2000 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

1. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 İtalya 15 8 4 3 1 13 5 +8
 Danimarka 14 8 4 2 2 11 8 +3
 İsviçre 14 8 4 2 2 9 5 +4
 Galler 9 8 3 0 5 7 16 -9
 Beyaz Rusya 3 8 0 3 5 4 10 -6

Grup maçları

5 Eylül 1998, Belarus 0 - 0 Danimarka

5 Eylül 1998, Galler 0 - 2 İtalya

10 Ekim 1998, İtalya 2 - 0 İsviçre

10 Ekim 1998, Danimarka 1 - 2 Galler

10 Ekim 1998, Galler 3 - 2 Belarus

14 Ekim 1998, İsviçre 1 - 1 Danimarka

27 Mart 1999, Belarus 0 - 1 İsviçre

27 Mart 1999, Danimarka 1 - 2 İtalya

31 Mart 1999, İtalya 1 - 1 Belarus

31 Mart 1999, İsviçre 2 - 0 Galler

5 Haziran 1999, Danimarka 1 - 0 Belarus

5 Haziran 1999, İtalya 4 - 0 Galler

9 Haziran 1999, İsviçre 0 - 0 İtalya

9 Haziran 1999, Galler 0 - 2 Danimarka

4 Eylül 1999, Danimarka 2 - 1 İsviçre

4 Eylül 1999, Belarus 1 - 2 Galler

8 Eylül 1999, İtalya 2 - 3 Danimarka

8 Eylül 1999, İsviçre 2 - 0 Belarus

9 Ekim 1999, Belarus 0 - 0 İtalya

9 Ekim 1999, Galler 0 - 2 İsviçre

2. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 Norveç 25 10 8 1 1 21 9 +12
 Slovenya 22 10 5 2 3 12 14 -2
 Yunanistan 18 10 4 3 3 13 8 +5
 Letonya 14 10 3 4 3 13 12 +1
 Arnavutluk 7 10 1 4 5 8 14 -6
 Gürcistan 5 10 1 2 7 8 18 -10

Grup maçları

5 Eylül 1998, Gürcistan 1 - 0 Arnavutluk

6 Eylül 1998, Yunanistan 2 - 2 Slovenya

6 Eylül 1998, Norveç 1 - 3 Letonya

10 Ekim 1998, Letonya 1 - 0 Gürcistan

10 Ekim 1998, Slovenya 1 - 2 Norveç

14 Ekim 1998, Yunanistan 3 - 0 Gürcistan

14 Ekim 1998, Norveç 2 - 2 Arnavutluk

14 Ekim 1998, Slovenya 1 - 0 Letonya

18 Kasım 1998, Arnavutluk 0 - 0 Yunanistan

27 Mart 1999, Gürcistan 1 - 1 Slovenya

27 Mart 1999, Yunanistan 0 - 2 Norveç

31 Mart 1999, Letonya 0 - 0 Yunanistan

28 Nisan 1999, Letonya 0 - 0 Arnavutluk

28 Nisan 1999, Gürcistan 1 - 4 Norveç

30 Mayıs 1999, Norveç 1 - 0 Gürcistan

5 Haziran 1999, Gürcistan 1 - 2 Yunanistan

5 Haziran 1999, Arnavutluk 1 - 2 Norveç

5 Haziran 1999, Letonya 1 - 2 Slovenya

9 Haziran 1999, Arnavutluk 0 - 1 Slovenya

9 Haziran 1999, Yunanistan 1 - 2 Letonya

18 Ağustos 1999, Slovenya 2 - 0 Arnavutluk

4 Eylül 1999, Arnavutluk 3 - 3 Letonya

4 Eylül 1999, Norveç 1 - 0 Yunanistan

4 Eylül 1999, Slovenya 2 - 1 Gürcistan

8 Eylül 1999, Gürcistan 2 - 2 Letonya

8 Eylül 1999, Norveç 4 - 0 Slovenya

6 Ekim 1999, Yunanistan 2 - 0 Arnavutluk

9 Ekim 1999, Arnavutluk 2 - 1 Gürcistan

9 Ekim 1999, Letonya 1 - 2 Norveç

9 Ekim 1999, Slovenya 0 - 3 Yunanistan

3. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 Almanya 19 8 6 1 1 20 4 +16
 Türkiye 17 8 5 2 1 15 6 +9
 Finlandiya 10 8 3 1 4 13 13 0
 Kuzey İrlanda 5 8 1 2 5 4 19 -15
 Moldova 4 8 0 4 4 7 17 -10

