2000 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
2000 Yaz Olimpiyatları
Sydney-2000
Basketball pictogram.svg
Turnuva Ayrıntıları
Olimpiyat 2000 Yaz Olimpiyatları
Ülke Avustralya Avustralya
Kent Sydney
Tarih 16 Eylül - 1 Ekim 2000
Erkekler 12 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Fransa Fransa
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Litvanya Litvanya
Bayanlar 12 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Avustralya Avsturalya
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Brezilya Brezilya

Sydney Olimpiyatları'nda basketbol sporunda Amerika bayan ve erkek takımları, 1996 Atlanta Olimpiyatları'ndan sonra tekrar şampiyon oldular.

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
Erkek  ABD (ABD)
Shareef Abdur-Rahim
Ray Allen
Vin Baker
Vince Carter
Kevin Garnett
Tim Hardaway
Allan Houston
Jason Kidd
Antonio McDyess
Alonzo Mourning
Gary Payton
Steve Smith
 Fransa (FRA)
Jim Bilba
Yann Bonato
Makan Dioumassi
Laurent Foirest
Thierry Gadou
Cyril Julian
Crawford Palmer
Antoine Rigaudeau
Stéphane Risacher
Laurent Sciarra
Mustapha Sonko
Frédéric Weis
 Litvanya (LTU)
Dainius Adomaitis
Gintaras Einikis
Andrius Giedraitis
Šarūnas Jasikevičius
Kęstutis Marčiulionis
Tomas Masiulis
Darius Maskoliūnas
Ramūnas Šiškauskas
Darius Songaila
Saulius Štombergas
Mindaugas Timinskas
Eurelijus Žukauskas
Bayan  ABD (ABD)
Ruthie Bolton-Holifield
Yolanda Griffith
Teresa Edwards
Chamique Holdsclaw
Lisa Leslie
Nikki McCray
DeLisha Milton
Katie Smith
Dawn Staley
Sheryl Swoopes
Natalie Williams
Kara Wolters
 Avustralya (AUS)
Carla Boyd
Sandra Brondello
Trisha Fallon
Michelle Griffiths
Kristi Harrower
Jo Hill
Lauren Jackson
Annie la Fleur
Shelley Sandie
Rachael Sporn
Michele Timms
Jenny Whit
 Brezilya (BRA)
Janeth Arcain
Ilisaine David
Lilian Gonçalves
Helen Luz
Silvinha
Claudia Neves
Alessandra Oliveira
Adriana Pinto
Adriana Santos
Cintia Santos
Kelly Santos
Marta Sobral


Basketbol – Erkek[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrika Amerika Asya Avrupa Okyanus Direk Katılanlar
Angola Angola Amerika Birleşik Devletleri Amerika
Kanada Kanada
Çin Halk Cumhuriyeti Çin Rusya Rusya
Litvanya Litvanya
İtalya İtalya
İspanya İspanya
Fransa Fransa
Yeni Zelanda Yeni Zelanda Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti YugoslavyaDünya Şampiyonu
Avustralya Avustralya – Ev sahibi

Basketbol – Kadın[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrika Amerika Asya Avrupa Okyanus Direk Katılanlar
Senegal Senegal Küba Küba
Brezilya Brezilya
Kanada Kanada
Güney Kore Kore Rusya Rusya
Fransa Fransa
Slovakya Slovakya Cumhuriyeti
Polonya Polonya
Yeni Zelanda Yeni Zelanda Amerika Birleşik Devletleri ABDDünya Şampiyonu
Avustralya Avustralya – Ev sahibi

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 Olimpiyatları erkek takımları

