2008 Yaz Olimpiyatları'nda Yunanistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Olimpiyatlarda Yunanistan
IOC kodu  GRE
NOC Yunanistan Olimpiyat Komitesi
Resmî site www.hoc.gr (Yunanca) (İngilizce)
2008 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 22 sporda 156 sporcu
Madalyalar
Derece: 58
Altın
0
Gümüş
2
Bronz
2
Toplam
4
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Kış Olimpiyatları
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

2008 Yaz Olimpiyatları'}nda Yunanistan adına yarışan sporcular, branşları ve aldığı sonuçlar.

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya İsim Branş Kategori
22 Gümüş Mougios, DimitriosDimitrios Mougios
Polymeros, VasileiosVasileios Polymeros
Kürek Erkekler çift hafif kürek
22 Gümüş Nikolaidis, AlexandrosAlexandros Nikolaidis Tekvando Erkekler +80 kg
33 Bronz Bekatorou, SofiaSofia Bekatorou
Kravarioti, VirginiaVirginia Kravarioti
Papadopoulou, SofiaSofia Papadopoulou
Yelken Kadınlar yngling sınıfı
33 Bronz Devetzi, HrysopiyiHrysopiyi Devetzi Atletizm Kadınlar üç adım atlama

Kadınlar'

sporcu Kategori Sıralama Turu Tur 64 Tur 32 Tur 16 Çeyrekfinal Yarıfinal Final
Skor Sınıf Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sıralama
Evangelia Psarra Bireysel 613 50 Çin Ling (CHN) (15)
L 101-110
Elpida Romantzi Bireysel 614 49 Türkiye Şatır (TUR) (16)
W 105-103
Gürcistan Esebua (GEO) (17)
W 102 (+10)-102 (+9)
Güney Kore Park (KOR) (1)
L 103-115

Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Atlet Kategori Tur 1 Tur 2 Yarı Final Final
Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama
Konstantinos Douvalidis 110m Engelli 13.49 9 Q 13.46 11 q 13.55 11
Periklis Iakovakis 400m Engelli 49.50 13 Q 48.69 7 Q 49.96 8
Konstantinos Stefanopoulos 50 km Yürüyüş 4:07:53 37
Stylianos Dimotsios
Dimitrios Gravalos
Pantelis Melachroinoudis
Konstantinos Anastasiou
4x400 m 3:04.30 15
Salon yarışları
Sporcu Kategori Eleme Final
Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama
Konstantinos Baniotis Yüksek Atlama 2.10 37
Alexandros Papadimitriou Çekiç Atma 74.33 18
Ioannis-Georgios Smalios Cirit Atma 71.87 27
Mihail Stamatoyiannis Gülle Atma 18.45 36
Louis Tsatoumas Uzun Atlama 8.27 1 Q X NM
Dimitrios Tsiamis Üç Adım Atlama 16.65 23

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış Saha
Sporcu Kategori Eleme Turu 1 Eleme Turu 2 Yarıfinal Final
Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama
Eleni Donta Maraton 2:46:44 60
Konstantina Efentaki 1500 m 4:15:02 14
Irini Kokkinariou 3000m Engelli 10:22.39 42
Dimitra Dova 400m 52.69 29
Flora Redoumi 100m Engelli 13.56 35
Athanasia Tsoumeleka 20 km Yürüyüş 1:27:54 DSQ
Evaggelia Xinou 20 km Yürüyüş 1:32:19 25
Despina Zapounidou 20 km Yürüyüş 1:39:11 41
Salon Oyunları
Spor Kategori Eleme Final
Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama
Hrysopiyi Devetzi Üç Adım Atlama 14.92 2 Q 15.23 Bronze medal icon.svg
Uzun Atlama 6.57 14
Dorothea Kalpakidou Discus throw 53.00 35
Nikoleta Kyriakopoulou Pole vault 4.15 27
Savva Lika Javelin throw 59.11 15
Stiliani Papadopoulou Hammer throw 69.36 12 q 64.97 11
Alexandra Papageorgiou Hammer throw 66.72 28
Athanasia Perra Triple jump X NM
Afroditi Skafida Pole vault 4.30 16
Antonia Stergiou High jump 1.85 24
Irini Terzoglou Shot put 16.50 26
Karışık Kategoriler
Heptatlon Katagori Argyro Strataki
Sonuç Puan Sıralama
100 m engelli 14.05 971 32
Yüksek atlama 1.68 830 33
Gülle atma 13.22 742 20
200 m 25.47 844 26
Uzun Atlama 5.97 840 25
Cirit 45.20 767 13
800 m 2:14.57 899 15
Toplam 5893 24

Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Kategori Ön Eleme Çeyrekfinal Yarıfinal Final
Skor Sıralama Skor Skor Skor Sıralama
 Yunanistan Basketbol - Erkekler  İspanya
L 66-81
 Almanya
W 87-64
 ABD
L 69-92
 Angola
W 102-61
 Çin
W 91-77
3  Arjantin
L 78-80
5

Boks[değiştir | kaynağı değiştir]

{{| class="wikitable" style="font-size:90%" |- !rowspan="2"|Atlet !rowspan="2"|Kategori !Tur of 32 !Tur of 16 !Çeyrekfinal !Yarıfinal !Final |- !Sonuç !Sonuç !Sonuç !Sonuç !Sonuç |- |Georgios Gazis |Ortasiket |Saliku Biembe||2008 Summer}}
W 7:2 |Ekvador Góngora (ECU)
L 1:12 |align=center colspan="3" | |- |Elias Pavlidis |Ağırsiklet |colspan="1" bgcolor="wheat"| |Karadağ Gajović (MNE)
W 7:3 |Küba Acosta (CUB)
L 4:7 |align=center colspan="2" | |}

Kano[değiştir | kaynağı değiştir]

Canoeing (flatwater) pictogram.svg Flatwater[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Kategori Öneleme Yarıfinal Final
Zaman Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama
Andreas Kiligkaridis C-1 500 m 1:54.541 5 Q 1:56.310 5
C-1 1000 m 4:18.488 5 Q 4:04.627 5

Canoeing (slalom) pictogram.svg Slalom[değiştir | kaynağı değiştir]

Erekekler'

Sporcu Kategori Öneleme Yarıfinal Final Toplam Sıralama
Koşu 1 Sıralama Koşu 2 Sıralama Toplam Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama
Christos Tsakmakis C-1 91.53 10 86.01 5 177.54 8 Q 92.18 6 Q 94.49 7 186.67 7

Kadınlar'

Sporcu Kategori Öneleme Yarıfinal Final Toplam Sıralama
Koşu 1 Sıralama Koşu 2 Sıralama Toplam Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama
Maria Ferekidi K-1 108.37 13 113.60 19 221.97 12 Q 118.99 11

Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Track[değiştir | kaynağı değiştir]

Sprint'

Sporcu Kategori Eleme 1/16 Finals
(Repesaj)
1/8 Finals
(Repesaj)
Çeyrekfinal Yarıfinals Final
(5th-12th place)
Zaman
Hız
Sıralama Ceza
Saat
Hız
Ceza
Saat
Hız
Ceza
Saat
Hız
Ceza
Saat
Hız
Ceza
Saat
Hız
Sıralama
Vasileios Reppas Erkekler sprint 10.966 20 20
Athanasios Mantzouranis
Vasileios Reppas
Panagiotis Voukelatos
Erkekler takım sprint 45.645 10 Did not advance Did not advance 10

Keirin

Sporcu Kategori 1. Tur Repesaj 2. Tur Final
(7th-12th Place)
Sıralama Sıralama Sıralama Sıralama
Athanasios Mantzouranis Erkekler keirin 5 R 3
Christos Volikakis Erkekler keirin 5 R 2

gn=center colspan="4" |

Dalış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Eleme Yarıfinal Final
Puan Sıralama Puan Sıralama Puan Sıralama
Eftychia Pappa Papavasilopoulou 10 m Bireysel Platform 252.00 26

