1980 Yaz Olimpiyatları'nda Sovyetler Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Olimpiyatlarda SSCB
IOC kodu  URS
NOC SSCB Milli Olimpiyat Komitesi
1980 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 23 sporda 488 sporcu
Bayrak taşıyıcısı Nikolay Balboşin
Madalyalar
Derece: 1
Altın
80
Gümüş
69
Bronz
46
Toplam
195
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988
Kış Olimpiyatları
1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988
İlgili diğer katılımlar
Birleşik Takım (1992)

Sovyetler Birliği, Moskova'da düzenlenen ev sahipliği yaptığı 1980 Yaz Olimpiyatları'na 339 erkek, 149 kadın 488 sporcuyla katıldı. 69'u altın olmak üzere toplamda 195 madalya kazanmayı başaran Sovyetler Birliği, oyunların madalya sıralamasında birinci sırada yer aldı.

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Sporcu Spor Etkinlik
11 Altın Keto Losaberidze Okçuluk Tek kadınlar
11 Altın Vera Komisova Atletizm Kadınlar 100 metre engelli
11 Altın Lyudmila Kondratyeva Atletizm Kadınlar 100 metre
11 Altın Tatyana Kazankina Atletizm Kadınlar 1500 metre
11 Altın Viktor Markin Atletizm Erkekler 400 metre
11 Altın Vladimir Muravyov
Nikolai Sidorov
Aleksandr Aksinin
Andrey Prokofyev
Atletizm Erkekler 4 x 100 metre bayrak yarışı
11 Altın Remigijus Valiulis
Mikhail Linge
Nikolay Çernetskiy
Viktor Markin
Atletizm Erkekler 4 x 400 metre bayrak yarışı
11 Altın Tatyana Proroçenko
Tatyana Goyşçik
Nina Zyuskova
İrina Nazarova
Atletizm Kadınlar 4 x 400 metre bayrak yarışı
11 Altın Nadejda Olizarenko Atletizm Kadınlar 800 metre
11 Altın Viktor Raşçupkin Atletizm Erkekler disk atma
11 Altın Yuri Sedih Atletizm Erkekler çekiç atma
11 Altın Dainis Kūla Atletizm Erkekler cirit atma
11 Altın Tatiana Kolpakova Atletizm Kadınlar uzun atlama
11 Altın Nadejda Tkaçenko Atletizm Kadınlar pentatlon
11 Altın Vladimir Kiselyov Atletizm Erkekler gülle atma
11 Altın Jaak Uudmäe Atletizm Erkekler üç adım atlama
11 Altın Angele Rupsiene
Liubov Şarmai
Vida Besselene
Olga Barişeva-Korosteleva
Tatyana Oveçkina
Nadejda Şuvaeva-Olhova
Uljana Semjonova
Liudmila Rogojina
Nelli Feryabnikova
Olga Suharnova
Tatyana Zaharova-Nadirova
Tatyana Ivinskaia
Basketbol Kadınlar takım
11 Altın Şamil Sabirov Boks hafif sinek sıklet
11 Altın Sergei Postrehin Kano Erkekler C1 500 m kayak
11 Altın Vladimir Parfenoviç Kano Erkekler C1 500 m kayak
11 Altın Vladimir Parfenoviç
Sergei Çukhrai
Kano Erkekler K2 500 m
11 Altın Vladimir Parfenoviç
Sergei Çukhrai
Kano Erkekler K2 1000 m
11 Altın Sergei Suhoruçenkov Bisiklet Tek erkekler yol yarışı
11 Altın Yuri Kaşirin
Oleg Logvin
Sergei Şelpakov
Anatoli Yarkin