A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar G Y A Y O P beraberlik
 ABD 5 0 505 359 +146 10
 İtalya 3 2 332 349 −17 8 1W–0L
 Litvanya 3 2 372 339 +33 8 0W–1L
 Fransa 2 3 372 374 −2 7 1W–0L
Çin Halk Cumhuriyeti Çin 2 3 368 419 −51 7 0W–1L
 Yeni Zelanda 0 5 307 416 −109 5
17 Eylül
9:30
Fransa Fransa 76 - 50  Yeni Zelanda The Dome, Sydney
17 Eylül
11:30
İtalya İtalya 50 - 48  Litvanya The Dome, Sydney
17 Eylül
21:30
Çin Çin Halk Cumhuriyeti 72 - 119 Amerika Birleşik Devletleri ABD The Dome, Sydney
19 Eylül
11:30
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 60 - 75 Çin Halk Cumhuriyeti Çin The Dome, Sydney
19 Eylül
16:30
ABD Amerika Birleşik Devletleri 93 - 61  İtalya The Dome, Sydney
19 Eylül
19:30
Litvanya Litvanya 81 - 63  Fransa The Dome, Sydney
21 Eylül
9:30
İtalya İtalya 78 - 66  Yeni Zelanda The Dome, Sydney
21 Eylül
14:30
Çin Çin Halk Cumhuriyeti 70 - 82  Fransa The Dome, Sydney
21 Eylül
16:30
ABD Amerika Birleşik Devletleri 85 - 76  Litvanya The Dome, Sydney
23 Eylül
9:30
Litvanya Litvanya 82 - 66 Çin Halk Cumhuriyeti Çin The Dome, Sydney
23 Eylül
19:30
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 56 - 102 Amerika Birleşik Devletleri ABD The Dome, Sydney
23 Eylül
21:30
Fransa Fransa 57 - 67  İtalya The Dome, Sydney
25 Eylül
11:30
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 75 - 85  Litvanya The Dome, Sydney
25 Eylül
14:30
İtalya İtalya 76 - 85 Çin Halk Cumhuriyeti Çin The Dome, Sydney
25 Eylül
16:30
Fransa Fransa 94 - 106 Amerika Birleşik Devletleri ABD The Dome, Sydney

B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar G Y A Y O P beraberlik
Kanada Kanada 4 1 433 373 +60 9 1W–0L
Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya 4 1 372 338 +34 9 0W–1L
Avustralya Avustralya 3 2 408 407 +1 8 1W–0L
 Rusya 3 2 367 328 +39 8 0W–1L
 İspanya 1 4 349 376 −27 6
Angola Angola 0 5 303 410 −107 5
17 Eylül
14:30
Yugoslavya Yugoslavya Federal Cumhuriyeti 66 - 60  Rusya The Dome, Sydney
17 Eylül
16:30
Kanada Kanada 101 - 90 Avustralya Avustralya The Dome, Sydney
17 Eylül
19:30
İspanya İspanya 64 - 45 Angola Angola The Dome, Sydney
19 Eylül
9:30
Angola Angola 54 - 99 Kanada Kanada The Dome, Sydney
19 Eylül
14:30
Rusya Rusya 71 - 63 İspanya İspanya The Dome, Sydney
19 Eylül
21:30
Avustralya Avustralya 66 - 80 Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya The Dome, Sydney
21 Eylül
11:30
Kanada Kanada 91 - 77  İspanya The Dome, Sydney
21 Eylül
19:30
Yugoslavya Yugoslavya Federal Cumhuriyeti 73 - 64 Angola Angola The Dome, Sydney
21 Eylül
21:30
Avustralya Avustralya 75 - 71 Rusya Rusya The Dome, Sydney
23 Eylül
11:30
İspanya İspanya 65 - 78 Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya The Dome, Sydney
23 Eylül
14:30
Rusya Rusya 77 - 59 Kanada Kanada The Dome, Sydney
23 Eylül
16:30
Angola Angola 75 - 86 Avustralya Avustralya The Dome, Sydney
25 Eylül
9:30
Angola Angola 65 - 88  Rusya The Dome, Sydney
25 Eylül
19:30
Yugoslavya Yugoslavya Federal Cumhuriyeti 75 - 83 Kanada Kanada The Dome, Sydney
25 Eylül
21:30
Avustralya Avustralya 91 - 80  İspanya The Dome, Sydney

Eşleşmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çeyrek finaller
(28 Eylül)
                   
  A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 85  
  B4   Rusya 70   Yarı finaller
(29 Eylül)
      A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 85  
  Çeyrek finaller
(28 Eylül)
  A3   Litvanya 83  
  B2  Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya 63
  A3   Litvanya 76         Final
              SF1     
  Çeyrek finaller
(28 Eylül)
            SF2     
  A2   İtalya 62      
  B3  Avustralya Avustralya 65   Yarı finaller
(29 Eylül)
  Final
(1 Ekim)
      B3  Avustralya Avustralya 52   A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 85
  Çeyrek finaller
(28 Eylül)
  A4   Fransa 76     A4   Fransa 75
  B1  Kanada Kanada 63
  A4   Fransa 68  


Klasman maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Eylül
14:30
11.lik maçı Yeni Zelanda Yeni Zelanda 70 - 60 Angola Angola The Dome, Sydney
26 Eylül
16:30
9.luk maçı Çin Çin Halk Cumhuriyeti 64 - 84  İspanya The Dome, Sydney
30 Eylül
12:00
7.lik maçı Kanada Kanada 86 - 83  Rusya Sydney Superdome, Sydney
30 Eylül
14:00
5.lik maçı İtalya İtalya 69 - 59 Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya Sydney Superdome, Sydney