Grup maçları

5 Eylül 1998, Finlandiya 3 - 2 Moldova

5 Eylül 1998, Türkiye 3 - 0 Kuzey İrlanda

10 Ekim 1998, Kuzey İrlanda 1 - 0 Finlandiya

10 Ekim 1998, Türkiye 1 - 0 Almanya

14 Ekim 1998, Moldova 1 - 3 Almanya

14 Ekim 1998, Türkiye 1 - 3 Finlandiya

18 Kasım 1998, Kuzey İrlanda 2 - 2 Moldova

27 Mart 1999, Kuzey İrlanda 0 - 3 Almanya

27 Mart 1999, Türkiye 2 - 0 Moldova

31 Mart 1999, Almanya 2 - 0 Finlandiya

31 Mart 1999, Moldova 0 - 0 Kuzey İrlanda

4 Haziran 1999, Almanya 6 - 1 Moldova

5 Haziran 1999, Finlandiya 2 - 4 Türkiye

9 Haziran 1999, Moldova 0 - 0 Finlandiya

4 Eylül 1999, Finlandiya 1 - 2 Almanya

4 Eylül 1999, Kuzey İrlanda 0 - 3 Türkiye

8 Eylül 1999, Almanya 4 - 0 Kuzey İrlanda

8 Eylül 1999, Moldova 1 - 1 Türkiye

9 Ekim 1999, Almanya 0 - 0 Türkiye

9 Ekim 1999, Finlandiya 4 - 1 Kuzey İrlanda

4. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 Fransa 21 10 6 3 1 17 10 +7
 Ukrayna 20 10 5 5 0 14 4 +10
 Rusya 19 10 6 1 3 22 12 +10
 İzlanda 15 10 4 3 3 12 7 +5
 Ermenistan 8 10 2 2 6 8 15 -7
 Andorra 0 10 0 0 10 3 28 -25

Grup maçları

5 Eylül 1998, Ermenistan 3 - 1 Andorra

5 Eylül 1998, İzlanda 1 - 1 Fransa

5 Eylül 1998, Ukrayna 3 - 2 Rusya

10 Ekim 1998, Andorra 0 - 2 Ukrayna

10 Ekim 1998, Ermenistan 0 - 0 İzlanda

10 Ekim 1998, Rusya 2 - 3 Fransa

14 Ekim 1998, Fransa 2 - 0 Andorra

14 Ekim 1998, İzlanda 1 - 0 Rusya

14 Ekim 1998, Ukrayna 2 - 0 Ermenistan

27 Mart 1999, Andorra 0 - 2 İzlanda

27 Mart 1999, Ermenistan 0 - 3 Rusya

27 Mart 1999, Fransa 0 - 0 Ukrayna

31 Mart 1999, Fransa 2 - 0 Ermenistan

31 Mart 1999, Rusya 6 - 1 Andorra

31 Mart 1999, Ukrayna 1 - 1 İzlanda

5 Haziran 1999, Fransa 2 - 3 Rusya

5 Haziran 1999, İzlanda 2 - 0 Ermenistan

5 Haziran 1999, Ukrayna 4 - 0 Andorra

9 Haziran 1999, Andorra 0 - 1 Fransa

9 Haziran 1999, Ermenistan 0 - 0 Ukrayna

9 Haziran 1999, Rusya 1 - 0 İzlanda

4 Eylül 1999, İzlanda 3 - 0 Andorra

4 Eylül 1999, Rusya 2 - 0 Ermenistan

4 Eylül 1999, Ukrayna 0 - 0 Fransa

8 Eylül 1999, Andorra 1 - 2 Rusya

8 Eylül 1999, İzlanda 0 - 1 Ukrayna

8 Eylül 1999, Ermenistan 2 - 3 Fransa

9 Ekim 1999, Andorra 0 - 3 Ermenistan

9 Ekim 1999, Fransa 3 - 2 İzlanda

9 Ekim 1999, Rusya 1 - 1 Ukrayna

5. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 İsveç 22 8 7 1 0 10 1 +9
 İngiltere 13 8 3 4 1 14 4 +10
 Polonya 13 8 4 1 3 12 8 +4
 Bulgaristan 8 8 2 2 4 6 8 -2
 Lüksemburg 0 8 0 0 8 2 25 -23

