köyde canlılığını koruyan, öz Türkçeye ait tipik bazı kelimeler şunlardır:Sındı(sınmak filinden türemiştir): Makas,Hangırda-Haarda: Nerede(Hangi yerdenin kısaltılmış şekli), Hayla-Hayle-Neyle-Nayla: Nasıl, Süllüm: Merdiven, Kuşkana: Tencere, Hengil: Kova, Yağlık(Havlu)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk İslam kültürü yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 94 Adıyaman iline 92 km, Gölbaşı ilçesine 29 km uzaklıktadır. Çevresi dağlıktır. Köy içinde ve dışında iki tarihi kuyu bulunmaktadır.Tarım yapılan araziler genelde susuzdur.bu yüzden sadece kuru tahıl yetiştirilmektedir.Ayrıca fıstık ve bağ üretimi yaygındır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 800
2000 463
1997 456

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde muhtar Zeki COŞKUN düzenlemesiyle Süleyman GÜLER'in katkılarıyla köy toplantı odası ve köylülerinde katkılarıyla camiye minare yapılmıştır.Tüm köylülere ve özellikle Süleyman GÜLER'e katkılarından dolayı teşekkür ederiz. bir sonraki muhtar döneminde köy toplantı odası satılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]