2PM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
2PM

Soldan sağa: Chansung, Wooyoung, Nichkhhun, Junho, Jaebum, Junsu, Taecyeon
Genel bilgiler
Köken Seul, Güney Kore
Tarzlar K-pop, Dance, Hip-Hop
Etkin yılları 2008 - günümüz
Plak şirketi JYP Entertanment
Sony Music
İlişkili hareketler One Day
2AM
Resmî sitesi Resmi Site
Üyeler Junsu
Nichkhun
Taecyeon
Wooyoung
Junho
Chansung
Eski üyeler Jaebum

2PM, Güney Kore'de kurulmuş bir müzik grubudur. Aslında 7 üyeden oluşmasına rağmen, lider Jaebum'un ayrılması nedeniyle 6 üyeyle devam etmektedirler. Mevcut üyeler; Junsu, Junho, Nichkhun, Taecyeon, Wooyoung and Chansung'dur.

11 üyeli (Jaebum ayrılmadan önce) One Day grubunun branşlara göre ayrılmış iki alt-grubundan biridir; diğer grup ise 2AM'dir. 2PM, 10점 만점에 10점 (10 Points Out Of 10 Points) şarkısıyla çıkış yapmıştır. Again & Again şarkıları, onlara ilk kez birincilik kazanmıştır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

2008-günümüz: Çıkış, anlaşmazlık ve başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM, 4 Eylül 2008'de yayınlanan "10점 만점에 10점" (10 Points Out Of 10 Points) isimli single'ı ile çıkış yapmıştır. 17 Ekim 2008'de ilk mini albümleri "Hottest Time of the Day"den "Only You" adlı şarkıyı tanıtmaya başlamışlardır.

Grup 16 Nisan 2009'da ikinci mini albümleri olan "2:00PM Time For Change"i yayınlamıştır. Bu albümden çıkan "Again & Again" isimli ilk single ile 23 Nisan'da M!Countdown isimli programda tanıtımlara başlamışlardır. Çıkışlarından beri ilk kez 9 Mayıs 2009'da, M!Countdown'da Mutizen ödülünü kazanmışlardır. Aynı hafta SBS Inkigayo'da ikinci Mutizen ödüllerini almışlardır. Grup, bir sonraki hafta üçüncü Mutizen ödülünü de almış ve 'triple crown'ı tamamlamıştır. 11 Haziran'da, M!Countdown'da "Niga Mipda" (니가 밉다, lit. I Hate You) adlı şarkının tanıtımlarına başlamışlardır. 2 Temmuz ve 3 Temmuz'da, Tayland tanıtım turları sırasında, M!Countdown ve Music Bank'te "Niga Mipda" adlı şarkıyla birinci olmuşlardır. 16 Temmuz'da M!Countdown'da tekrar 'triple crown'ı tamamlamışlardır. 30 Temmuz'da, M!Countdown'da 'Only One Song' ödülünü kazanmışlardır.

4 Eylül 2009'da; Jaebum'un 2005 yılında, JYP Entertanment için eğitildiği dönemlerde kendi Myspace hesabından Kore'ye olan nefreti hakkında yazdığı mesajlar ortaya çıkmıştır. Jaebum bu konu hakkında özür dilemiştir. Öfkeli protestocuların Jaebum'un gruptan atılması konusundaki taleplerine rağmen; 7 Eylül'de JYP Entertanment'in başkanı Park Jin-young, Jaebum'un grubun bir üyesi olmaya devam edeceğini söylemiştir. Sonraki gün; Jaebum resmi fan sitesinden, gruptan ayrılıp Amerika'ya geri döneceğini ve okula dönüp müzik konusunda çok daha iyi olacağını belirtmiştir. Ayrıca diğer 2PM üyelerinden, grup için iyi bir lider ve abi olamadığı için özür dilemiştir. Park Jin-young, şarkıcının kararına saygı göstereceğini ve 2PM'in 6 kişilik bir grup olarak devam edeceğini doğrulamıştır. Ayrıca, hassas bir konu olan Jaebum'un gidişi sırasında, tüm 2PM üyeleri düzenli olarak parçası oldukları şovları iptal etmişlerdir.