Jımnastik[değiştir | kaynağı değiştir]

Artistik[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Kategori Alet Eleme Final
Atlama Zemin Kulplu Binicilik Halka Paralel bar Barfiks Toplam Sıralama Toplam Sıralama
Vlasios Maras Bütün kategoriler DNA DNA 29.900 88
Kadınlar
Sporcu Kategori Alet Eleme Final
Atlama Zemin Kulplu Binicilik Halka Paralel bar Barfiks Toplam Sıralama Toplam Sıralama Bütün Kategoriler DNA DNA DNA DNA 56.625 39

Ritmik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Eleme Final
Çember İp Clubs Kurdele Toplam Sıralama Çember İp Clubs Kurdele Toplam Sıralama
Eleni Andriola Bireysel 14.750 15.450 14.100 15.400 59.700 21
Sporcu Sıralama Eleme Final
5 İpler 3 Çemberlers&
2 Clubs
Toplam Sıralama 5 İpler 3 Çemberlers&
2 Clubs
Toplam Sıralama
Dimitra Kafalidou
Vasiliki Maniou
Olga-Afroditi Pilaki
Paraskevi Pleksida
Ioanna Samara
Nikoletta Tsagari
Takım 15.400 15.600 31.000 9

Judo[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler'

Sporcu Kategori Eleme Tur of 32 Tur of 16 Çeyrekfinal Yarımfinal İlk Repesaj Turu Repesaj Çeyrekfinal Repesaj Yarıfinals Final
Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç
Lavrentios Alexanidis −60 kg Avustralya D'Aquino (AUS)
W 1000-0000
Hollanda Houkes (NED)
L 0000-0001
Kanada Will (CAN)
L 0010-1001
Ilias Iliadis −90 kg Hollanda Huizinga (NED)
L 0001-1010
Tariel Zintiridis −66 kg ABD Takata (ABD)
L 0000-0010

Erkekler'

Atlet(ler) Kategori Eleme Repesaj Çeyrekfinal Yarıfinal Final
Zaman Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama
Ioannis Christou Tek Kürek 7:29.87 3 Q 6:58.28 3 S 7:06.02 4 FB 7:06.02 4
Dimitrios Mougios
Vasileios Polymeros
Hafifsiklet
Çift Kürek
6:16.10 2 S 6:24.61 1 FA 6:11.72 Silver medal icon.svg

Kadınlar'

Atlet(ler) Kategori Eleme Çeyrekfinal Yarıfinal Final
Zaman Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama Zaman Sıralama
Chrysi Biskitzi
Alexandra Tsiavou
Hafifsiklet
Çiftkürek
5 R 7:24.55 2 S 7:11.99 3 FA 7:04.61 6

Yelken[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler'

Sporcu Kategori Yarış Skor Sıralama
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Nikolaos Kaklamanakis Kuruku Yelken 10 2 12 11 8 10 5 15 10 7 OCS 97 8
Evangelos Cheimonas Lazer 22 21 9 11 DSQ BFD 9 6 8 CAN DNA 130 15
Andreas Kosmatopoulos
Andreas Papadopoulos
470 5 26 11 8 5 5 18 3 20 29 DNA 101 12

Kadınlar'

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Athena Frai Sailboard 15 15 16 10 19 5 11 9 15 11 DNA 107 14
Eftychia Mantzaraki Laser Radial 14 18 14 18 16 8 5 22 24 CAN DNA 115 18
Sofia Bekatorou
Virginia Kravarioti
Sofia Papadopoulou
Yngling 10 12 9 3 2 OCS 3 3 CAN CAN 6 48 Bronze medal icon.svg

