2 + 2 = 5

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Söz konusu 2+2=5\! denklemi aslında matematiksel bir denklem bozukluğudur. Buna göre x\! ve y\! adlı iki adet notasyonun birbirleri ile çarpılıp, bu sayı; iki notasyondan çıkarılıp, paranteze alınıp, sadeleştirilip, x\! leri toplayıp, her iki tarafa 3 sayısını ilave edince 5=2+2\! ifadesi çıkar.

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında 2+2=5\! denklemi ile önceleri daha farklı ve karmaşıktı, bunun zamanla sadeleşmesinin en olası yanından birincisi notasyonlara (x\! ve y\!) 0 değeri verildiğinde denklemin bir işe yaramaması. bir diğer yanı ise Doğal Sayı seçimi. Denklem en basitinden şu şekilde gösterilir:

 x = y \Rightarrow x^2 = x.y \Rightarrow x^2 - y^2 = xy - y^2 \Rightarrow (x + y).(x - y) = y.( x-y ) \Rightarrow
( x + y ) = y \Rightarrow x + x = x \Rightarrow 2.x = x \Rightarrow 2 = 1 \Rightarrow 3 + 2 = 1 + 3 \Rightarrow 5 = 4 \Rightarrow 5 = 2 + 2\!

Yanlışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncelikle, bu denklem zaman içinde çoğu matematikçi tarafından değeri kaybettirilmiştir ve bu denklem kesinlikle doğru bilgiler içermez. Bu denklem bazı matematiksel sabitler ile de sağlanmaktadır; ancak doğruluğu kanıtlanmamıştır. Denklemde (x-y) ifadesi her iki tarafta sadeleştirilirken bu ifadenin sıfıra eşit olduğu ihmal ediliyor. Mesela, 2*0=3*0 eşitliğinde bir yanlışlık yok. Ama burada 0'ları sadeleştirirsek 2=3 demiş oluruz ki bu hatalı oluyor. Denklemlerde 0 çarpanı sadeleştirilmez. Çünkü, bir sayının sıfıra bölümü tanımsız olduğu için eşitliğin her iki tarafını, x-y=0 olduğu için, (x-y) çarpanına bölemeyiz.

Notasyon Değişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bu denklemde x=y\! ise buraya her türlü tam sayıyı koyabiliriz. Bu da eğer x\! ve y\! ye "0" sayısını koyarsak denklemin tamamen bozulacağını kanıtlamaz

Denklemsel Devam Yanlışlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir denklem eğer ki hiçbir veri olmadan başlatılırsa (örneğin: x=y\!) denkleme sayı geldiği dizede eğer matematiksel bir yanlış var ise bu denkleme devam edilemez. Buradaki denklemde ise sayısal veri olmadan başlıyor ve 3. dizeden sonra bozuluyor; çünkü x ve y bilinmezlerine "0" (sıfır) konulursa denklik gerçekten sağlanıyor.