Grup 31 Ekim 2009'da Jaebum'suz, ilk tam albümlerinin çıkış şarkısı olan "Heartbeat"in müzik videosunun yeniden çekimlerini bitirmiştir. Basın konferansı sırasında, Jaebum'un sesinin şarkılardan silinmediği açıklanmıştır. 6 üyelik 2PM'in ilk tam albümü yayınlamasından sonraki gün, MBC isimli kanalın 'Golden Fishery' isimli programında Park Jin-young; Jaebum'un eğer isterse 2PM'in bir üyesi olarak geri dönebileceğini söylemiştir. Jaebum'un gruptaki yeri konusundaki desteğe ilave olarak, altı 2PM üyesi ilk albümlerinden gelen geliri onunla paylaşmaya karar vermişlerdir ve ona eşit ölçüde bölünmüş kazançlarını yollamışlardır.

30 Ekim 2009'da 2PM'in resmi websitesinde 70:40'tan geriye doğru sayan bir saat belirmiştir. Saat 1:59'da donmuştur ve "기다리다 지친다" ("Tired of Waiting") adlı şarkının kısa tanıtımı yayınlanmıştır. Diğer gerisayım 3 Ekim'de saat 00:00'da albüm kapağıyla beraber, şarkının tüm hali için başlamıştır ve yine 1:59'da durmuştur. Diğer kısa tanıtım, albümün ikinci şarkısı "너에게 미쳤었다" ("I Was Crazy About You") için 5 Ekim'de; şarkının tamamı da 6 Ekim'de aynı yöntemle yayınlanmıştır. Daha sonra 6 üye Youtube'da kısa tanıtım filmlerini yayınlamışlardır.

1:59PM isimli ilk tam albüm 10 Ekim 2009'da yayınlanmıştır. Albüm ve çıkış şarkısı "Heartbeat" hızlıca müzik satış çizelgelerinde birinci sıraya yükselmiştir. Grup, ilk geridönüş performansını ve albümün tanıtım turlarının başlangıcını M.net'te, ‘O Good Concert’ta; 12 Ekim 2009'da yapmıştır. Sonrasında KBS Music Bank, MBC Music Core ve SBS Inkigayo geridönüşlerini sırasıyla 13 Ekim Cuma, 14 Ekim Cumartesi ve 15 Ekim Pazar günü yapmıştır.

20 Ekim 2009'da M.net Asya Müzik Ödüllerinde sahne almış ve ayrıca 'En İyi Erkek Grup' ve 'Yılın Sanatçısı' iki ödüle layık görülmüşlerdir. Grup, Yılın Sanatçısı ödülünü kabul ederken eski üye Jaebum'a teşekkür etmiş ve Again & Again performansı sırasında Jaebum'un her zaman durduğu yeri gösteren ışığı ve şarkıdaki sesi değiştirmeyerek saygısını sunmuştur.

26 Ekim 2009'da, 1:59PM'in tanıtım aktivitelerinin iki hafta sonrasında; 2PM, albüm yayınlandığından beri ilk kez bir müzik programında (KBS Music Bank's "K-Chart") "Heartbeat" ile birincilik kazanmıştır ve üç hafta daha birinciliğini devam ettirmiştir. Ayrıca "Heartbeat", SBS Inkigayo "Take 7" tablosunda üç hafta (aday bir şarkının en fazla kazanabilme süresi) birinci olarak "Mutizen" şarkı ödülü 'triple crown'ını tamamlamıştır. 30 Aralık 2009'da KBS'in yıl sonu müzik festivalinde "Again & Again" 57,060 oyla "Yılın Şarkısı" seçilmiştir.

