1996 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
1996 Yaz Olimpiyatları
Atlanta-1996
Basketball pictogram.svg
Turnuva Ayrıntıları
Olimpiyat 1996 Yaz Olimpiyatları
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Kent Atlanta
Tarih 20 Temmuz - 4 Ağustos 1996
Erkekler 12 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Litvanya Litvanya
Bayanlar 12 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Brezilya Brezilya
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Avustralya Avsturalya

1996 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol dalında erkeklerde ve bayanlarda Amerika altın madlaya aldı. Erkeklerde Yugoslavya, bayanlarda Brezilya olimpiyatlarda ki ilk madalyalarına ulaşmış oldu. Erkeklerde Litvanya takımı, bayanlarda ise Avustralya basketbol takımı bronz madalya aldı.

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
Men's  ABD (ABD)
Charles Barkley
Penny Hardaway
Grant Hill
Hakeem Olajuwon
Karl Malone
Reggie Miller
Shaquille O'Neal
Gary Payton
Scottie Pippen
Mitch Richmond
David Robinson
John Stockton
 Yugoslavya (YUG)
Dejan Tomašević
Miroslav Berić
Dejan Bodiroga
Željko Rebrača
Predrag Danilović
Vlade Divac
Aleksandar Đorđević
Saša Obradović
Žarko Paspalj
Zoran Savić
Nikola Lončar
Milenko Topić
 Litvanya (LTU)
Arvydas Sabonis
Rimas Kurtinaitis
Darius Lukminas
Saulius Štombergas
Eurelijus Žukauskas
Šarūnas Marčiulionis
Mindaugas Žukauskas
Gintaras Einikis
Andrius Jurkūnas
Artūras Karnišovas
Rytis Vaišvila
Tomas Pačėsas
Women's  ABD (USA)
Teresa Edwards
Dawn Staley
Ruthie Bolton
Sheryl Swoopes
Jennifer Azzi
Lisa Leslie
Carla McGhee
Katy Steding
Katrina Felicia McClain
Rebecca Lobo
Venus Lacy
Nikki McCray
 Brezilya (BRA)
Hortência Marcari Oliva
Maria Angelica
Adriana Aparecida Santos
Leila Sobral
Maria Paula Silva
Janeth Arcain
Roseli Gustavo
Marta Sobral
Silvinha
Alessandra Oliveira
Cintia Santos
Claudia Maria Pastor
 Avustralya (AUS)
Robyn Maher
Allison Cook
Sandy Brondello
Michele Timms
Shelley Sandie
Trisha Fallon
Michelle Chandler
Fiona Robinson
Carla Boyd
Jenny Whittle
Rachael Sporn
Michelle Brogan

Basketbol – Erkek[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrika Amerika Asya Avrupa Okyanus Direk Katılanlar
Angola Angola Porto Riko Porto Riko
Arjantin Arjantin
Brezilya Brezilya
Çin Halk Cumhuriyeti Çin
Güney Kore Kore
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya
Litvanya Litvanya
Hırvatistan Hırvatistan
Yunanistan Yunanistan
Avustralya Avustralya Amerika Birleşik Devletleri ABDDünya Şampiyonu ve ev sahibi

Basketbol – Kadın[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrika Amerika Asya Avrupa Okyanus Direk Katılanlar
Zaire Zaire Kanada Kanada
Küba Küba
Çin Halk Cumhuriyeti Çin
Güney Kore Kore
Japonya Japonya
Ukrayna Ukrayna
İtalya İtalya
Rusya Rusya
Avustralya Avustralya Brezilya BrezilyaDünya Şampiyonu
Amerika Birleşik Devletleri ABD – Ev sahibi

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 oyunları'nda erkek takımları

