2000 Yaz Olimpiyatları'nda Polonya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Olimpiyatlarda Polonya
IOC kodu  POL
NOC Polonya Olimpiyat Komitesi
Resmî site www.pkol.pl (Lehçe)
2000 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 20 sporda 187 (129 erkek, 58 kadın) sporcu
Bayrak taşıyıcısı Andrzej Wroński
Madalyalar
Derece: 14
Altın
6
Gümüş
5
Bronz
3
Toplam
14
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Kış Olimpiyatları
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Polonya 2000 Yaz Olimpiyatları'na katıldı. Avustralya'nın Sidney kentindeki organizasyonda 187 Polonyalı sporcu mücadele verdi. Polonyalılar organizasyonu altısı altın toplam 14 madalyayla tamamladı.

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Sporcu Spor Dal
11 Altın Robert Korzeniowski Atletizm Erkekler 20 km yürüyüş
11 Altın Robert Korzeniowski Atletizm Erkekler 50 km yürüyüş
11 Altın Szymon Ziółkowski Atletizm Erkekler çekiç atma
11 Altın Kamila Skolimowska Atletizm Kadınlar çekiç atma
11 Altın Tomasz Kucharski
Robert Sycz
Kürek Erkekler hafif sıklet iki çifte
11 Altın Renata Mauer Atıcılık Kadınlar küçük çaplı tüfek
üç pozisyonlu atış
22 Gümüş Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Kano Erkekler C2 500 m Kanada çiftler
22 Gümüş Krzysztof Kołomański
Michał Staniszewski
Kano Erkekler C2 Kanada slalom çiftler
22 Gümüş Sylwia Gruchała
Magdalena Mroczkiewicz
Anna Rybicka
Barbara Wolnicka
Eskrim Kadınlar flöre takım
22 Gümüş Szymon Kolecki Halter Erkekler orta ağır sıklet
22 Gümüş Agata Wróbel Halter Kadınlar +75 kg
33 Bronz Dariusz Białkowski
Grzegorz Kotowicz
Adam Seroczyński
Marek Witkowski
Kano Erkekler K4 1000 m kayak dörtlü
33 Bronz Aneta Pastuszka
Beata Sokołowska-Kulesza
Kano Kadınlar K2 500 m kayak çiftler
33 Bronz Leszek Blanik Jimnastik Erkekler atlama beygiri

Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist ve yol
Sporcu Etkinlik 1. Tur 2. Tur Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Marcin Nowak 100 m 10.27 10.37 Bu aşamaya geçemedi
Piotr Balcerzak 100 m 10.42 10.38 Bu aşamaya geçemedi
Marcin Urbaś 200 m 20.62 20.43 Bu aşamaya geçemedi
Robert Maćkowiak 400 m 45.39 45.01 45.53 45.14 5
Piotr Haczek 400 m 45.61 45.43 45.66 Bu aşamaya geçemedi
Piotr Rysiukiewicz 400 m 46.67 Bu aşamaya geçemedi
Tomasz Ścigaczewski 110 m engelli 13.53 13.60 13.53 Bu aşamaya geçemedi
Marcin Kuszewski 110 m engelli YAT Bu aşamaya geçemedi
Paweł Januszewski 400 m engelli 51.40 48.42 48.44 6
Piotr Balcerzak
Marcin Nowak
Ryszard Pilarczyk
Marcin Urbaś
4x100 m bayrak 38.74 38.60 38.96 8
Piotr Długosielski
Piotr Haczek
Robert Maćkowiak
Piotr Rysiukiewicz
Filip Walotka*
Jacek Bocian*
4x400 m bayrak 3:01.30 3:00.66 3:03.22 6
Rafał Wójcik 3000 m hendekli 8:33.51 Bu aşamaya geçemedi
Robert Korzeniowski 20 km yürüyüş 1:18:59 Gold medal icon.svg
Robert Korzeniowski 50 km yürüyüş 3:42:22 Gold medal icon.svg
Roman Magdziarczyk 50 km yürüyüş 3:48:17 8
Tomasz Lipiec 50 km yürüyüş YAT
Piotr Gładki Maraton YAT
Saha
Sporcu Etkinlik Elemeler Final
Derece Sıra Derece Sıra
Olgierd Stański Disk atma 59,31 m Bu aşamaya geçemedi
Dariusz Trafas Cirit atma 83,98 m 82,30 m 10
Szymon Ziółkowski Çekiç atma 77,81 m 80,02 m Gold medal icon.svg
Maciej Pałyszko Çekiç atma 76,33 m Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist ve yol
Sporcu Etkinlik 1. Tur 2. Tur Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Zuzanna Radecka 200 m 23.57 Bu aşamaya geçemedi
Anna Jakubczak 1500 m 4:08.13 4:07.03 4:06.49 6
Lidia Chojecka 1500 m 04:10.34 04:05.78 04:06.42 5
Anna Olichwierczuk 400 m engelli 57.36 Bu aşamaya geçemedi
Joanna Niełacna
Marzena Pawlak
Zuzanna Radecka
Agnieszka Rysiukiewicz
4x100 m bayrak 44.05 44.07 Bu aşamaya geçemedi
Katarzyna Radtke 20 km YAT
Saha
Sporcu Etkinlik Elemeler Final
Derece Sıra Derece Sıra
Krystyna Danilczyk-Zabawska Gülle atma 18,93 m 19,18 m 5
Katarzyna Żakowicz Gülle atma 16,95 m Bu aşamaya geçemedi
Monika Pyrek Sırıkla atlama 4,30 m 4,40 m 7
Kamila Skolimowska Çekiç atma 66,30 m 71,16 m (OR) Gold medal icon.svg
Heptatlon
Sporcu Etkinlik 100 m engelli Yüksek atlama Gülle atma 200 m Uzun atlama Cirit atma 800 m Final
Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Puan Sıra
Urszula Włodarczyk Heptatlon 13.33 1,78 m 14,45 m 24.29 6,31 m 46,16 m 2:12.15 6470 4