İstatistik liderleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayı ortalaması[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim ortalama
Avustralya Andrew Gaze 19.9
Avustralya Shane Heal 14.9
Amerika Birleşik Devletleri Vince Carter 14.8
Kanada Michael Meeks 14.3
İtalya Carlton Myers 14.3
Litvanya Šarūnas Jasikevičius 14.0
Kanada Steve Nash 13.7
Çin Halk Cumhuriyeti Wang Zhizhi 13.5
Kanada Todd MacCulloch 13.0
Yeni Zelanda Sean Marks 13.0

Ribaund ortalamsı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim ortalama
Amerika Birleşik Devletleri Kevin Garnett 9.1
Yeni Zelanda Sean Marks 7.3
Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Dejan Tomašević 6.9
Litvanya Gintaras Einikis 6.3
İspanya Roberto Dueñas 6.2
Çin Halk Cumhuriyeti Yao Ming 6.0
Avustralya Mark Bradtke 5.9
Amerika Birleşik Devletleri Antonio McDyess 5.9
Amerika Birleşik Devletleri Jason Kidd 5.3
Kanada Todd MacCulloch 5.1

Asist ortalaması[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim ortalama
Kanada Steve Nash 6.9
Rusya Evgeniy Pashutin 5.6
Litvanya Šarūnas Jasikevičius 5.1
Amerika Birleşik Devletleri Jason Kidd 4.4
Çin Halk Cumhuriyeti Guo Shiqiang 4.2
Avustralya Shane Heal 3.8
Fransa Laurent Sciarra 3.6
Amerika Birleşik Devletleri Gary Payton 3.4
İspanya Ignacio Rodríguez 3.2
Avustralya Luc Longley 2.9

Top çalma ortalaması[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim ortalama
Rusya Andrei Kirilenko 2.1
Yeni Zelanda Pero Cameron 1.7
İspanya Ignacio Rodríguez 1.5
Fransa Laurent Sciarra 1.4
İspanya Carlos Jiménez 1.4

Blok[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim ortalama
Amerika Birleşik Devletleri Alonzo Mourning 2.3
Çin Halk Cumhuriyeti Yao Ming 2.2
Rusya Andrei Fetisov 2.0
Rusya Andrei Kirilenko 1.9
Fransa Frédéric Weis 1.8

Turnuva enleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori İsim Toplam Rakip
Sayı Fransa Antoine Rigaudeau
Litvanya Saulius Štombergas
29 Çin Halk Cumhuriyeti Çin
Avustralya Avustralya
Ribaund İspanya Alfonso Reyes 15 Angola Angola
Asist Kanada Steve Nash 15 Avustralya Avustralya
Top çalma Fransa Jim Bilba
Yeni Zelanda Pero Cameron
Amerika Birleşik Devletleri Vince Carter
Rusya Andrei Kirilenko
Fransa Laurent Sciarra
4 Çin Halk Cumhuriyeti Çin
 Litvanya
 Fransa
Angola Angola
Çin Halk Cumhuriyeti Çin
Blok Amerika Birleşik Devletleri Alonzo Mourning 6  İtalya
Top kaybı Kanada Steve Nash 9  Fransa


Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 Olimpiyatları bayan takımları

A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar G Y A Y O P beraberlik
Avustralya Avustralya 5 0 394 274 +120 10
Fransa Fransa 4 1 338 287 +51 9
Brezilya Brezilya 2 3 358 353 +5 7 1.12
Slovakya Slovakya Cumhuriyeti 2 3 294 282 +12 7 0.97
Kanada Kanada 2 3 313 317 –4 7 0.91
Senegal Senegal 0 5 199 383 –184 5
16 Eylül
11:30
Fransa Fransa 76 - 60 Slovakya Slovakya Cumhuriyeti The Dome, Sydney
16 Eylül
14:30
Fransa Fransa 75 - 39 Senegal Senegal The Dome, Sydney
16 Eylül
16:30
Avustralya Avustralya 78 - 46 Kanada Kanada The Dome, Sydney
18 Eylül
9:30
Senegal Senegal 41 - 62 Kanada Kanada The Dome, Sydney
18 Eylül
19:30
Slovakya Cumhuriyeti Slovakya 51 - 58 Fransa Fransa The Dome, Sydney
18 Eylül
21:30
Avustralya Avustralya 81 - 70 Brezilya Brezilya The Dome, Sydney
20 Eylül
11:30
Kanada Kanada 58 - 70 Fransa Fransa The Dome, Sydney
20Eylül
14:30
Brezilya Brezilya 82 - 48 Senegal Senegal The Dome, Sydney
20 Eylül
21:30
Avustralya Avustralya 70 - 47 Slovakya Slovakya Cumhuriyeti The Dome, Sydney
22 Eylül
11:30
Slovakya Cumhuriyeti Slovakya 68 - 56 Kanada Kanada The Dome, Sydney
22 Eylül
14:30
Fransa Fransa 73 - 70 Brezilya Brezilya The Dome, Sydney
22 Eylül
19:30
Senegal Senegal 39 - 96 Avustralya Avustralya The Dome, Sydney
24 Eylül
9:30
Senegal Senegal 32 - 68 Slovakya Slovakya Cumhuriyeti The Dome, Sydney
24 Eylül
16:30
Fransa Fransa 62 - 69 Avustralya Avustralya The Dome, Sydney
24 Eylül
21:30
Brezilya Brezilya 60 - 61 Kanada Kanada The Dome, Sydney