2PM, 2009'un sonuyla birlikte 1:59PM albümünün ikinci single'ı "Tired of Waiting"in tanıtımlarını sürdürmüştür. Bu şarkıyla ilk olarak 29 Aralık 2009'da, SBS Inkigayo'da sahne almış ve albümün tanıtım etkinliklerini 17 Ocak 2010'da bitirmiştir.

Dans Stili[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM'in performansları "10 points out of 10 points"te olduğu gibi, hip hop dans ve akrobatik hareketlerin kombinasyonundan oluşmaktadır. Tüm üyeler dans, akrobasi ve şarkı söylemek üzerine eğitim almışlardır.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Junsu (김준수)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Kim Junsu (김준수)
 • Doğum Tarihi: 15 Ocak 1988 (1988-01-15) (26 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Baş Solist

Daegu, Güney Kore'de doğmuştur. Şarkıcılıktan önce çeşitli şiir ve şarkı sözü yarışmalarına girmiş ve kazanmıştır. Aslında YG Entertainment seçmelerine girmiştir. YG ve JYP Entertainment'ın ikisine de kabul edilmiştir, ancak o son karar olarak JYP'yi seçmiştir.

Nichkhun (닉쿤)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Nichkhun Buck Horvejkul (นิชคุณ หรเวชกุล)
 • Doğum Tarihi: 24 Haziran 1988 (1988-06-24) (26 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Vokalist

Tayland ve Çin asıllı Amerikan vatandaşıdır; Rancho Cucamonga,Kaliforniya'da doğmuştur. Çocukluğunu Tayland ve Kalifornia'da geçirmiş ve Yeni Zelanda'da okumuştur. Lise için Amerika'ya geri dönmüştür ve Hollywood, Kalifornia'da Kore Müzik Festivali'ne katıldığı sırada JYP yetenek ajanı tarafından keşfedilmiştir. Nichkhun 2010'da "The Shining Diploma" adlı Kore filminde oynamayı kabul etmiştir.

TaecYeon (택연)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Ok Taecyeon (옥택연)
 • Doğum Tarihi: 27 Aralık 1988 (1988-12-27) (25 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Baş Rapçi

Seul, Güney Kore'de doğmuştur; ancak yaklaşık yedi seneliğine Bedford, Massachusetts'e taşınmıştır. Aslında JYP Entertanment seçmelerine New York'ta, model olarak girmiştir. Taecyeon ayrıca Junho ve Junsu ile, Superstar Survival adı verilen seçme şovuna katılmıştır, ama ayrılan ilk aday olmuştur. Bada ile dördüncü albümünde bulunan "Yes I'm In Love" adlı şarkıda ve Baek Ji Young ile de "내 귀에 캔디" (My Ear's Candy) adlı şarkıda düet yapmıştır. SBS'nin Family Outgoing isimli programının ikinci sezonunun bir üyesidir.'Cinderella Stepsister'da oyunculuğunu kanıtlamıştır. 2011 yılında KBS2'nin "Dream High" adlı dizisinde oynamıştır.

Wooyoung (우영)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Jang Wooyoung (장우영)
 • Doğum Tarihi: 30 Nisan 1989 (1989-04-30) (25 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Solist

Busan, Güney Kore'lidir ve JYP eğitimlerine MGoon'un JYP seçmelerinde diğer 5,000 aday karşısında birinci olarak seçilmiştir. 2PM ile çıkış yapmadan önce, 2007 MBC Müzik Ödüllerinde Wonder Girls'ten Yoobin ile dans partneri olmuştur. Wooyoung şu anda SBS'nin müzik programı Inkigayo'da (Taecyeon'la birlikte) ve KBS'nin talk show'u Win Win'de de sunuculuk yapmaktadır. Dream high dizisinde rol almıştır.

Junho (준호)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Lee Junho (이준호)
 • Doğum Tarihi: 25 Ocak 1990 (1990-01-25) (24 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Solist

Ilsan, Kore'lidir ve JYP Entertanment ile kontratı Chansung ve Taecyeon'ın da yarışmacı olduğu "JYP's Superstar Survival" adlı şovda, 6,000 kişi arasından birinci olarak kazanmıştır. Ayrıca şu anda KBS'nin Dream Team 2 adlı şovunun bir parçasıdır.

