2008 Yaz Olimpiyatları'nda Jamaika

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Olimpiyatlarda Jamaika
IOC kodu  JAM
NOC Jamaika Olimpiyat Komitesi
2008 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 4 sporda 50 (23 erkek ve 27 kadın) sporcu
Bayrak taşıyıcı Veronica Campbell-Brown
Madalyalar
Derece: 14
Altın
6
Gümüş
3
Bronz
2
Toplam
11
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Kış Olimpiyatları
1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Jamaika 2008 Yaz Olimpiyatları'na katıldı. Çin'in başkenti Pekin'de yapılan oyunlarda 50 Jamaikalı sporcu mücadele etti. 2008, Jamaika'nın o tarihe kadar geçirdiği en başarılı oyunlar oldu.

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Sporcu Spor Etkinlik Tarih
11 Altın Bolt, UsainUsain Bolt Atletizm Erkekler 100 m 16 Ağustos
11 Altın Fraser, Shelly-AnnShelly-Ann Fraser Atletizm Kadınlar 100 m 17 Ağustos
11 Altın Bolt, UsainUsain Bolt Atletizm Erkekler 200 m 20 Ağustos
11 Altın Walker, MelaineMelaine Walker Atletizm Kadınlar 400 m engelli 20 Ağustos
11 Altın Campbell-Brown, VeronicaVeronica Campbell-Brown Atletizm Kadınlar 200 m 21 Ağustos
11 Altın Bolt, UsainUsain Bolt
Frater, MichaelMichael Frater
Carter, NestaNesta Carter
Powell, AsafaAsafa Powell
Atletizm Erkekler 4x100 m bayrak 22 Ağustos
22 Gümüş Simpson, SheroneSherone Simpson Atletizm Kadınlar 100 m 17 Ağustos
22 Gümüş Stewart, KerronKerron Stewart Atletizm Kadınlar 100 m 17 Ağustos
22 Gümüş Williams, SherickaShericka Williams Atletizm Kadınlar 400 m 19 Ağustos
33 Bronz Stewart, KerronKerron Stewart Atletizm Kadınlar 200 m 21 Ağustos
33 Bronz Wilkins, Bobby-GayeBobby-Gaye Wilkins*
Lloyd, ShereefaShereefa Lloyd
Whyte, RosemarieRosemarie Whyte
Williams, NovleneNovlene Williams
Williams, SherickaShericka Williams
Atletizm Kadınlar 4x400m bayrak 23 Ağustos

Athletics pictogram.svg Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısaltmalar:

  • TA: Sıralama ile tur atladı
  • ta: Derece ile tur atladı
  • YAT: Yarışı tamamlayamadı

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Atlet Etkinlik Seriler Çeyrek final Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Usain Bolt 100 m 10.20 5 TA 9.92 1 TA 9.85 1 TA 9.69 Dünya rekoru Gold medal icon.svg
200 m 20.64 17 TA 20.29 5 TA 20.09 1 TA 19.30 Dünya rekoru Gold medal icon.svg
Michael Frater 100 m 10.15 2 TA 10.09 9 TA 10.01 7 TA 9.97 6
Asafa Powell 100 m 10.16 3 TA 10.02 4 TA 9.91 2 TA 9.95 5
Marvin Anderson 200 m 20.85 27 TA YAT Bu aşamaya geçemedi
Christopher Williams 200 m 20.53 5 TA 20.28 4 TA 20.45 11 Bu aşamaya geçemedi
Richard Phillips 110 m engelli 13.60 21 TA 13.43 5 TA 13.60 7
Maurice Wignall 110 m engelli 13.61 19 TA 13.40 6 TA 13.46 6
Michael Blackwood 400 m 45.56 Bu aşamaya geçemedi
Ricardo Chambers 400 m 45.22 13 TA 45.09 15 Bu aşamaya geçemedi
Sanjay Ayre 400 m 45.66 Bu aşamaya geçemedi
Isa Phillips 400 m engelli 49.55 14 TA 48.85 9 Bu aşamaya geçemedi
Danny McFarlane 400 m engelli 48.86 3 TA 48.33 4 TA 48.30 4
Markino Buckley 400 m engelli 48.65 1 TA 48.50 5 TA 48.60 7
Aldwyn Sappleton 800 m 1:48.19 Bu aşamaya geçemedi
Maurice Smith Dekatlon 8205 puan 9
Dorian Scott Gülle atma 19,94 15 Bu aşamaya geçemedi
Herbert McGregor Uzun atlama 7,64 26 Bu aşamaya geçemedi
Dwight Thomas*
Michael Frater
Nesta Carter
Asafa Powell
Usain Bolt
4x100 m
bayrak
38.31 2 TA 37.10 Dünya rekoru Gold medal icon.svg
Blackwood Michael
Fothergill Alodin
Sanjay Ayre
Chambers Ricardo
4x400 m
bayrak
3:00.09 3 TA 3:01.45 8
*Dwight Thomas 4 x 100 m bayrak yarışı 1. Tur'unda yarıştı.

