Ağcaşar, Yahyalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ağcaşar
—  Köy  —
Kayseri in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Yahyalı
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 195
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38500
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=251558

Ağcaşar, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 500 yıllık bir tarihe sahip olan Ağcaşar'ın ilk sakinleri Rum ve Ermeniler'di. Bölgedeki eski mezarlıklar ve diğer tarihi kalıntılar ile Kurtuluş Savaşı sırasında köyü terkeden Rum ve Ermeni ailelerin anlattıkları, köyün tarihi geçmişinin uzun bir süreyi gösterdiğini doğrulamaktadır.[kaynak belirtilmeli] Osmanlı döneminde Hacıoğlu adlı bir şahıs Kayseri'den ailesi ile birlikte gelerek çınarın dibindeki suyun başına yerleşir. Hacıoğlu ölünce ailenin başına, dört oğlundan en büyüğü olan Ağca geçer. Şehir anlamına gelen "şar" kelimesi Ağca ismine eklenerek köyün adı Ağcaşar konur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy baraj olması ile eski formunu kaybetmiş. Fakiri olmayan köy maalesef sıkıntılı günler yaşamaktadır.

Köyde düğünler perşembe günü ikindi namazından sonra damat evine bayrak dikilerek başlar, pazar günü saat 10 gibi kız evinden gelin alınarak tamamlanır. Herkes birbirine yarım eder. Köy dışarıya çok göç vermiştir. Ağcaşar köyü sakinleri Kayseriden sonra başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Kayseri, Bursa, Mersin gibi illere göç vermiştir. Özellikle Ürgüp, Nevşehir yöresinde çok sayıda damatları bulunmaktadır. Klasik anadolu köyü olarak adlandırabiliriz.Yemek kültürü geniş olup, sütyüzülü yumurta çok nefis yapılır, Bazen kesilen süt olunca onu süzerler sabah kahvaltısında yenilir. Ayranaşı yapılır. Kışın arabaşı çorbası hemen her akşam bir evde vardır. Birbirine haber verilir, bizde arabaşı var buyrun diye,

Kış günlerinde insanlar birbirine misafirliğe geldiğinde çayın yanında bir koca tepsi yiyecek konur, Bunlar üzüm kurusu, elma kakı, erik kurusu, ceviz, elma, nohut tokmakla dövülür (içine toz şekeri katılır. çocukken çok severdik) pekmezden yapılı kabak tatlıları, pekmez vb. sini donatılırdı. Büyükler konuşur biz dinlerdik. Eve kesme şeker geldimi ara sıra ondan yerdik.

Bayramlarda namazdan sonra birlikte bayramlaşma yapılır, sonra mezarlık ziyareti yapılırdı. Daha sonra imam ve bir kça köyün önde geleni ev ev dolaşarak kısa ayetler okuyarak evin bayramı tebrik edilir. kısa ikram ie ayrılınırdı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline, Yeşihisar yönünden gelinirse 120 km, Develi üzerinden gelinirse 70 km, Yahyalı ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 195
2000 295
1997 230

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Bu köyün Muhtarı BAHRİ ALATEPE dir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardir ancak kanalizasyon şebekesi yokdur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün yolları 2010 yılı itibarı ile köyun muhtarı tarafından parka taşı döşemesi olarak sokakları ve köy içi yolları yapılmıştır. ağaçlandırma işleri yapılmaya devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]