4chan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
4chan
4chan sitesinin görünümü.jpg
Sitenin Anasayfası (3 Mayıs 2011)
URL 4chan.org
Ticari? Evet
Site tipi Resim tabanlı forum
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce
Sahip Christopher Poole (diğer adıyla moot)
Alexa 669.

4chan, dil olarak İngilizce'yi kullanan resim tabanlı bir forumdur.

1 Ekim 2003 tarihinde öncelikli olarak anime ve manga öğelerinin paylaşımı üstüne kurulmuştur. Kullanıcıları genellikle anonim olarak katılırlar ve kendilerine ait internet altkültürleri ve aktivist tavırları vardır. En önemli girişimleri Project Chanology olarak gösterilebilir. Dünyanın en çok takip edilen 853. sitesidir.[1]

Pedobear, lolcats, Rickrolling, "Chocolate Rain", gibi internet fenomenleri bu kültürden çıkmıştır. En popüler alt forumu "Random" olarakta bilinen /b/'dir ve 4chan kültürünün büyük bölümünü oluşturur. Bunda /b/'nin içerik ekleme konusunda yok denebilecek kadar az kuralının olması etkilidir.

Sitede bulunan anonim topluluk sık sık medyanın ilgisini çekecek aktivitelerde bulunmaktadır. The Guardian, 4chandeki anonim topluluğu "çılgınca, çocukça, zekice, komik ve endişe verici" şeklinde değerlendirmiştir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

4chan sitesi, Something Awful forumu üyelerinden "Christopher Poole" diğer adıyla "moot" tarafından kuruldu. Site kısa zamanda tüm dünyadan anime hayranlarının ilgisini çekti ve ABDde ilk 500'de yer alıyor[3].

Türkiye'de siteye giriş, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 5651 sayılı yasayı göz önüne alarak yaptığı inceleme sonucunda 10 Şubat 2011 tarihinden itibaren mahkeme kararı ile yasaklanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]