Bisiklet Erkekler takım 100 km zamana karşı yol yarışı
11 Altın Viktor Manakov
Valeri Movçan
Vladimir Osokin
Vitali Petrakov
Bisiklet Erkekler 4000 metre takım takip
11 Altın Aleksandr Portnov Atlama Erkekler 3 m sıçrama tahtası
11 Altın İrina Kalinina Atlama Kadınlar 3 m sıçrama tahtası
11 Altın Yuri Kovshov & İgrok
Viktor Ugryumov & Shkval
Vera Miseviç & Plot
Binicilik At terbiyesi takım
11 Altın Aleksandr Blinov & Galzun
Yuri Salnikov & Pintset
Valeri Volkov & Tskheti
Sergei Rogojin & Gelespont
Binicilik Üç gün yarışları takım
11 Altın Viacheslav Çukanov & Gepatit
Viktor Poganovski & Topki
Viktor Asmaev & Reis
Nikolai Korolkov & Espadron
Binicilik Atlama takım
11 Altın Vladimir Smirnov Eskrim Tek erkekler flöre
11 Altın Viktor Krovopuskov Eskrim Tek erkekler kılıç
11 Altın Mikhail Burtsev
Viktor Krovopuskov
Viktor Sidyak
Vladimir Nazlymov
Eskrim Erkekler takım kılıç
11 Altın Nellie Kim Jimnastik Kadınlar yer hareketleri
11 Altın Alexander Dityatin Jimnastik Erkekler bireysel genel toplam
11 Altın Yelena Davydova Jimnastik Kadınlar bireysel genel toplam
11 Altın Alexander Tkaçyov Jimnastik Erkekler paralel bar
11 Altın Aleksandr Dityatin Jimnastik Erkekler halka
11 Altın Nikolay Andrianov
Eduard Azarian
Alexander Dityatin
Bogdan Makuts
Vladimir Markelov
Alexander Vasilyeviç Tkaçyov
Jimnastik Erkekler takım genel toplam
11 Altın Yelena Davydova
Maria Filatova
Nellie Kim
Elena Naimushina
Natalia Şapoşnikova
Stella Zaharova
Jimnastik Kadınlar takım genel toplam
11 Altın Nikolay Andrianov Jimnastik Erkekler atlama
11 Altın Natalia Şapoşnikova Jimnastik Kadınlar atlama
11 Altın Nataliya Tymoşkina
Larysa Karlova
İrina Palçikova
Zinaida Turçina
Tetyana Koçerhina
Lyudmila Poradnyk
Larisa Savkina
Aldona Neneniene
Yuliya Safina
Olha Zubaryeva
Valentyna Lutayeva
Lyubov Odynokova
Sigita Strecen
Hentbol Kadınlar takım
11 Altın Nikolai Soloduhin Judo Erkekler 65 kg
11 Altın Şota Habareli Judo Erkekler 78 kg
11 Altın Anatoly Starostin Modern pentatlon Bireysel
11 Altın Anatoli Starostin
Pavel Lednev
Yevgeny Lipeyev
Modern pentatlon Takım
11 Altın Elena Hloptseva
Larissa Alexandrova-Popova
Kürek İki çifte
11 Altın Valentin Mankin
Aleksandr Muziçenko
Yelken Star karışık
11 Altın Aleksandr Melentiev Atıcılık 50 metre tabanca
11 Altın Viktor Vlassov Atıcılık 50 m tüfek üç pozisyonlu atış
11 Altın İgor Sokolov Atıcılık 50 metre hareketli hedef
11 Altın Vladimir Salnikov Yüzme Erkekler 1500 metre serbest
11 Altın Robertas Žulpa Yüzme Erkekler 200 metre sırt üstü
11 Altın Lina Kačiušytė Yüzme Kadınlar 200 metre sırt üstü
11 Altın Sergey Fesenko Yüzme Erkekler 200 metre kelebekleme
11 Altın Sergey Kopliakov Yüzme Erkekler 200 metre serbest
