Aşağınasırlı, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Aşağınasırlı
—  Köy  —
Adiyaman in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 463
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 416
İl plaka kodu 02
Posta kodu 02500
İnternet sitesi: [2]

Aşağınasırlı, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağınasırlı köyü 1700 yılı civarında Yukarı Nasırlı Köyünden ayrılarak kurulmuştur. 1695 yılındaki adli sicil kayıtlarında iki köy beraberdir ve köyün ismi "Nasır Köyü" olarak geçmektedir.İki köy ayrıldıktan sonra Yukarı Nasırlı ve Aşağı Nasırlı isimlerini almıştır.Köyü Ceceoğulları’ndan Vakkas ağa ve yakınları kurmuşlardır.Köy önce Malatya'ya sonra Gaziantep'e daha sonra da Gölbaşı'nın ilçe olmasıyla Adıyaman'a bağlanmıştır.

Köy Oğuzların Bozok koluna bağlı Yıldızhan’ın soyundan gelen Avşarların Ceceoğulları cemaatine tabi kişilerce kurulmuştur. Ceceoğulları Orta Asya kökenli bir TÜRKMEN boyudur.(Bknz Yusuf Halaçoğlu Anadoluda TÜRKMEN boy aşiret ve cemaatler kitabı). Köy halkı, Sünni ve Türk oğlu Türk'tür; Türkçe konuşur,Türkçe yazar;Türkçe okur,Türkçe anlar.

Köyümüzden Kahramanmaraş, Gaziantep ve Antalya’ya göçler yaşanmıştır. Bazı köylülerimiz de Almanya’da yaşamaktadırlar. Ayrıca köyümüzden ilk göç edenler Kara Süleymanlardır.Kara Süleyman 1920 yılında ailesi ve bazı yakınlarını alarak Kahramanmaraş’ın Yusufhacılı köyüne yerleşmiştir.Köyün kuzeyinde Karakuyu, Yukarı Nasırlı,doğusunda Gedikli,Batısında Yumaklı Cerit, Belören,Güneyinde Çorak Köyü Doğusunda Uzunkuyu bulunmaktadır.Köyün ilk kuruluş yeri olan Mendede de Minikdede höyüğü vardır. Kız kapanda su sarnıçları ,merdivenli basamaklarla çıkılan mağaralar vardır. Çevrede el kalınlığında cam,ayrıca ok demiri çanak ve çömlek kırıntıları vardır. Köyün güneyinde iki km mesafede çardak veya Gölünbaşı mağarası adı verilen yerdeki, mağarada öküz kafası rölyefi bulunmaktadır. Buraya Musa Gediği mevkii denilmektedir.Kızkapan dolaylarına da geçmişte Kızkapanlı oymağı yerleşmiş ve ordaki mağaranın üzerine simgelerini dokumuş ve mağarada biraz yaşadıktan sonra oradan Batı’ya doğru göç etmişlerdir.Köyün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Köyümüzde yaşayan bazı büyük ailelerin lakapları ve soy isimleri şu şekildedir:

Karasüleymanlar(Karakale)

Karamıstıklar(Coşkun)

Mehmetçikler(Bozanlar)

Cenikler(Ballı)

Yusuflar(Uçar)

Şamlılar(Erdoğan)

Çakallıoğulları(Polat)

Salmanlar(Günaydın)

Kollar(Öztürk)

Köyde canlılığını koruyan, öz Türkçeye ait tipik bazı kelimeler şunlardır:

Sındı(sınmak filinden türemiştir): Makas

Hangırda-Haarda: Nerede(Hangi yerdenin kısaltılmış şekli)

Hayla-Hayle-Neyle-Nayla: Nasıl

Süllüm: Merdiven

Kuşkana: Tencere

Hengil: Kova

Yağlık: Havlu

Köyde yaşanan önemli bir olay:

Akçadağ'dan gelerek Uzunkuyu ile Aşağınasırlı arasındaki Bilezikli kuyu yakınına yerleşen Reşit Ağar’ın ataları(Şemsiler-Ağalar), Aşağınasırlı köyünün topraklarına müdahale etmeleri sebebiyle bunlarla Aşağınasırlı köylüleri arasında çok ağır mücadeleler yaşanmıştır. Bu aile köyün ileri gelenlerinden-Ceceoğlu ailesinden- yedi kişiyi rehin alıp bunları Malatya'ya Kadı'ya götürüyoruz diyerek köylüyü kandırır. Daha sonra köyün dışına çıkıldıktan sonra bu yedi kişi, önceden geçiş güzergahına- dağ yamaçlarına- gizlenen kişiler tarafından vurdurtulur. Bu olayın ardından Aşağınasırlı, Köyün ağası Ceceoğlu Hüseyin Paşa liderliğinde silahlanıp bu aileyi dağıtmışlardır. Böylece bu aile yerleştikleri yeri bırakıp, Uzunkuyu Körtenli ve Suvarlı köylerine göç etmek zorunda kalmıştır.

Köydeki tarihi yerler:

Kızkapan:

Eski tarihte Kızkapanlı oymağının yaşadığı ve daha sonra terkettiği mekandır. Büyük Bir mağara vardır. Mağaranın girişinde ise Kız motifi vardır.

Mendede

Taş evler

Taş mezarlar

Vs.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

CECELOĞLU AVŞAR TÜRKMENLERİ aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 94 Adıyaman iline 92 km, Gölbaşı ilçesine 29 km uzaklıktadır. Çevresi dağlıktır. Köy içinde ve dışında iki tarihi kuyu bulunmaktadır.Tarım yapılan araziler genelde susuzdur.bu yüzden sadece kuru tahıl yetiştirilmektedir.Ayrıca fıstık ve bağ üretimi yaygındır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 800
2000 463
1997 456

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde muhtar Zeki COŞKUN düzenlemesiyle Süleyman GÜLER'in katkılarıyla köy toplantı odası ve köylülerinde katkılarıyla camiye minare yapılmıştır.Tüm köylülere ve özellikle Süleyman GÜLER'e katkılarından dolayı teşekkür ederiz. bir sonraki muhtar döneminde köy toplantı odası satılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]