A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar G Y A Y O P beraberlik
 ABD 5 0 522 345 +177 10
 Litvanya 3 2 427 354 +73 8 1W–0L
 Hırvatistan 3 2 422 386 +36 8 0W–1L
Çin Halk Cumhuriyeti Çin 2 3 360 502 –142 7 1W–0L
Arjantin Arjantin 2 3 351 396 –45 7 0W–1L
Angola Angola 0 5 280 379 –99 5
20 Temmuz Çin Çin Halk Cumhuriyeti 70 - 67 Angola Angola Morehouse College Gymnasium, Atlanta
20 Temmuz ABD Amerika Birleşik Devletleri 96 - 68 Arjantin Arjantin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
20 Temmuz Litvanya Litvanya 83 - 81  Hırvatistan Morehouse College Gymnasium, Atlanta
22 Temmuz Angola Angola 54 - 87 Amerika Birleşik Devletleri ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
22 Temmuz Hırvatistan Hırvatistan 109 - 78 Çin Halk Cumhuriyeti Çin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
22 Temmuz Arjantin Arjantin 65 - 61  Litvanya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
24 Temmuz Hırvatistan Hırvatistan 71 - 48 Angola Angola Morehouse College Gymnasium, Atlanta
24 Temmuz Litvanya Litvanya 82 - 104 Amerika Birleşik Devletleri ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
24 Temmuz Çin Çin Halk Cumhuriyeti 87 - 77 Arjantin Arjantin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
26 Temmuz Angola Angola 49 - 85  Litvanya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
26 Temmuz Arjantin Arjantin 75 - 90  Hırvatistan Morehouse College Gymnasium, Atlanta
26 Temmuz ABD Amerika Birleşik Devletleri 133 - 70 Çin Halk Cumhuriyeti Çin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
28 Temmuz Arjantin Arjantin 66 - 62 Angola Angola Morehouse College Gymnasium, Atlanta
28 Temmuz Çin Çin Halk Cumhuriyeti 55 - 116  Litvanya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
28 Temmuz Hırvatistan Hırvatistan 71 - 102 Amerika Birleşik Devletleri ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta

B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar G Y A Y O P
Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya 5 0 478 364 +114 10
Avustralya Avustralya 4 1 492 438 +54 9
 Yunanistan 3 2 402 416 –14 8
Brezilya Brezilya 2 3 498 494 +4 7
Porto Riko Porto Riko 1 4 447 465 –18 6
Güney Kore Kore 0 5 422 562 –140 5
20 Temmuz Avustralya Avustralya 111 - 88 Güney Kore Kore Morehouse College Gymnasium, Atlanta
20 Temmuz Porto Riko Porto Riko 98 - 101 Brezilya Brezilya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
20 Temmuz Yunanistan Yunanistan 63 - 71 Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
22 Temmuz Kore Güney Kore 86 - 98 Porto Riko Porto Riko Morehouse College Gymnasium, Atlanta
22 Temmuz Yugoslavya Yugoslavya Federal Cumhuriyeti 91 - 68 Avustralya Avustralya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
22 Temmuz Brezilya Brezilya 87 - 89  Yunanistan Morehouse College Gymnasium, Atlanta
24 Temmuz Yugoslavya Yugoslavya Federal Cumhuriyeti 118 - 65 Güney Kore Kore Morehouse College Gymnasium, Atlanta
24 Temmuz Yunanistan Yunanistan 80 - 69 Porto Riko Porto Riko Morehouse College Gymnasium, Atlanta
24 Temmuz Avustralya Avustralya 109 - 101 Brezilya Brezilya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
26 Temmuz Kore Güney Kore 86 - 108  Yunanistan Morehouse College Gymnasium, Atlanta
26 Temmuz Brezilya Brezilya 82 - 101 Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
26 Temmuz Porto Riko Porto Riko 96 - 101 Avustralya Avustralya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
28 Temmuz Brezilya Brezilya 127 - 97 Güney Kore Kore Morehouse College Gymnasium, Atlanta
28 Temmuz Avustralya Avustralya 103 - 62  Yunanistan Morehouse College Gymnasium, Atlanta
28 Temmuz Yugoslavya Yugoslavya Federal Cumhuriyeti 97 - 86 Porto Riko Porto Riko Morehouse College Gymnasium, Atlanta

Eşleşmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çeyrek finaller (30 Temmuz)                    
  B1  Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya 128  
  A4  Çin Halk Cumhuriyeti Çin 61   Yarı finaller (1 Ağustos)
      B1  Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya 66  
  Çeyrek finaller (30 Temmuz)   A2   Litvanya 58  
  A2   Litvanya 99
  B3   Yunanistan 66         Final
              SF1     
  Çeyrek finaller (30 Temmuz)             SF2     
  B2  Avustralya Avustralya 73      
  A3   Hırvatistan 71   Yarı finaller (1 Ağustos)   Final (3 Ağustos)
      B2  Avustralya Avustralya 73   B1  Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Yugoslavya 69
  Çeyrek finaller (30 Temmuz)   A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 101     A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 95
  A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 98
  B4  Brezilya Brezilya 75  


9.luk–12.lik maçı

  30 Temmuz     9.luk maçı (3 Ağustos)
                 
  B6  Güney Kore Kore 79  
  A5  Arjantin Arjantin 97    
      A5  Arjantin Arjantin 87
      B5  Porto Riko Porto Riko 77
  A6  Angola Angola 67    
  B5  Porto Riko 76   11.lik maçı (3 Ağustos)
B6  Güney Kore Porto Riko 61
  A6  Angola Angola 99

5.lik–8.lik maçı

  1 Ağustos     5.lik maçı (3 Ağustos )
                 
  A4  Çin Halk Cumhuriyeti Çin 75  
  B3   Yunanistan 115    
      B4  Brezilya Brezilya 72
      B3   Yunanistan 91
  B4  Brezilya Brezilya 78    
  A3   Hırvatistan 70   7.lik maçı (3 Ağustos)
A3   Hırvatistan 99
  A4  Çin Halk Cumhuriyeti Çin 85

İstatistik liderleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Brezilya Oscar SCHMIDT 27.4
Porto Riko José Rafael ORTIZ-RIJOS 25.0
Avustralya Andrew GAZE 23.8
Arjantin Juan Alberto ESPIL VANOTTI 22.6
Avustralya Shane Douglas HEAL 17.8
Litvanya Arvydas-Romas SABONIS 16.9
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Predrag DANILOVIC 16.8
Güney Kore Joo-Yup HYUN 16.6
Hırvatistan Toni Kukoc 16.1
Hırvatistan Arijan KOMAZEC 15.8

Ribaund[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Litvanya Arvydas-Romas SABONIS 10.1
Porto Riko José Rafael ORTIZ-RIJOS 10.1
Angola David Bartolomeu DIAS 9.9
Avustralya Mark Robert BRADTKE 7.8
Hırvatistan Toni KUKOC 7.2
Brezilya Aristides Josuel DOS SANTOS 7.1
Amerika Birleşik Devletleri Charles BARKLEY 6.6
Hırvatistan Dino RADA 6.4
Porto Riko Jerome Alfred MINCY 6.3
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Vlade Divac 6.2

Asist[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Hırvatistan Toni KUKOC 7.0
Güney Kore Dong-Hee KANG 6.3
Litvanya Raimondas-Sarunas MARCIULIONIS 6.3
Arjantin Marcelo Gustavo MILANESIO 6.0
Brezilya André Luis Guimarães FONSECA 5.9
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Aleksander DJORDJEVIC GARIC 5.6
Güney Kore Jae HUR 5.2
Avustralya Shane Douglas HEA 5.5
Amerika Birleşik Devletleri Gary Payton 4.5
Amerika Birleşik Devletleri Anfernee Hardaway 4.4

Top çalma[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Amerika Birleşik Devletleri Grant Hill 3.0
Güney Kore Dong-Hee KANG 2.1
Brezilya André Luis Guimarães FONSECA 2.0
Amerika Birleşik Devletleri Scotty Pippen 1.6
Amerika Birleşik Devletleri John Stockton 1.6


Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 oyunları'nda bayan takımları