Badminton[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Etkinlik Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Michal Logosz
Robert Mateusiak
Çiftler Avustralya Bamford
ve Blackburn (AUS)
G
Büyük Britanya Archer
ve Robertson (GBR)
M
Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
Sporcu Etkinlik Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Katarzyna Krawowska Tekler Almanya Grether (GER)
M
Bu aşamaya geçemedi

Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlar
Takım Etkinlik Sonuç
Dorota Bukowska
Joanna Cupryś
Patrycja Czepiec
Katarzyna Dydek
Małgorzata Dydek
Edyta Koryzna
Ilona Mądra
Beata Predehl
Krystyna Szymańska-Lara
Elżbieta Trześniewska
Anna Wielebnowska
Sylwia Wlaźlak
Kadınlar 8.
Ön eleme turu
Yeni Zelanda  52 - 75  Polonya
Rusya  84 - 46  Polonya
Güney Kore  62 - 77  Polonya
Polonya  72 - 65  Küba
Çeyrek final
Polonya  48 - 76  Avustralya
7.-8.'lik klasman maçı
Polonya  57 - 64  Slovakya

Field hockey pictogram.svg Çim hokeyi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Takım Etkinlik Sonuç
Paweł Sobczak
Paweł Jakubiak
Dariusz Małecki
Tomasz Szmidt
Robert Grzeszczak
Zbigniew Juszczak
Rafał Grotowski
Krzysztof Wybieralski
Tomasz Choczaj
Piotr Mikuła
Tomasz Cichy
Dariusz Marcinkowski
Łukasz Wybieralski
Aleksander Korcz
Eugeniusz Gaczkowski
Marcin Pobuta
Antrenör: Jerzy Wybieralski
Erkekler 12.
Ön eleme turu (B Grubu)
Grup maçları
Polonya  0–4  Avustralya
Polonya  4–1  İspanya
Polonya  5–5  Arjantin
Polonya  2–3  Güney Kore
Polonya  1–1  Hindistan
9.-12.'lik klasman maçı
Polonya  2–3  Kanada
11.-12.'lik klasman maçı
Polonya  2–3  Malezya

Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Dağ bisikleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Marek Galinski Kros 2:17:35.54 21

Cycling (road) pictogram.svg Yol[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Piotr Wadecki Yol yarışı 5:30:35 4
Zamana karşı +1:02:04 31
Zbigniew Spruch Yol yarışı 5:30:46 20
Zbigniew Piatek Yol yarışı 5:30:46 48
Piotr Chmielewski Yol yarışı Yarışı tamamlayamadı
Piotr Przydzial Yol yarışı 5:30:46 58

Cycling (track) pictogram.svg Pist[değiştir | kaynağı değiştir]

