2000 Yaz Olimpiyatları'nda güreş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

2000 Yaz Olimiyatları'nda Güreş Sydney Kongre ve Sergi Solunu nda yapılan güreş müsabakaları Serbest stil ve Grekoromen stil olmak üzere iki displinde yapıldı. Her disiplin kendi içinde farklı ağırlıklara göre bölünlere ayrıldı. Serbest stil 28 Eylül-1 Ekim tarihlerinde, Grekoromen stil güreşleri ise 24 Eylül-27 Eylül tarihlrinde yapıldı. Serbest stilde Alman güreşçi 76 kg Alexander Leipold orijinal olarak birinci sırada yer aldı, fakat Nandrolone testi pozitif çıktığı için diskalifiye edildi.

Serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

48-54 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Azerbaijan.svg Namig Abdullayev (AZE)
Gümüş Flag of the United States.svg Samuel Henson (USA)
Bronz Flag of Greece.svg Amiran Karntanov (GRE)

54-58 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Iran.svg Alireza Dabir (IRI)
Gümüş Flag of Ukraine.svg Yevgen Buslovych (UKR)
Bronz Flag of the United States.svg Terry Brands (USA)

58-63 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Russia.svg Mourad Oumakhanov (RUS)
Gümüş Flag of Bulgaria.svg Serafim Barzakov (BUL)
Bronz Flag of South Korea.svg Jang Jae-Sung (KOR)

63-69 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Canada.svg Daniel Igali (CAN)
Gümüş Flag of Russia.svg Arsen Gitinov (RUS)
Bronz Flag of the United States.svg Lincoln McIlravy (USA)

69-76 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of the United States.svg Brandon Slay (USA)
Gümüş Flag of South Korea.svg Eui-Jae Moon (KOR)
Bronz Flag of Turkey.svg Adem Bereket (TUR)

76-85 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Medal Athlete
Gold Flag of Russia.svg Adam Saitiev (RUS)
Silver Flag of Cuba.svg Yoel Romero (CUB)
Bronze Flag of Macedonia.svg Mogamed Ibragimov (MKD)

85-97 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalyal Atlet
Altın Flag of Russia.svg Saghid Mourtasaliyev (RUS)
Gümüş Flag of Kazakhstan.svg Islam Bairamukov (KAZ)
Bronz Flag of Georgia (1990-2004).svg Eldar Kurtanidze (GEO)

97-130 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Russia.svg David Mussulbes (RUS)
Gümüş Flag of Uzbekistan.svg Artur Taymazov (UZB)
Bronz Flag of Cuba.svg Alexis Rodriguez (CUB)

Grekoromen stil[değiştir | kaynağı değiştir]

48-54 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of South Korea.svg Sim Kwon-Ho (KOR)
Gümüş Flag of Cuba.svg Lazaro Rivas (CUB)
Bronz Flag of North Korea.svg Kang Yong-Gyun (PRK)

54-58 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Bulgaria.svg Armen Nazarian (BUL)
Gümüş Flag of South Korea.svg Kim In-Sub (KOR)
Bronz Flag of the People's Republic of China.svg Sheng Zetian (CHN)

58-63 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madaly Atlet
Altın Flag of Russia.svg Varteres Samourgachev (RUS)
Gümüş Flag of Cuba.svg Juan Marén (CUB)
Bronz Flag of Georgia (1990-2004).svg Akaki Chachua (GEO)

63-69 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Cuba.svg Feliberto Ascuy (CUB)
Gümüş Flag of Japan.svg Katsuhiko Nagata (JPN)
Bronz Flag of Russia.svg Alexei Glouchkov (RUS)

69-76 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Russia.svg Mourat Kardanov (RUS)
Gümüş Flag of the United States.svg Matt James Lindland (USA)
Bronz Flag of Finland.svg Marko Yli-Hannuksela (FIN)

76-85 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Turkey.svg Hamza Yerlikaya (TUR)
Gümüş Flag of Hungary.svg Sandor Istvan Bardozi (HUN)
Bronz Flag of Georgia (1990-2004).svg Mukhran Vakhtangadze (GEO)

85-97 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of Sweden.svg Mikael Ljungberg (SWE)
Gümüş Flag of Ukraine.svg Davyd Saldadze (UKR)
Bronz Flag of the United States.svg Garrett Lowney (USA)

97-130 kg[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Atlet
Altın Flag of the United States.svg Rulon Gardner (USA)
Gümüş Flag of Russia.svg Aleksandr Karelin (RUS)
Bronz Flag of Belarus.svg Dmitry Debelka (BLR)


Madalya Tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Rusya 6 2 1 9
2 Amerika Birleşik Devletleri ABD 2 2 3 7
3  Küba 1 3 1 5
4  Güney Kore 1 2 1 4
5  Bulgaristan 1 1 0 2
6  Türkiye 1 0 1 2
7  İsveç 1 0 0 1
 İran 1 0 0 1
 Kanada 1 0 0 1
 Azerbaycan 1 0 0 1
11  Ukrayna 0 2 0 2
12  Özbekistan 0 1 0 1
 Kazakistan 0 1 0 1
 Japonya 0 1 0 1
 Macaristan 0 1 0 1
16  Gürcistan 0 0 3 3
17  Kuzey Kore 0 0 1 1
Flag of Macedonia.svg Makedonya 0 0 1 1
 Finlandiya 0 0 1 1
 Çin 0 0 1 1
 Beyaz Rusya 0 0 1 1

Katılan Uluslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sidney Oyunlarında toplam 55 ülkeden 314 güreçci yarıştı:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]