1950 Avrupa Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

1950 Avrupa Atletizm Şampiyonası, 23-27 Ağustos 1950 tarihleri arasında Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen, Avrupa Atletizm Şampiyonalarının 4.'sü olan organizasyon.

Erkekler sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışma Altın Gümüş Bronz
100 m Étienne Bally
 Fransa
10.7 Franco Leccese
 İtalya
10.7 Vladimir Sukharyev
 Sovyetler Birliği
10.7
200 m Brian Shenton
 Büyük Britanya
21.5 Étienne Bally
 Fransa
21.8 Jan Lammers
 Hollanda
22.1
400 m Derek Pugh
 Büyük Britanya
47.3 (CR) Jacques Lunis
 Fransa
47.6 Lars Wolfbrandt
 İsveç
47.9
800 m John Parlett
 Büyük Britanya
1:50.5 (CR) Marcel Hansenne
 Fransa
1:50.7 Roger Bannister
 Büyük Britanya
1:50.7
1,500 m Wim Slijkhuis
 Hollanda
3:47.2 (CR) Patrick El Mabrouk
 Fransa
3:47.8 Bill Nankeville
 Büyük Britanya
3:48.0
5,000 m Emil Zátopek
 Çekoslovakya
14:03.0 (CR) Alain Mimoun
 Fransa
14:26.0 Gaston Reiff
 Belçika
14:26.2
10,000 m Emil Zátopek
 Çekoslovakya
29:12.0 (CR) Alain Mimoun
 Fransa
30:21.0 Väinö Koskela
 Finlandiya
30:30.8
Maraton Jack Holden
 Büyük Britanya
2: 32:13 Veikko Karvonen
 Finlandiya
2: 32:45 Fedosiy Vanin
 Sovyetler Birliği
2: 33:47
110 m engelli André-Jacques Marie
 Fransa
14.6 Ragnar Lundberg
 İsveç
14.7 Peter Hildreth
 Büyük Britanya
15.0
400 m engelli Armando Filiput
 İtalya
51.9 (CR) Yuri Lituyev
 Sovyetler Birliği
52.4 Harry Whittle
 Büyük Britanya
52.7
3,000 m engelli Jindřich Roudný
 Çekoslovakya
9:05.4 Petar Šegedin
 Yugoslavya
9:07.4 Erik Blomster
 Finlandiya
9:08.8
10 km yürüyüş Fritz Schwab
 İsviçre
46:01.8 (CR) Emile Maggi
 Fransa
46:16.8 John Mikaelsson
 İsveç
46:48.2
50 km yürüyüş Giuseppe Dordoni
 İtalya
4: 40:43) John Ljunggren
 İsveç
4: 43:25 Verner Ljunggren
 İsveç
4: 49:28
4 x 100 m bayrak  Sovyetler Birliği
Vladimir Sukharyev
Levan Kalyayev
Levan Sanadze
Nikolai Karakulov
41.5  Fransa
Étienne Bally
Jacques Perlot
Yves Camus
Jean-Pierre Guillon
41.8  İsveç
Göte Kjellberg
Leif Christersson
Stig Danielsson
Hans Rydén
41.9
4 x 400 m bayrak  Büyük Britanya
Martin Pike
Leslie Lewis
Angus Scott
Derek Pugh
3:10.2 (CR)  İtalya
Baldasare Porto
Armando Filiput
Luigi Paterlini
Antonio Siddi
3:11.0  İsveç
Gösta Brännström
Tage Ekfeldt
Rune Larsson
Lars Wolfbrandt
3:11.6