11 Altın Vladimir Salnikov Yüzme Erkekler 400 metre serbest
11 Altın Aleksandr Sidorenko Yüzme Erkekler 400 metre karışık
11 Altın Sergey Kopliakov
Vladimir Salnikov
İvar Stukolkin
Andrei Krylov
Yüzme Erkekler 4 x 200 m serbest bayrak yarışı
11 Altın Yuri Pançenko
Viaçeslav Zaitsev
Aleksandr Borisoviç Savin
Vladimir Dorohov
Aleksandr Ermilov
Pavel Selivanov
Oleg Moliboga
Vladimir Kondra
Vladimir Çernişev
Fiodor Laşçenov
Valeri Krivov
Viljar Loor
Voleybol Erkekler takım
11 Altın Nadejda Radzeviç
Nataliya Razumova
Olga Solovova
Yelena Ahaminova
Larisa Pavlova
Yelena Andreyuk
İrina Makogonova
Lyubov Kozireva
Svetlana Nikişina
Lyudmila Çernişova
Svetlana Badulina
Lidiya Loginova
Voleybol Kadınlar takım
11 Altın Evgeni Şaronov
Sergei Kotenko
Vladimir Akimov
Evgeni Grişin
Mait Riisman
Aleksandr Sergeyeviç Kabanov
Aleksei Barkalov
Erkin Şagaev
Georgi Msçvenieradze
Mikhail İvanov
Viaçeslav Sobçenko
Sutopu Erkekler takım
11 Altın Kanybek Osmonaliev Halter Erkekler 52 kg
11 Altın Viktor Mazin Halter Erkekler 60 kg
11 Altın Yurik Vardanian Halter Erkekler 82.5 kg
11 Altın Leonid Taranenko Halter Erkekler 110 kg
11 Altın Sultan Rahmanov Halter Erkekler +110 kg
11 Altın Anatoli Beloglazov Güreş Erkekler serbest 52 kg
11 Altın Sergei Beloglazov Güreş Erkekler serbest 57 kg
11 Altın Magomedgasan Abuşev Güreş Erkekler serbest 62 kg
11 Altın Saipulla Absaidov Güreş Erkekler serbest 68 kg
11 Altın Sanasar Oganisian Güreş Erkekler serbest 90 kg
11 Altın İllia Mate Güreş Erkekler serbest 100 kg
11 Altın Soslan Andiev Güreş Erkekler serbest +100 kg
11 Altın Jaksilik Uşkempirov Güreş Erkekler grekoromen 48 kg
11 Altın Vahtang Blagidze Güreş Erkekler grekoromen 52 kg
11 Altın Şamil Serikov Güreş Erkekler grekoromen 57 kg
11 Altın Gennadi Korban Güreş Erkekler grekoromen 82 kg
11 Altın Alexander Kolçinsky Güreş Erkekler grekoromen +100 kg
22 Gümüş Boris Isaçenko Okçuluk Tek erkekler
22 Gümüş Natalya Butuzova Okçuluk Tek kadınlar
22 Gümüş Natalya Boçina Atletizm Kadınlar 200 metre
22 Gümüş Piotr Poçinçuk Atletizm Erkekler 20 km yürüyüş
22 Gümüş Vasil Arhipenko Atletizm Erkekler 400 metre engelli
22 Gümüş Vera Komisova
Lyudmila Maslakova
Vera Anisimova
Natalya Boçina
Atletizm Kadınlar 4 x 100 metre bayrak yarışı
22 Gümüş Olga Mineeva Atletizm Kadınlar 800 metre
22 Gümüş Yuriy Kutsenko Atletizm Erkekler dekatlon
22 Gümüş Sergey Litvinov Atletizm Erkekler çekiç atma
22 Gümüş Aleksandr Makarov Atletizm Erkekler cirit atma
22 Gümüş Saida Gunba Atletizm Kadınlar cirit atma
22 Gümüş Olga Rukavişnikova Atletizm Kadınlar pentatlon
22 Gümüş Konstantin Volkov Atletizm Erkekler sırıkla yüksek atlama