Sprint

Sporcu Etkinlik Elemeler 1. tur 2. tur Yarı final Final
Derece
Hız
Sıra Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra
Bartlomiej Saczuk Erkekler sprint 11.106 19 Bu aşamaya geçemedi
Konrad Czajkowski
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
Erkekler takım sprint 46.186 Bu aşamaya geçemedi

Keirin

Sporcu Etkinlik 1.tur 2.tur Final
Sıra Sıra Sıra
Grzegorz Krejner Erkekler keirin 6 Bu aşamaya geçemedi

Zamana karşı

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Grzegorz Krejner Erkekler 1000 metre 1:04.156 7

Boxing pictogram.svg Boks[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Andrzej Rzany Sinek sıklet Madagaskar Augustin (MAD)
G
Filipinler Lerio (PHI)
G
Ukrayna Sidorenko (UKR)
M
Bu aşamaya geçemedi
Mariusz Cendrowski Hafif velter sıklet Güney Kore Hwang (KOR)
M
Bu aşamaya geçemedi
Pawel Kakietek Orta sıklet Çin Abudoureheman (CHN)
G
ABD Lacy (USA)
M
Bu aşamaya geçemedi
Wojciech Bartnik Ağır sıklet Bay ABD Bennett (USA)
M
Bu aşamaya geçemedi
Grzegorz Kielsa Süper ağır sıklet Bay Kazakistan Dildabekov (KAZ)
M
Bu aşamaya geçemedi

Weightlifting pictogram.svg Halter[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Koparma Silkme Toplam Sıra
1 2 3 1 2 3
Krzysztof Siemion 85 kg 162.5 167.5 167.5 202.5 207.5 212.5 380.0 4
Mariusz Rytkowski 85 kg 160.0 165.0 170.0 200.0 205.0 205.0 370.0 9
Szymon Kołecki 94 kg 175.0 180.0 182.5 222.5 227.5 - 405.0 2
Grzegorz Kleszcz 105 kg 180.0 185.0 190.0 220.0 227.5 227.5 405.0 8
Mariusz Jędra 105 kg 175.0 180.0 180.0 215.0 215.0 220.0 390.0 9
Paweł Najdek + 105 kg 180.0 185.0 185.0 240.0 245.0 250.0 425.0 7

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Koparma Silkme Toplam Sıra
1 2 3 1 2 3
Aleksandra Klejnowska 58 kg 85.0 90.0 92.5 112.5 112.5 112.5 202.5 5
Beata Prej 69 kg 95.0 100.0 102.5 125.0 130.0 130.0 225.0 8
Agata Wróbel + 75 kg 125.0 125.0 132.5 155.0 162.5 170.0 295.0 2

Kano[değiştir | kaynağı değiştir]

Canoeing (flatwater) pictogram.svg Durgun su[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Seriler Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Grzegorz Kotowicz Kayak 500 m tekler 1:40.204 1:41.198 2:07.711 9
Rafal Glazewski Kayak 1000 m tekler 3:46.765 3:46.761 Bu aşamaya geçemedi
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Kayak 500 m çiftler 1:32.350 1:30.026 1:48.963 5
Kayak 1000 m çiftler 3:15.909 3:18.026 3:19.939 8
Dariusz Białkowski
Grzegorz Kotowicz
Adam Seroczyński
Marek Witkowski
Kayak 1000 m dörtlü 3:00.166 Bay 2:57.192 Bronze medal icon.svg
Michał Gajownik 500 m tekler 2:04.704 Bu aşamaya geçemedi
Daniel Jędraszko 1000 m tekler 4:25.726 Bu aşamaya geçemedi
Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
500 m çiftler 1:41.511 Bay 1:51.536 Silver medal icon.svg
Paweł Baraszkiewicz
Michał Gajownik
1000 m çiftler 3:39.311 Bay 3:52.229 8

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Seriler Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Elżbieta Urbańczyk Kayak 500 m tekler 1:53.202 Bay 2:18.018 5
Aneta Pastuszka
Beata Sokołowska
Kayak 500 m çiftler 1:42.905 Bay 1:58.784 Bronze medal icon.svg
Aneta Pastuszka
Aneta Michalak
Beata Sokołowska
Joanna Showron
Kayak 500 m dörtlü 1:35.887 Bay 1:37.076 4

Canoeing (slalom) pictogram.svg Slalom[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Ön eleme Final
Derece Sıra Derece Sıra
Krzysztof Bieryt Tekler 265.04 253.23 11
Sławomir Mordarski
Andrzej Wójs
Çiftler 286.98 255.51 6
Michał Staniszewski
Krzysztof Kołomański
Çiftler 285.94 243.81 Silver medal icon.svg