Saha yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Altın Gümüş Bronz
Yüksek atlama Alan Paterson
 Büyük Britanya
1.96 Arne Åhman
 İsveç
1.93 Claude Bénard
 Fransa
1.93
Uzun atlama Torfi Bryngeirsson
 İzlanda
7.32 Gerard Wessels
 Hollanda
7.22 Jaroslav Fikejz
 Çekoslovakya
7.20
Sırıkla yüksek atlama Ragnar Lundberg
 İsveç
4.30 (CR) Valto Olenius
 Finlandiya
4.25 Juho Piironen
 Finlandiya
4.25
Üç adım atlama Leonid Shcherbakov
 Sovyetler Birliği
15.39 (CR) Valdemar Rautio
 Finlandiya
14.96 Ruhi Sarıalp
 Türkiye
14.53
Gülle atma Gunnar Huseby
 İzlanda
16.74 (CR) Angiolo Profeti
 İtalya
15.16 Otto Grigalka
 Sovyetler Birliği
15.14
Disk atma Adolfo Consolini
 İtalya
53.75 (CR) Giuseppe Tosi
 İtalya
52.31 Olli Partanen
 Finlandiya
48.69
Cirit atma Toivo Hyytiäinen
 Finlandiya
71.26 Per-Arne Berglund
 İsveç
70.06 Ragnar Ericzon
 İsveç
69.82
Çekiç atma Sverre Strandli
 Norveç
55.71 Teseo Taddia
 İtalya
54.73 Jirí Dadák
 Çekoslovakya
53.64
Dekatlon Ignace Heinrich
 Fransa
7364 Örn Clausen
 İzlanda
7297 Kjell Tånnander
 İsveç
7175

Kadınlar sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Altın Gümüş Bronz
100 m Fanny Blankers-Koen
 Hollanda
11.7 (CR) Yevgeniya Sechenova
 Sovyetler Birliği
12.3 June Foulds
 Büyük Britanya
12.4
200 m Fanny Blankers-Koen
 Hollanda
24.0 Yevgeniya Sechenova
 Sovyetler Birliği
24.8 Dorothy Hall
 Büyük Britanya
25.0
80 m engelli Fanny Blankers-Koen
 Hollanda
11.1 (CR) Maureen Gardner
 Büyük Britanya
11.6 Micheline Ostermeyer
 Fransa
11.7
4 x 100 m bayrak  Büyük Britanya
Elspeth Hay
Jean Desforges
Dorothy Hall
June Foulds
47.4  Hollanda
Xenia de Jong
Puck Brouwer
Grietjl de Jong
Fanny Blankers-Koen
47.4  Sovyetler Birliği
Yelena Gokieli
Sofia Malschina
Sonya Duchovich
Yevgeniya Sechenova
47.5

Saha yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Altın Gümüş Bronz
Yüksek atlama Sheila Lerwill
 Büyük Britanya
1.63 Dorothy Tyler-Odam
 Büyük Britanya
1.63 Galina Ganeker
 Sovyetler Birliği
1.63
Uzun atlama Valentina Bogdanova
 Sovyetler Birliği
5.82 Wilhelmine Lust
 Hollanda
5.63 Maire Osterdahl
 Finlandiya
5.57
Gülle atma Anna Andreyeva
 Sovyetler Birliği
14.32 (CR) Klavdiya Tochenova
 Sovyetler Birliği
13.92 Micheline Ostermeyer
 Fransa
13.37
Disk atma Nina Dumbadze
 Sovyetler Birliği
48.03 (CR) Rimma Shumskaya
 Sovyetler Birliği
42.25 Edera Cordiale
 İtalya
41.57
Cirit atma Natalya Smirnitskaya
 Sovyetler Birliği
47.55 (CR) Herma Bauma
 Avusturya
43.87 Galina Zybina
 Sovyetler Birliği
42.75
Pentatlon Arlette Ben Hamo
 Fransa
3204 Bertha Crowther
 Büyük Britanya
3048 Olga Modrachová
 Çekoslovakya
3026

Madalya Tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1.  Birleşik Krallık 8 3 6 17
2.  Sovyetler Birliği 6 5 5 16
3.  Fransa 4 8 3 15
4.  Hollanda 4 3 2 9
5.  İtalya 3 5 1 9
6.  Çekoslovakya 3 0 3 6
7.  İzlanda 2 1 0 3
8.  İsveç 1 4 7 12
9.  Finlandiya 1 3 5 9
10.  Norveç 1 0 0 1
10.  İsviçre 1 0 0 1
12.  Avustralya 0 1 0 1
12.  Yugoslavya 0 1 0 1
14.  Belçika 0 0 1 1
14.  Türkiye 0 0 1 1

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]