22 Gümüş Aleksandr Barişnikov Atletizm Erkekler gülle atma
22 Gümüş Svetlana Kraçevskaya Atletizm Kadınlar gülle atma
22 Gümüş Viktor Saneev Atletizm Erkekler üç adım atlama
22 Gümüş Viktor Miroşniçenko Boks Erkekler sinek sıklet
22 Gümüş Viktor Demyanenko Boks Erkekler hafif sıklet
22 Gümüş Serik Konakbaev Boks Erkekler hafif velter sıklet
22 Gümüş Aleksandr Koşkin Boks Erkekler hafif orta sıklet
22 Gümüş Viktor Savçenko Boks Erkekler orta sıklet
22 Gümüş Piotr Zaev Boks Erkekler ağır sıklet
22 Gümüş Sergei Postrehin Kano Erkekler C-1 1000 metre
22 Gümüş Galina Kreft-Alekseeva
Nina Gopova-Trofimova
Kano Erkekler K2 500 metre kayak çiftler
22 Gümüş Aleksandr Panfilov Bisiklet Erkekler 1000 metre zamana karşı
22 Gümüş Vladimir Aleynik Atlama Erkekler 10 metre platform
22 Gümüş Servard Emirzian Atlama Kadınlar 10 metre platform
22 Gümüş Yuri Kovşov & İgrok Binicilik At eğitimi
22 Gümüş Aleksandr Blinov & Galzun Binicilik Üç gün yarışı
22 Gümüş Nikolai Korolkov & Espadron Binicilik Atlama
22 Gümüş Aleksander Romankov
Vladimir Viktoroviç Smirnov
Sabirjan Ruziev
Aşot Karagian
Vladimir Lapitski
Eskrim Erkekler flöre takım
22 Gümüş Valentina Sidorova
Nailia Giliazova
Elena Novikova-Belova
İrina Uşakova
Larisa Tsagaraeva
Eskrim Kadınlar flöre takım
22 Gümüş Mikhail Burtsev Eskrim Tek erkekler kılıç
22 Gümüş Elena Davydova Jimnastik Kadınlar denge aleti
22 Gümüş Nikolay Andrianov Jimnastik Erkekler yer hareketleri
22 Gümüş Aleksandr Dityatin Jimnastik Erkekler barfiks
22 Gümüş Nikolay Andrianov Jimnastik Erkekler bireysel genel toplam
22 Gümüş Aleksandr Dityatin Jimnastik Erkekler paralel bar,
22 Gümüş Aleksandr Dityatin Jimnastik Erkekler kulplu beygir
22 Gümüş Alexander Tkaçyov Jimnastik Erkekler halka
22 Gümüş Aleksandr Dityatin Jimnastik Erkekler atlama
22 Gümüş Mikhail İşçenko
Viktor Mahorin
Sergei Kuşniryuk
Aleksandr Karşakeviç
Vladimir Kravtsov
Vladimir Belov
Anatoli Fedyukin
Aleksandr Anpilogov
Yevgeni Vasilyeviç Çernişov
Aleksei Juk
Nikolai Tomin
Yuri Kidyaev
Vladimir Repiev
Valdemar Novitski
Hentbol Erkekler takım
22 Gümüş Temur Hubuluri Judo Erkekler 95 kg
22 Gümüş Yuri Pimenov
Nikolai Pimenov
Kürek Erkekler çift dümencisiz
22 Gümüş Olga Pivovarova
Nina Umanets
Nadejda Prişçepa
Valentina Julina
Tatyana Stetsenko
Elena Tereşina
Nina Preobrajenskaia
Maria Paziun
Nina Frolova
Kürek Kadınlar sekizli dümencili
22 Gümüş Aleksei Kamkin
Valeri Dolinin
Aleksandr Kulagin
Vitali Eliseev
Kürek Erkekler dörtlü dümencisiz
22 Gümüş Artur Garonskis
Dimant Krişianis
Dzintars Krişianis
Jorj Tikmers
Yuris Berzinş
Kürek Erkekler dörtlü dümencili
22 Gümüş Viktor Pereverzev
Gennadi Kriuçkin