Grup maçları

5 Eylül 1998, İsveç 2 - 1 İngiltere

6 Eylül 1998, Bulgaristan 0 - 3 Polonya

10 Ekim 1998, İngiltere 0 - 0 Bulgaristan

10 Ekim 1998, Polonya 3 - 0 Lüksemburg

14 Ekim 1998, Bulgaristan 0 - 1 İsveç

14 Ekim 1998, Lüksemburg 0 - 3 İngiltere

27 Mart 1999, İngiltere 3 - 1 Polonya

27 Mart 1999, İsveç 2 - 0 Lüksemburg

31 Mart 1999, Lüksemburg 0 - 2 Bulgaristan

31 Mart 1999, Polonya 0 - 1 İsveç

4 Haziran 1999, Polonya 2 - 0 Bulgaristan

5 Haziran 1999, İngiltere 0 - 0 İsveç

9 Haziran 1999, Bulgaristan 1 - 1 İngiltere

9 Haziran 1999, Lüksemburg 2 - 3 Polonya

4 Eylül 1999, İngiltere 6 - 0 Lüksemburg

4 Eylül 1999, İsveç 1 - 0 Bulgaristan

8 Eylül 1999, Lüksemburg 0 - 1 İsveç

8 Eylül 1999, Polonya 0 - 0 İngiltere

9 Ekim 1999, İsveç 2 - 0 Polonya

9 Ekim 1999, Bulgaristan 3 - 0 Lüksemburg

6. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 İspanya 21 8 7 0 1 42 5 +37
 İsrail 13 8 4 1 3 25 9 +16
 Avusturya 13 8 4 1 3 19 20 -1
 Kıbrıs Cumhuriyeti 12 8 4 0 4 12 21 -9
 San Marino 0 8 0 0 8 1 44 -43

Grup maçları

5 Eylül 1998, Avusturya 1 - 1 İsrail

5 Eylül 1998, Kıbrıs 3 - 2 İspanya

10 Ekim 1998, Kıbrıs 0 - 3 Avusturya

10 Ekim 1998, San Marino 0 - 5 İsrail

14 Ekim 1998, İsrail 1 - 2 İspanya

14 Ekim 1998, San Marino 1 - 4 Avusturya

18 Ekim 1998, San Marino 0 - 1 Kıbrıs

10 Şubat 1999, Kıbrıs 4 - 0 San Marino

27 Mart 1999, İspanya 9 - 0 Avusturya

28 Mart 1999, İsrail 3 - 0 Kıbrıs

31 Mart 1999, San Marino 0 - 6 İspanya

28 Nisan 1999, Avusturya 7 - 0 San Marino

5 Haziran 1999, İspanya 9 - 0 San Marino

6 Haziran 1999, İsrail 5 - 0 Avusturya

4 Eylül 1999, Avusturya 1 - 3 İspanya

5 Eylül 1999, Kıbrıs 3 - 2 İsrail

8 Eylül 1999, İsrail 8 - 0 San Marino

8 Eylül 1999, İspanya 8 - 0 Kıbrıs

9 Ekim 1999, Avusturya 3 - 1 Kıbrıs

10 Ekim 1999, İspanya 3 - 0 İsrail

7. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 Romanya 24 10 7 3 0 25 3 +22
 Portekiz 23 10 7 2 1 32 4 +28
 Slovakya 17 10 5 2 3 12 9 +3
 Macaristan 12 10 3 3 4 14 10 +4
 Azerbaycan 4 10 1 1 8 6 26 -20
 Lihtenştayn 4 10 1 1 8 2 39 -37