B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar G Y A Y O P beraberlik
Amerika Birleşik Devletleri ABD 5 0 446 312 +134 10
Rusya Rusya 3 2 398 325 +73 8 1.30
Güney Kore Kore 3 2 343 296 +47 8 0.91
Polonya Polonya 3 2 327 339 –12 8 0.84
Küba Küba 1 4 318 358 –40 6
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 0 5 304 396 –92 5
16 Eylül
9:30
Polonya Polonya 75 - 52 Yeni Zelanda Yeni Zelanda The Dome, Sydney
16 Eylül
19:30
Küba Küba 62 - 72 Rusya Rusya The Dome, Sydney
16 Eylül
21:30
Kore Güney Kore 75 - 89 Amerika Birleşik Devletleri ABD The Dome, Sydney
18 Eylül
11:30
Rusya Rusya 84 - 46 Polonya Polonya The Dome, Sydney
18 Eylül
14:30
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 62 - 101 Güney Kore Kore The Dome, Sydney
18 Eylül
16:30
ABD Amerika Birleşik Devletleri 90 - 61 Küba Küba The Dome, Sydney
20 Eylül
9:30
Küba Küba 74 - 55 Yeni Zelanda Yeni Zelanda The Dome, Sydney
20 Eylül
16:30
ABD Amerika Birleşik Devletleri 88 - 77 Rusya Rusya The Dome, Sydney
20 Eylül
19:30
Kore Güney Kore 62 - 87 Polonya Polonya The Dome, Sydney
22 Eylül
9:30
Rusya Rusya 73 - 75 Güney Kore Kore The Dome, Sydney
22 Eylül
16:30
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 42 - 93 Amerika Birleşik Devletleri ABD The Dome, Sydney
22 Eylül
21:30
Polonya Polonya 72 - 65 Küba Küba The Dome, Sydney
24 Eylül
11:30
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 54 - 92 Rusya Rusya The Dome, Sydney
24 Eylül
14:30
Küba Küba 56 - 69 Güney Kore Kore The Dome, Sydney
24 Eylül
19:30
ABD Amerika Birleşik Devletleri 76 - 57 Polonya Polonya The Dome, Sydney

Eşleşmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çeyrek finaller
(27 Eylül)
                   
  A1  Avustralya Avustralya 76  
  B4  Polonya Polonya 48   Yarı finaller
(29 Eylül)
      A1  Avustralya Avustralya 64  
  Çeyrek finaller
(27 Eylül)
  A3  Brezilya Brezilya 52  
  B2  Rusya Rusya 67
  A3  Brezilya Brezilya 68         Final
              SF1     
  Çeyrek finaller
(27 Eylül)
            SF2     
  A2  Fransa Fransa 58      
  B3  Güney Kore Kore 69   Yarı finaller
(29 Eylül)
  Final
(30 Eylül)
      B3  Güney Kore Kore 65   A1  Avustralya Avustralya 54
  Çeyrek finaller
(27 Eylül)
  A4  Amerika Birleşik Devletleri ABD 78     A4  Amerika Birleşik Devletleri ABD 76
  B1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 58
  A4  Slovakya Slovakya Cumhuriyeti 43  

Klasman maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Eylül
9:30
11.lik maçı Senegal Senegal 69 - 72 Yeni Zelanda Yeni Zelanda Sydney Superdome, Sydney
26 Eylül
11:30
9çluk maçı Kanada Kanada 58 - 67 Küba Küba Sydney Superdome, Sydney
29 Eylül
9:30
7.lik maçı Slovakya Cumhuriyeti Slovakya 64 - 57 Polonya Polonya Sydney Superdome, Sydney
29 Eylül
11:30
5.lik maçı Fransa Fransa 71 - 59 Rusya Rusya Sydney Superdome, Sydney

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]