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Ön eleme Final
Derece Sıra Derece Sıra
Beata Grzesik Tekler 356.38 Bu aşamaya geçemedi

Modern pentathlon pictogram.svg Modern pentatlon[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Atıcılık Eskrim Yüzme Binicilik Koşu Toplam Sıra
Igor Warabida - - - - - 5061 15

Kadınlar

Sporcu Atıcılık Eskrim Yüzme Binicilik Koşu Toplam Sıra
Paulina Boenisz - - - - - 5099 5
Dorota Idzi - - - - - 4721 16

Archery pictogram.svg Okçuluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Atlet Etkinlik Sıralama turu Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Bronz madalya
Skor Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Grzegorz Targonski Bireysel 633 Japonya Matsushita (JPN)
G 166-164
Hollanda van Alten (NED)
M 157-160
Bu aşamaya geçemedi 22
Bartosz Mikos Bireysel 606 Çin Shengjun (CHN)
G 157-155
Rusya Tsyrempilov (RUS)
M 154-163
Bu aşamaya geçemedi 23

Kadınlar

Atlet Etkinlik Sıralama turu Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Skor Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Joanna Nowicka Bireysel 633 Beyaz Rusya Moroz (BLR)
G 152-139
İsveç Ericsson (SWE)
G 162-152
Çin Yang (CHN)
G 162-158
Güney Kore Kim (KOR)
M 100-106
Bu aşamaya geçemedi 8
Anna Lecka Bireysel 630 Kazakistan Polotnikova (KAZ)
G 163-149
Ukrayna Sadovniça (UKR)
G 159-158
Rusya Bolotova (RUS)
M 157-161
Bu aşamaya geçemedi 13
Agata Bulwa Bireysel 603 Ukrayna Sadovniça (UKR)
M 155-163
Bu aşamaya geçemedi 37
Joanna Nowicka
Anna Lecka
Agata Bulwa
Takım 1866 Türkiye
M 217-227
Bu aşamaya geçemedi 11

Sailing pictogram.svg Yelken[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Yarış Skor Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Przemysław Miarczyński Mistral (19) 9 7 14 2 8 15 (18) 10 6 14 84 8
Tomasz Stanczyk
Tomasz Jukubiak
470 (27) 25 25 26 5 14 8 5 23 13 144 20
Mateusz Kusznierewicz Finn 1 4 11 8 (15) 3 (12) 9 5 6 1 48 4

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Yarış Skor Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Anna Galecka Mistral 8 7 (13) 5 6 9 12 7 (14) 13 11 80 11
Monika Bronicka Europe (14) 11 13 14 (23) 8 12 7 12 13 5 95 14

Açık

Sporcu Etkinlik Yarış Skor Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Maciej Grabowski Laser 11 24 (34) 5 2 9 (30) 13 9 2 11 86 7
Pawel Kacprowski
Pawel Kuzimicki
49er 12 14 8 (16) (16) 6 7 13 14 8 12 14 13 15 3 2 141 12

Swimming pictogram.svg Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Seri Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Mariusz Siembida 100 m sırtüstü 56.27 Bu aşamaya geçemedi
Marek Krawczyk 100 m kurbağalama 1:03.00 Bu aşamaya geçemedi
200 m kurbağalama 2:16.08 Bu aşamaya geçemedi
Bartosz Kizierowski 50 m serbest 22.05 22.35 22.22 5
100 m serbest 49.84 Bu aşamaya geçemedi
100 m sırtüstü 55.14 55.34 55.04 5
Marcin Kaczmarek 100 m kelebek 54.32 Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Seri Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Otylia Jędrzejczak 100 m kelebek 58.66 59.14 Bu aşamaya geçemedi
200 m kelebek 2:08.70 2:07.81 2:08.48 5
Anna Uryniuk 200 m kelebek 2:14.87 Bu aşamaya geçemedi
Alicja Pęczak 100 m kurbağalama 1:10.57 Bu aşamaya geçemedi
200 m kurbağalama 2:29.45 2:30.02 Bu aşamaya geçemedi
Aleksandra Miciul 100 m sırtüstü 1:04.51 Bu aşamaya geçemedi
200 m sırtüstü 2:16.71 Bu aşamaya geçemedi
Otylia Jędrzejczak
Aleksandra Miciul
Alicja Pęczak
Anna Uryniuk
4×100 m karışık 4:11.08 Bu aşamaya geçemedi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]