Grup maçları

2 Eylül 1998, Romanya 7 - 0 Liechtenstein

5 Eylül 1998, Slovakya 3 - 0 Azerbaycan

6 Eylül 1998, Macaristan 1 - 3 Portekiz

10 Ekim 1998, Azerbaycan 0 - 4 Macaristan

10 Ekim 1998, Liechtenstein 0 - 4 Slovakya

10 Ekim 1998, Portekiz 0 - 1 Romanya

14 Ekim 1998, Macaristan 1 - 1 Romanya

14 Ekim 1998, Liechtenstein 2 - 1 Azerbaycan

14 Ekim 1998, Slovakya 0 - 3 Portekiz

26 Mart 1999, Portekiz 7 - 0 Azerbaycan

27 Mart 1999, Macaristan 5 - 0 Liechtenstein

27 Mart 1999, Romanya 0 - 0 Slovakya

31 Mart 1999, Azerbaycan 0 - 1 Romanya

31 Mart 1999, Liechtenstein 0 - 5 Portekiz

31 Mart 1999, Slovakya 0 - 0 Macaristan

5 Haziran 1999, Romanya 2 - 0 Macaristan

5 Haziran 1999, Azerbaycan 4 - 0 Liechtenstein

5 Haziran 1999, Portekiz 1 - 0 Slovakya

9 Haziran 1999, Macaristan 0 - 1 Slovakya

9 Haziran 1999, Portekiz 8 - 0 Liechtenstein

9 Haziran 1999, Romanya 4 - 0 Azerbaycan

4 Eylül 1999, Azerbaycan 1 - 1 Portekiz

4 Eylül 1999, Liechtenstein 0 - 0 Macaristan

4 Eylül 1999, Slovakya 1 - 5 Romanya

8 Eylül 1999, Romanya 1 - 1 Portekiz

8 Eylül 1999, Slovakya 2 - 0 Liechtenstein

8 Eylül 1999, Macaristan 3 - 0 Azerbaycan

9 Ekim 1999, Azerbaycan 0 - 1 Slovakya

9 Ekim 1999, Liechtenstein 0 - 3 Romanya

9 Ekim 1999, Portekiz 3 - 0 Macaristan

8. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 Yugoslavya 17 8 5 2 1 18 8 +10
 İrlanda 16 8 5 1 2 14 6 +8
 Hırvatistan 15 8 4 3 1 13 9 +4
 Makedonya 8 8 2 2 4 13 14 -1
 Malta 0 8 0 0 8 6 27 -21

Grup maçları

5 Eylül 1998, İrlanda 2 - 0 Hırvatistan

6 Eylül 1998, Makedonya 4 - 0 Malta

10 Ekim 1998, Malta 1 - 4 Hırvatistan

14 Ekim 1998, Hırvatistan 3 - 2 Makedonya

14 Ekim 1998, İrlanda 5 - 0 Malta

18 Kasım 1998, Malta 1 - 2 Makedonya

18 Kasım 1998, Yugoslavya 1 - 0 İrlanda

10 Şubat 1999, Malta 0 - 3 Yugoslavya

5 Haziran 1999, Makedonya 1 - 1 Hırvatistan

8 Haziran 1999, Yugoslavya 4 - 1 Malta

9 Haziran 1999, İrlanda 1 - 0 Makedonya

18 Ağustos 1999, Yugoslavya 0 - 0 Hırvatistan

21 Ağustos 1999, Hırvatistan 2 - 1 Malta

1 Eylül 1999, İrlanda 2 - 1 Yugoslavya

4 Eylül 1999, Hırvatistan 1 - 0 İrlanda

5 Eylül 1999, Yugoslavya 3 - 1 Makedonya

8 Eylül 1999, Makedonya 2 - 4 Yugoslavya

8 Eylül 1999, Malta 2 - 3 İrlanda

9 Ekim 1999, Hırvatistan 2 - 2 Yugoslavya

9 Ekim 1999, Makedonya 1 - 1 İrlanda

9. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
 Çek Cumhuriyeti 30 10 10 0 0 26 5 +21
 İskoçya 18 10 5 3 2 15 10 +5
 Estonya 11 10 3 2 5 15 17 -2
 Bosna-Hersek 11 10 3 2 5 14 17 -3
 Litvanya 11 10 3 2 5 8 16 -8
 Faroe Adaları 3 10 0 3 7 4 17 -13