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Atlet Seriler 1. tur Seriler 2. tur Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
100m Shelly-Ann Fraser 11.35 TA 13 11.06 TA 3 11.00 TA 1 10.78 Gold medal icon.svg
Sherone Simpson 11.48 TA 22 11.02 TA 2 11.11 TA 5 10.98 Silver medal icon.svg
Kerron Stewart 11.28 TA 6 10.98 TA 1 11.05 TA 2 10.98 Silver medal icon.svg
100m engelli Vonette Dixon 12.69 TA 3 12.86 9 Bu aşamaya geçemedi
Delloreen Ennis-London 12.82 TA 8 12.67 TA 4 12.65 5
Brigitte Foster-Hylton 12.69 TA 3 12.79 TA 7 12.66 6
200m Veronica Campbell-Brown 23.04 TA 11 22.64 TA 3 22.19 TA 1 21.74 Gold medal icon.svg
Sherone Simpson 22.94 TA 6 22.60 TA 1 22.50 TA 6 22.36 6
Kerron Stewart 23.03 TA 10 22.74 TA 4 22.29 TA 2 22.00 Bronze medal icon.svg
400m Rosemarie Whyte 51.00 TA 7 50.63 ta 8 50.68 7
Novlene Williams 51.52 TA 16 51.06 12 Bu aşamaya geçemedi
Shericka Williams 50.57 TA 2 50.58 TA 3 49.69 Silver medal icon.svg
400m engelli Shevon Stoddart 56.52 9 Bu aşamaya geçemedi
Melaine Walker 54.46 TA 1 54.20 TA 2 52.64 Gold medal icon.svg
Nickiesha Wilson 55.75 TA 10 54.67 7 Bu aşamaya geçemedi
800m Kenia Sinclair 2:03.76 TA 31 1:58.28 ta 6 1:58.24 6
4x100m Aleen Bailey*
Sheri-Ann Brooks*
Veronica Campbell-Brown
Shelly-Ann Fraser
Sherone Simpson
Kerron Stewart
42.24 TA 1 YAT
4x400m Bobby-Gaye Wilkins*
Shereefa Lloyd
Rosemarie Whyte
Novlene Williams
Shericka Williams
3:22.60 TA 2 3:20.40 Bronze medal icon.svg
3000m hendekli Korene Hinds YAT Bu aşamaya geçemedi
Mardrea Hyman YAT Bu aşamaya geçemedi
Uzun atlama Chelsea Hammond 6,60m TA 12 6,79m 4
Üç adım atlama Trecia Smith 14.18m TA 12 14.12m 11
Gülle atma Zara Northover 15,85m 31 Bu aşamaya geçemedi
Cirit atma Olivia McKoy 55,51 34 Bu aşamaya geçemedi

* Sadece serilerde yarışan atletleri gösterir

Equestrian pictogram.svg Binicilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç günlük yarışma

Sporcu At Etkinlik Dresaj Kros Atlama Toplam
Elemeler Final
Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra
Samantha Albert Before I Do It Bireysel 56.30 52 41.60 42 Elendi

Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Cycling (track) pictogram.svg Pist[değiştir | kaynağı değiştir]

Keirin

Sporcu Etkinlik 1. Tur Repesaj 2. Tur Finaller
(7.-12.'lik)
Sıra Sıra Sıra Sıra
Ricardo Lynch Erkekler keirin 6 3 Bu aşamaya geçemedi

Swimming pictogram.svg Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Seriler Yarı final Final
Zaman Sıra Zaman Sıra Zaman Sıra
Alia Atkinson Kadınlar 200 m kurbağalama 2:29.53 25 Bu aşamaya geçemedi
Jevon Atkinson Erkekler 50 m serbest 22.83 45 Bu aşamaya geçemedi
Natasha Moodie Kadınlar 50 m serbest 25.95 37 Bu aşamaya geçemedi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]