Aleksandr Lukyanov
Kürek Erkekler ikili dümencili
22 Gümüş Antonina Pustovit
Elena Matievskaia
Olga Vasilçenko
Nadejda Liubimova
Nina Çeremisina
Kürek Kadınlar dört kürekli dümencili
22 Gümüş Yuri Şapoçka
Evgeni Barbakov
Valeri Kleşnev
Nikolai Dovgan
Kürek Erkekler dört kürekli dümencisiz
22 Gümüş Vasili Yakuşa Kürek Tek erkekler
22 Gümüş Antonina Dumçeva Kürek Tek kadınlar
22 Gümüş Boris Budnikov
Aleksandr Budnikov
Nikolai Polyakov
Yelken Soling
22 Gümüş Rustam Yambulatov Atıcılık Trap
22 Gümüş Viktor Kuznetsov Yüzme Erkekler 100 metre sırtüstü
22 Gümüş Arsen Miskarov Yüzme Erkekler 100 metre kurbağalama
22 Gümüş Elvira Vasilkova Yüzme Kadınlar 100 metre kurbağalama
22 Gümüş Aleksandr Çayev Yüzme Erkekler 1500 metre serbest
22 Gümüş Svetlana Varganova Yüzme Kadınlar 200 metre kurbağalama
22 Gümüş Andrei Krylov Yüzme Erkekler 200 metre serbest
22 Gümüş Andrei Krylov Yüzme Erkekler 400 metre serbest
22 Gümüş Sergey Fesenko Yüzme Erkekler 400 metre karışık
22 Gümüş Viktor Kuznetsov
Arsen Miskarov
Evgeni Seredin
Sergey Kopliakov
Yüzme Erkekler 4 x 100 m karışık bayrak yarışı
22 Gümüş Yurik Sarkisyan Halter Erkekler 56 kg
22 Gümüş Aleksandr Pervi Halter Erkekler 75 kg
22 Gümüş İgor Nikitin Halter Erkekler serbest 100 kg
22 Gümüş Magomedhan Aratsilov Güreş Erkekler serbest 82 kg
22 Gümüş Anatoli Bikov Güreş Erkekler grekoromen 74 kg
22 Gümüş İgor Kanygin Güreş Erkekler grekoromen 90 kg
33 Bronz Aleksandr Puçkov Atletizm Erkekler 110 metre engelli
33 Bronz Nikolai Kirov Atletizm Erkekler 800 metre
33 Bronz Tatyana Providohina Atletizm Kadınlar 800 metre
33 Bronz Nadejda Olizarenko Atletizm Kadınlar 1500 metre
33 Bronz Tatyana Lesovaia Atletizm Kadınlar disk atma
33 Bronz Jüri Tamm Atletizm Erkekler çekiç atma
33 Bronz Valeri Podlujnyi Atletizm Erkekler uzun atlama
33 Bronz Tatyana Skaçko Atletizm Kadınlar uzun atlama
33 Bronz Evgeni İvçenko Atletizm Erkekler 50 km yürüyüş
33 Bronz Setimkul Djumanazarov Atletizm Erkekler maraton
33 Bronz Sergei Jelanov Atletizm Erkekler dekatlon
33 Bronz Olga Kuragina Atletizm Kadınlar pentatlon
33 Bronz Stanislav Eremin
Valeri Miloserdov
Sergei Tarakanov
Aleksandr Salnikov
Andrei Lopatov
Nikolai Deriugin
Sergei Belov
Vladimir Tkaçenko
Anatoli Mişkin
Sergėjus Jovaiša
Aleksandr Belostennyi
Vladimir Jigily
Basketbol Erkekler
33 Bronz Viktor Rybakov Boks Erkekler sinek sıklet
33 Bronz Vasili Yurçenko
Yuri Lobanov
Kano Erkekler C2 1000 m kayak
33 Bronz Antonina Melnikova Kano Kadınlar K1 500 m kayak
33 Bronz Yuri Barinov Bisiklet Erkekler yol yarışı
33 Bronz Sergei Kopylov Bisiklet Erkekler sprint
33 Bronz David Ambartsumyan Atlama Erkekler 10 metre platform