Grup maçları

4 Haziran 1998, Estonya 5 - 0 Faroe Adaları

19 Ağustos 1998, Bosna Hersek 1 - 0 Faroe Adaları

5 Eylül 1998, Litvanya 0 - 0 İskoçya

6 Eylül 1998, Bosna Hersek 1 - 1 Estonya

6 Eylül 1998, Faroe Adaları 0 - 1 Çek Cumhuriyeti

10 Ekim 1998, Bosna Hersek 1 - 3 Çek Cumhuriyeti

10 Ekim 1998, Litvanya 0 - 0 Faroe Adaları

10 Ekim 1998, İskoçya 3 - 2 Estonya

14 Ekim 1998, Çek Cumhuriyeti 4 - 1 Estonya

14 Ekim 1998, Litvanya 4 - 2 Bosna Hersek

14 Ekim 1998, İskoçya 2 - 1 Faroe Adaları

27 Mart 1999, Çek Cumhuriyeti 2 - 0 Litvanya

31 Mart 1999, Litvanya 1 - 2 Estonya

31 Mart 1999, İskoçya 1 - 2 Çek Cumhuriyeti

5 Haziran 1999, Bosna Hersek 2 - 0 Litvanya

5 Haziran 1999, Estonya 0 - 2 Çek Cumhuriyeti

5 Haziran 1999, Faroe Adaları 1 - 1 İskoçya

9 Haziran 1999, Çek Cumhuriyeti 3 - 2 İskoçya

9 Haziran 1999, Estonya 1 - 2 Litvanya

9 Haziran 1999, Faroe Adaları 2 - 2 Bosna Hersek

4 Eylül 1999, Bosna Hersek 1 - 2 İskoçya

4 Eylül 1999, Faroe Adaları 0 - 2 Estonya

4 Eylül 1999, Litvanya 0 - 4 Çek Cumhuriyeti

8 Eylül 1999, Çek Cumhuriyeti 3 - 0 Bosna Hersek

8 Eylül 1999, Estonya 0 - 0 İskoçya

8 Eylül 1999, Faroe Adaları 0 - 1 Litvanya

5 Ekim 1999, İskoçya 1 - 0 Bosna Hersek

9 Ekim 1999, Çek Cumhuriyeti 2 - 0 Faroe Adaları

9 Ekim 1999, Estonya 1 - 4 Bosna Hersek

9 Ekim 1999, İskoçya 3 - 0 Litvanya

En iyi İkinciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Puan M G B Y AG YG Av
1  Portekiz 13 6 4 1 1 11 3 8
2  Türkiye 13 6 4 1 1 12 5 7
3  İskoçya 10 6 3 1 2 9 6 3
4  Danimarka 10 6 3 1 2 10 8 2
5  Ukrayna 10 6 2 4 0 6 4 2
6  İrlanda 10 6 3 1 2 6 4 2
7  İsrail 7 6 2 1 3 12 9 3
8  İngiltere 7 6 1 4 1 5 4 1
9  Slovenya 7 6 2 1 3 6 12 -6

Baraj maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]


13 Kasım 1999
İskoçya  0 – 2  İngiltere Hampden Park, Glasgow

Attendance: 50.132
Referee: Diaz Vega (ESP)

Scholes Gol 21', Gol 42'

13 Kasım 1999
İsrail  0 – 5  Danimarka Ramat Gan Stadyumu, Tel Aviv

Attendance: 43.000
Referee: Elleray (ENG)

Tomasson Gol 2', Gol 34'
Tøfting Gol 67'
Jørgensen Gol 68'
Steen Nielsen Gol 73'

13 Kasım 1999
Slovenya  2 – 1  Ukrayna Bežigrad Stadyumu, Ljubljana

Attendance: 18.000
Referee: Meier (SUI)

Zahovič Gol 53'
Ačimovič Gol 83'
Shevchenko Gol 33'

13 Kasım 1999
İrlanda  1 – 1  Türkiye Lansdowne Road, Dublin

Attendance: 33.610
Referee: Frisk (SWE)

Robbie Keane Gol 79' Tayfur Gol 83' (pen)


İkinci Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]


17 Kasım 1999
İngiltere  0 – 1  İskoçya Wembley Stadyumu, Londra

Attendance: 75.848
Referee: Collina (ITA)

Hutchison Gol 39'
İngiltere 2-1 kazandı

17 Kasım 1999
Danimarka  3 – 0  İsrail Parken Stadyumu, Kopenhag

Attendance: 41.186
Referee: Melo Pereira (POR)

Sand Gol 4'
Steen Nielsen Gol 14'
Tomasson Gol 64'
Danimarka 8-0 kazandı

17 Kasım 1999
Ukrayna  1 – 1  Slovenya Olimpiysky Stadyumu, Kiev

Attendance: 80.000
Referee: Heynemann (GER)

Rebrov Gol 68' Pavlin Gol 78'
Slovenya 3-2 kazandı

17 Kasım 1999
Türkiye  0 – 0  İrlanda Bursa Atatürk Stadı, Bursa

Attendance: 21.000
Referee: Veissière (FRA)

Türkiye deplasman golü ile kazandı


Euro 2000'e Katılan Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev Sahibi
Grup 9 birincisi
Playoff birincisi
Playoff birincisi
Grup 4 birincisi
Grup 3 birincisi
Grup 1 birincisi
Ev Sahibi
Grup 2 birincisi
En iyi ikinci
Grup 7 birincisi
Playoff birincisi
Grup 6 birincisi
Grup 5 birincisi
Playoff birincisi
Grup 8 birincisi