Open

Sporcu Kategori Yarış Skor Sıralama
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Emilios Papathanasiou Finn 1 DNF 5 DNE 18 15 DNE 8 DNA 101 15
Iordanis Paschalidis
Konstantinos Trigonis
Kasırga 2 5 12 7 2 12 4 10 6 13 DNF 82 9
Sporcu Kategori Eleme Final Sıralama
Skor Sıralama Skor Sıralama
Georgios Salavantakis Skeet 109 33 33

Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Atlet Kategori Eleme Yarıfinal Final
Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama
Romanos Iasonas Alyfantis 400 m Bireysel Karışık 4:23.41 25
100 m Kurbağalama 1:03.39 50
200 m Kelebek 1:57.99 26
200 m Kurbağalama 2:16.04 41
Dimitrios Chasiotis 200 m Sırtüsü 2:02.30 36
Vasileios Demetis 400 m Bireysel Karışık 4:18.40 18
Spyridon Gianniotis 400 m Serbest 3:49.34 24
1500 m Serbest 14:53.32 12
Maraton 10 km 1:52:20.4 16
Aristeidis Grigoriadis 100 m Serbest 50.62 48 Did not advance
100 m Sırtüstü 54.71 17
Ioannis Kokkodis 200 m Bireysel Karışık 2:01.22 23
Sotirios Pastras 100 m Kelebek 52.41 25
Apostolos Tsagarakis 50 m Serbest 22.39 26
Andreas Zisimos 200 m Serbest 1:48.82 29
Andreas Zisimos
Nikolaos Xylouris
Ioannis Giannoulis
Vasileios Demetis
4×200 m Serbest 7:18.26 15
Kadınlar
Atlet Kategori Eleme Yarıfinal Final
Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama Sonuç Sıralama
Stella Boumi 200 m Sırtüstü 2:14.73 29
Eleftheria Evgenia Efstathiou 400 m Serbest 4:15.78 27
200 m Kelebek 2:13.27 29
800 m Serbest 8:41.65 28
Angeliki Exarchou 200 m Kurbağalama 2:36.83 39
100 m Kurbağalama 1:10.47 30
Eirini Kavarnou 100 m kelebek 1:00.74 41
Eleni Kosti 200 m Serbest 2:04.55 44
100 m Serbest 56.44 37
Marianna Lymperta 10 km maraton 1:59:42.3 11
Martha Matsa 50 m Serbest 25.68 33

Senkronize Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Rutin Teknik Serbest Rutin(Öneleme) Serbest Rutin (Final)
Puan Sıralama Puan Sıralama Toplam Puan Puan Sıralama Sıralama Toplam Puan Sıralama
Evanthia Makrygianni
Despoina Solomou
Düet 45.834 9 45.584 10 91.418 45.667 10

Masa Tenisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler'

Sporcu Kategori Öneleme Tur 1 Tur 2 Tur 3 Tur 4 Çeyrekfinal Yarıfinal Final
Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç
Panagiotis Gionis Tek Erkekler Brezilya Tsuboi (BRA)
W 4-0
Hong Kong Ko (HKG)
L 3-4
Kalinikos Kreanga Tek Erkekler Japonya Mizutani (JPN)
W 4-1
Çin Ma (CHN)
L 0-4
Erkekler Takım
Sporcu Kategori Grup Maçları Yarıfinal Final Playoff 1 Playoff 2 Final
Sonuç Sıralama Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç
Yunanistan
Panagiotis Gionis
Kalinikos Kreanga
Ntaniel Tsiokas
Takım Çin
L 0-3
Avusturya
L 0-3
Avustralya
W 3-0
3

Tekvando[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler'

Sporcu Kategori Tur 16 Çeyrekfinal Yarıfinal Repesaj
Çeyrekfinal
Repesaj
yarıfinal
Final
Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sonuç Sıralama
Alexandros Nikolaidis +80 kg Kazakistan Chilmanov (KAZ)
W 4-3
Fas Zrouri (MAR)
W 5-4
Nijerya Chukwumerije (NGR)
W 3-2
Güney Kore Dong-Min (KOR)
L 4-5
Silver medal icon.svg