33 Bronz Liana Tsotadze Atlama Kadınlar 10 metre platform
33 Bronz Viktor Ugryumov & Şkval Binicilik At terbiyesi bireysel
33 Bronz Yuri Salnikov & Pintset Binicilik Üç gün yarışları bireysel
33 Bronz Aşot Karagyan
Boris Lukomsky
Aleksandr Abuşahmetov
Aleksandr Mojaev
Eskrim Erkekler epe takım
33 Bronz Aleksander Romankov Eskrim Erkekler flöre bireysel
33 Bronz Rinat Dasaev
Tengiz Sulakvelidze
Alexandr Çivadze
Vagiz Hidiyatullin
Oleg Romantsev
Sergey Şavlo
Sergey Andreev
Vladimir Bessonov
Yuri Gavrilov
Fyodor Çerenkov
Valeri Gazzaev
Vladimir Pilguj
Sergei Baltaça
Sergei Nikulin
Khoren Hovhannisyan
Alexandr Prokopenko
Revaz Çelebadze
Futbol Erkekler
33 Bronz Natalia Şapoşnikova Jimnastik Kadınlar denge aleti
33 Bronz Alexander Dityatin Jimnastik Erkekler yer hareketleri
33 Bronz Natalia Şapoşnikova Jimnastik Kadınlar yer hareketleri
33 Bronz Nikolay Andrianov Jimnastik Erkekler barfiks
33 Bronz Maria Filatova Jimnastik Kadınlar asimetrik bar
33 Bronz Vladimir Pleşakov
Viaçeslav Lampeev
Leonid Pavlovski
Sos Airapetyan
Farit Zigangirov
Valeri Belyakov
Sergei Klevtsov
Oleg Zagorodnev
Aleksandr Gusev
Sergei Pleşakov
Mikhail Niçepurenko
Minneula Azizov
Aleksandr Sychev
Aleksandr Miasnikov
Viktor Deputatov
Goncharov
Çim hokeyi Erkekler
33 Bronz Galina İnjuvatova
Nelli Gorbatkova
Valentina Zazdravnih
Nadejda Oveçkina
Natella Krasnikova
Natalia Bykova
Lidia Glubokova
Galina Viujanina
Natalia Buzunova
Liailia Ahmerova
Nadezhda Filippova
Elena Guryeva
Tatiana Embakhtova
Tatiana Şviganova
Alina Ham
Liudmila Frolova
Çim hokeyi Kadınlar
33 Bronz Arambi Emij Judo Erkekler 60 kg
33 Bronz Aleksandrs Jackevičs Judo Erkekler 86 kg
33 Bronz Pavel Lednev Modern pentatlon Tek erkekler
33 Bronz Viktor Kokoşin
Andrei Tişçenko
Aleksandr Tkaçenko
Jonas Pintskus
Jonas Normantas
Andrei Lugin
Aleksandr Mantseviç
İgor Maistrenko
Grigori Dmitrienko
Kürek Erkekler dümencili sekiz çifte
33 Bronz Maria Fadeeva
Galina Sovetnikova
Marina Studneva
Svetlana Semenova
Nina Çeremisina
Kürek Kadınlar dörtlü
33 Bronz Andrei Balaşov Yelken Erkekler Finn
33 Bronz Aleksandr Gazov Atıcılık 50 m hareketli hedef
33 Bronz Vladimir Dolgov Yüzme Erkekler 100 metre sırt üstü
33 Bronz Arsen Miskarov Yüzme Erkekler 200 metre kurbağalama
33 Bronz Yulia Bogdanova Yüzme Kadınlar 200 metre kurbağalama
33 Bronz İvar Stukolkin Yüzme Erkekler 400 metre serbest
33 Bronz Elena Kruglova
Elvira Vasilkova
Alla Grişçenkova
Natalia Strunnikova
Yüzme Kadınlar 4 x 100 m karışık bayrak yarışı
33 Bronz Sergei Kornilaev Güreş Erkekler serbest 48 kg
33 Bronz Boris Kramorenko Güreş Erkekler grekoromen 62 kg

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]