Matematiksel yanılgı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(2 + 2 = 5 sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara


Metro stub.svg Bu maddenin adı Vikipedi için uygun olmayabilir.
Vikipedi kalite standartlarına uygun olan bir adın verilmesine ihtiyaç duyulabilir. Şimdiki adı Vikipedi adlandırma kurallarına uygun olmalıdır, aksi takdirde kabul görmeyebilir. Lütfen tartışma sayfasında devam ediniz.

Matematiksel yanılgılar, aslında ilk bakıştaispatlanmış gibi görünmesine rağmen incelendiğinde hatalı şekilde ispatlandığı ve aslında doğru olmadığı görülen yanılgılardır.

Sıfıra bölme[değiştir | kaynağı değiştir]

Örneğin 2+2=5\! denklemi aslında matematiksel bir denklem bozukluğudur. Buna göre x\! ve y\! adlı iki adet notasyonun birbirleri ile çarpılıp, bu sayı; iki notasyondan çıkarılıp, paranteze alınıp, sadeleştirilip, x\! leri toplayıp, her iki tarafa 3 sayısını ilave edince 5=2+2\! ifadesi çıkar. Aslında 2+2=5\! denklemi ile önceleri daha farklı ve karmaşıktı, bunun zamanla sadeleşmesinin en olası yanından birincisi notasyonlara (x\! ve y\!) 0 değeri verildiğinde denklemin bir işe yaramaması. bir diğer yanı ise Doğal Sayı seçimi. Denklem en basitinden şu şekilde gösterilir:

 x = y \Rightarrow x^2 = x.y \Rightarrow x^2 - y^2 = xy - y^2 \Rightarrow (x + y).(x - y) = y.( x-y ) \Rightarrow
( x + y ) = y \Rightarrow x + x = x \Rightarrow 2.x = x \Rightarrow 2 = 1 \Rightarrow 3 + 2 = 1 + 3 \Rightarrow 5 = 4 \Rightarrow 5 = 2 + 2\!

Yanlışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncelikle, bu denklem zaman içinde çoğu matematikçi tarafından değeri kaybettirilmiştir ve bu denklem kesinlikle doğru bilgiler içermez. Bu denklem bazı matematiksel sabitler ile de sağlanmaktadır; ancak doğruluğu kanıtlanmamıştır. Denklemde (x-y) ifadesi her iki tarafta sadeleştirilirken bu ifadenin sıfıra eşit olduğu ihmal ediliyor. Mesela, 2*0=3*0 eşitliğinde bir yanlışlık yok. Ama burada 0'ları sadeleştirirsek 2=3 demiş oluruz ki bu hatalı oluyor. Denklemlerde 0 çarpanı sadeleştirilmez. Çünkü, bir sayının sıfıra bölümü tanımsız olduğu için eşitliğin her iki tarafını, x-y=0 olduğu için, (x-y) çarpanına bölemeyiz.

Notasyon Değişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bu denklemde x=y\! ise buraya her türlü tam sayıyı koyabiliriz. Bu da eğer x\! ve y\! ye "0" sayısını koyarsak denklemin tamamen bozulacağını kanıtlamaz

Denklemsel Devam Yanlışlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir denklem eğerki hiçbir veri olmadan başlatılırsa (örneğin: x=y\!) denkleme sayı geldiği dizede eğer matematiksel bir yanlış var ise bu denkleme devam edilemez. Buradaki denklemde ise sayısal veri olmadan başlıyor ve 3. dizeden sonra bozuluyor; çünkü x ve y bilinmezlerine "0" (sıfır) konulursa denklik gerçekten sağlanıyor.