A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım G Y A Y O P
Brezilya Brezilya 5 0 424 360 +64 10
Rusya Rusya 4 1 378 342 +36 9
İtalya İtalya 3 2 330 309 +21 8
Japonya Japonya 2 3 365 396 –31 7
Çin Halk Cumhuriyeti Çin 1 4 347 378 –31 6
Kanada Kanada 0 5 293 352 –59 5
21 Temmuz İtalya İtalya 62 - 53 Çin Halk Cumhuriyeti Çin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
21 Temmuz Japonya Japonya 63 - 73 Rusya Rusya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
21 Temmuz Brezilya Brezilya 69 - 56 Kanada Kanada Morehouse College Gymnasium, Atlanta
23 Temmuz Çin Çin Halk Cumhuriyeti 72 - 75 Japonya Japonya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
23 Temmuz Kanada Kanada 54 - 59  İtalya İtalya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
23 Temmuz Rusya Rusya 68 - 82 Brezilya Brezilya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
25 Temmuz Kanada Kanada 49 - 61 Çin Halk Cumhuriyeti Çin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
25 Temmuz Brezilya Brezilya 100 - 80 Japonya Japonya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
25 Temmuz İtalya İtalya 70 - 75 Rusya Rusya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
27 Temmuz Çin Çin Halk Cumhuriyeti 83 - 98 Brezilya Brezilya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
27 Temmuz Brezilya Rusya 68 - 49 Kanada Kanada Morehouse College Gymnasium, Atlanta
27 Temmuz Japonya Japonya 52 - 66 İtalya İtalya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
29 Temmuz Rusya Rusya 94 - 78 Çin Halk Cumhuriyeti Çin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
29 Temmuz İtalya İtalya 73 - 75 Brezilya Brezilya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
29 Temmuz Kanada Kanada 85 - 95 Japonya Japonya Morehouse College Gymnasium, Atlanta

B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım G Y A Y O P beraberlik
Amerika Birleşik Devletleri ABD 5 0 424 360 +64 10
Ukrayna Ukrayna 3 2 378 342 +36 8 1W–0L
Avustralya Avustralya 3 2 330 309 +21 8 0W–1L
Küba Küba 2 3 365 396 –31 7 1W–0L
Güney Kore Kore 2 3 347 378 –31 7 0W–1L
Zaire Zaire 0 5 293 352 –59 5
21 Temmuz Kore Güney Kore 61 - 76 Avustralya Avustralya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
21 Temmuz Zaire Zaire 65 - 81 Ukrayna Ukrayna Morehouse College Gymnasium, Atlanta
21 Temmuz ABD Amerika Birleşik Devletleri 101 - 84 Küba Küba Morehouse College Gymnasium, Atlanta
23 Temmuz Avustralya Avustralya 91 - 45 Zaire Zaire Morehouse College Gymnasium, Atlanta
23 Temmuz Küba Küba 70 - 55 Güney Kore Kore Morehouse College Gymnasium, Atlanta
23 Temmuz Ukrayna Ukrayna 65 - 98 Amerika Birleşik Devletleri ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
25 Temmuz Küba Küba 63 - 75 Avustralya Avustralya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
25 Temmuz ABD Amerika Birleşik Devletleri 107 - 47 Zaire Zaire Morehouse College Gymnasium, Atlanta
25 Temmuz Kore Güney Kore 72 - 67 Ukrayna Ukrayna Morehouse College Gymnasium, Atlanta
27 Temmuz Avustralya Avustralya 79 - 96 Amerika Birleşik Devletleri ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
27 Temmuz Ukrayna Ukrayna 87 - 75 Küba Küba Morehouse College Gymnasium, Atlanta
27 Temmuz Zaire 71 - 95 Güney Kore Kore Morehouse College Gymnasium, Atlanta
29 Temmuz Ukrayna Ukrayna 54 - 48 Avustralya Avustralya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
29 Temmuz Kore Güney Kore 64 - 105 Amerika Birleşik Devletleri ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
29 Temmuz Küba Küba 73 - 59 Zaire Zaire Morehouse College Gymnasium, Atlanta

Eşleşmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çeyrek finaller (31 Temmuz)                    
  B1  Brezilya Brezilya 101  
  A4  Küba Küba 69   Yarı finaller (2 Ağustos)
      B1  Brezilya Brezilya 81  
  Çeyrek finaller (31 Temmuz)   A2  Ukrayna Ukrayna 60  
  A2  Ukrayna Ukrayna 59
  B3  İtalya İtalya 50         Final
              SF1     
  Çeyrek finaller (31 Temmuz)             SF2     
  B2  Rusya Rusya 70      
  A3  Avustralya Avustralya 74   Yarı finaller (2 Ağustos)   Final (4 Ağustos)
      B2  Avustralya Avustralya 71   B1  Brezilya Brezilya 87
  Çeyrek finaller (31 Temmuz)   A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 93     A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 111
  A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 108
  B4  Japonya Japonya 93  


9.luk–12.lik maçı

  31 Temmuz     9.luk maçı (3 Ağustos)
                 
  B6  Zaire Zaire 67  
  A5  Çin Halk Cumhuriyeti Çin 91    
      A5  Çin Halk Cumhuriyeti Çin 85
      B5  Güney Kore Kore 71
  A6  Kanada Kanada 79    
  B5  Güney Kore Kore 88   11.lik maçı (3 Ağustos)
B6  Zaire Zaire 46
  A6  Kanada Kanada 88

5.lik–8.lik maçı

  1 Ağustos     5th place (3 Ağustos)
                 
  A4  Japonya Japonya 69  
  A2  Rusya Rusya 80    
      B4  Küba Küba 74
      A2  Rusya Rusya 91
  B4  Küba Küba 78    
  A3  İtalya İtalya 70   7th place (3 Ağustos)
A3  İtalya İtalya 69
  A4  Japonya Japonya 81

İstatistik liderleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Küba Yamile MARTINEZ CALDERÓN 20.5
Rusya Elena BARANOVA 20.3
Amerika Birleşik Devletleri Lisa LESLIE 19.5
Çin Halk Cumhuriyeti Haixia ZHENG 18.1
Brezilya Janeth DOS SANTOS ARCAIN 17.8
Japonya Mikiko HAGIWARA 17.8
Demokratik Kongo Cumhuriyeti Mwadi Marie MABIKA 17.3
Brezilya Marta DE SOUZA SOBRA 17.0
Brezilya Maria Paula GONCALVES DA SILVA 16.3
Güney Kore Joo Weon CHUN 15.4

Ribaund[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Rusya Elena BARANOVA 13.1
Küba Yamile MARTINEZ CALDERÓN 10.6
Çin Halk Cumhuriyeti Haixia ZHENG 9.0
Amerika Birleşik Devletleri Katrina Felicia MCCLAIN
Brezilya Alessandra OLIVEIRA
8.2
Kanada Dianne Doris NORMAN 7.9
Avustralya Rachael Pamela SPORN 7.4
Brezilya Marta DE SOUZA SOBRAL
Amerika Birleşik Devletleri Lisa Leslie
7.2
Zaire Muene Tanda TSHIJUKA 7.1
Brezilya Janeth DOS SANTOS ARCAIN 6.5

Asist[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Amerika Birleşik Devletleri Teresa EDWARDS 7.3
Rusya Irina SOUMNIKOVA 7.0
Brezilya Maria Paula GONCALVES DA SILVA 5.9
Japonya Chikako MURAKAMI 5.3
Güney Kore Eun Sook CHUN 5.2
Güney Kore Joo Weon CHUN 4.9
Brezilya Janeth DOS SANTOS ARCAIN 4.4
Çin Halk Cumhuriyeti Dongmei ZHENG 4.1
Ukrayna Maryna TKACHENKO 4.0
Amerika Birleşik Devletleri Sheryl Denise SWOOPES 3.9

Top çalma[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ortalama
Amerika Birleşik Devletleri Alice Ruth BOLTON 2.9
Brezilya Leila DE SOUZA SOBRA 2.6
Güney Kore Joo Weon CHUN 2.6
Rusya Elena BARANOVA
Ukrayna Elena MARENCIKOVA
2.4
Ukrayna Maryna TKACHENKO 2.3

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]