Chansung (찬성)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Hwang ChanSung (황찬성)
 • Doğum Tarihi: 11 Şubat 1990 (1990-02-11) (24 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Vokalist, Rapçi

Chansung, 2PM ile çıkış yapmadan önce "Unstoppable High Kick" isimli sitcom'da oynamıştır. Junho ile aynı şovda yarışmış ve kaybetmiştir. Seçmelere ikinci katılışında şirkete kabul edilmiştir. Ayrıca 2AM'in "그녀에게" (To Her) adlı şarkısında rap yapmıştır.

Eski Üye[değiştir | kaynağı değiştir]

Jaebum (재범)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Park Jaebum (박재범)
 • Doğum Tarihi: 25 Nisan 1987 (1987-04-25) (27 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Lider, Baş Solist, Rapçi

Seattle, Washington'da doğrmuştur. Aslında JYP Entertainment'a rapçi ve b-boy olarak girmiştir, 4 yıl boyunca şarkıcılığını ve Korece'sini ilerletmek için eğitim görmüştür. Jaebum üniversiteye gitmek istememiştir ve Park Jin-young (JYP) kendisi gelip onu seçmelerinde izlemiş ve Kore'ye götürmüştür. Jaebum, Wonder Girls'ün Yeeun'u ile "正" ("Jeong") adlı şarkıda düet yapmıştır. Myspace sayfasındaki yazıları dolayısıyla 8 Eylül'de grubu terketmiştir. JYP Entertainment 25 Şubat 2010'da, Jaebum'un sözleşmesinin daimi olarak sona erdirildiğini açıklamıştır.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Album Information Tracklisting Copies Sold
Hottest Time Of The Day (Çıkış Single Albümü)
 • Released: September 25, 2008
 • Format: CD, Digital
 • Label: JYP Entertainment
 • Producer: JYP Entertainment
 • Singles: "10점 만점에 10점" (10 Out of 10) & "Only You"
18,000+
Only You (Winter Special)
 • Released: December 20, 2008
 • Format: Digital
 • Producer: JYP Entertainment
 • Singles: "Only you (Winter Special)"
N/A
2:00PM Time For Change (2. Single Albüm)
 • Released: April 23, 2009
 • Format: CD, Digital
 • Producer: JYP Entertainment
 • Singles: "Again & Again" & "니가 밉다" (I Hate You)
60,000+
2PM Thailand Special Edition

(1st Overseas Album)

 • Released: June 25, 2009
 • Format: CD + DVD
 • Producer: JYP Entertainment
 • Singles: "Again & Again" & "10점 만점에 10점" (10 Out of 10)
8,000+
2PM - The First Album 1:59PM (Full-Length Album)
 • Released: November 14, 2009
 • Format: CD, Digital
 • Label: JYP Entertainment
 • Producer: JYP Entertainment
 • Singles: "Heartbeat", "기다리다 지친다" (Tired of Waiting), "너에게 미쳤었다" (I Was Crazy About You)
TBA
Don't Stop Can't Stop (3rd Single Album)
 • Released: April 19, 2010
 • Format: CD, Digital
 • Producer: JYP Entertainment
 • Singles: Without U
{{hidden|Tracklisting|
 1. Don´t Stop Can´Stop
 2. Without U
 3. Maja
 4. I Will Give You My Life
 5. Without U (Explorer Mix)
 6. Space Maja (Space Maja)
TBA
I'll Be Back (4th Single Album)
 • Released: October 11, 2010
 • Format: CD, Digital
 • Producer: JYP Entertainment
 • Singles: I'll Be Back
{{hidden|Tracklisting|
 1. Still
 2. I'll Be Back
 3. Even If You Leave Me
 4. I Can't
 5. I Know
 6. Dance2Night
 7. I'll Be Back (Club Mix)
TBA

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]