101 Dalmaçyalı: Dizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Disney'den 101 Dalmaçyalı: Dizi
101 Dalmaçyalı- Dizi ekran görüntüsü.jpg
Dizi logosu
Format Çizgi dizi
Yaratan Jim Jinkins
David Campbell
Walt Disney Television
Oyuncular Pamela Adlon
Kath Soucie
Tara Strong
April Winchell
Jim Cummings
Jeff Bennett
Frank Welker
Charlotte Rae
Pam Dawber
Kevin Schon
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Bölüm sayısı 65 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Gösterim süresi 22 dakika
Yayın bilgileri
Kanal Syndication/ABC
Yayın tarihi 1 Eylül 19974 Mart 1998

101 Dalmaçyalı: Dizi (Özgün adı: 101 Dalmatians: The Series), 1997 yılında The Walt Disney Company tarafından üretilen bir çizgi dizi. 1961 Disney animasyonu olan 101 Dalmaçyalı ve 1996'da yapılan canlandırmasından uyarlanmıştır.

Önsöz[değiştir | kaynağı değiştir]

Şov öncelikli olarak üç belirli köpek yavrusuna odaklanıyor: Lucky, TV uzmanı ve lider, Kurt Tom Sawyer; sadık, bilge ve daima aç olan erkek kardeş Rolly; ve tümünün sözcüsü guru kızkardeş, çelimsiz Cadpig. Onlara renkli kişiliklere sahip arkadaşlar eşlik ediyor Spot, "Havlama Tugayı"nın bir üyesi köpek olmayı arzulayan tavuk. Early promotional material listed "dictatorial Penny and mischievous Patch" as two other puppy cast members, but the highlighted puppies were whittled down to three.

Other puppies appearing in the show have included the brave three-legged Tripod, Dipstick, the constantly-urinating Wizzer, and their sister Two-Tone. The show seems to be a blending of both the original animated film and the live action feature, so the potential exists for other puppies from the films to appear, especially Freckles, and Pepper (animated), and Jewel and Fidget (live action).

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk başta Dalmatians 101 olarak adlandırılması düşünülürken dizinin ilk gösteriminden hemen önce ismi 101 Dalmatians: The Series olarak değiştirilmiştir.

101 Dalmaçyalı: Dizi ilk kez 1 Eylül 1997'de bir gazetede görülmüş ve dizinin yeni bölümleri Disney Öğleden Sonra kuşağının bir parçası olarak haftada beş gün yayınlanmıştır. İki haftadan az bir süre sonra, dizi ABC'nin Bİr Cumartesi Sabahı kuşağına geçti ve orijinal bölümleri yalnızca bu kanalda yayınlanmaya başlandı. 12'si ABC, 53'ü ise diğer kanallarda olmak üzere 65 bölüm yayınlandı. Ağustos 1998'de, dizi son bölümünü başka bir kanalda yayınlamıştır.

Tekrar bölümleri 1999'a kadar ABC'de yayınlandı. Daha sonra dizi Disney Channel ve oradan da Toon Disney'e geçmiştir. Dizi son olarak 30 Ocak 2006'da Toon Disney'de gösterildi. O gün itibariyle, Disney Channel'ın yayın hakkına sahip olduğu çoğu ülkede 101 Dalmaçyalı: Dizi 'nin yayını sona ermiştir. Birleşik Krallık kanalı Disney Cinemagicte hâlen yayını devam etmektedir ve 2008'lerde Disney Channel'ın Latin Amerika versiyonunda da yayınlanmaktaydı.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ana karakterleri Lucky, Cadpig, Rolly ve Spot'tur. Lucky 99 yavrunun en macaraperestidir. Onu diğerlerinden ayıran sırtında at nalı şeklinde puanlarının olmasıdır. Cadpig bir batım da doğan yavruların en çelimsizidir. 99 yavrunun en küçüğüdür ancak muhtemelen de en zekisiydi. Uzun sarkık kulakları ve büyük kafasıyla diğerlerinden farklıydı. Rolly en açgözlüsüydü. Düşüncelerini daima yiyecek üzerine kurardı ve bu çoğu kez yavruları sorunlarla karşılaştırırdı. Bununla beraber vefalı ve yardımsever bir kardeştir. Spot dalmaçyalı olmak isteyen bir tavuktur. She is the voice of commonsense for the foursome but, more often than not, is ignored. She is easily frightened and is prone to literally bounce off the walls. She is, however, a good dancer (which has to count for something according to her) and appears to be good at math.

The main villains, as described above, are Cruella de Vil and her henchmen, Horace and Jasper. As said above, she is now a corporate criminal and most of her plans revolve around getting richer, tormenting the Dalmatians and stealing the Dearly Farm. Horace and Jasper are usually hired to perform her plans, usually failing. Other characters are Roger Dearly, Anita Dearly, Nanny, Pongo and Perdita, Scorch, Vindella de Vil and the entire de Vil family.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticaret[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Disney serileri gibi bu seri için çok fazla ticari üretim olmamıştır. Ticari üretimi yapılanlar:

  • "A Christmas Cruella" VHS
  • "Dalmatian Vacation" VHS
  • "Surf Puppies" CD
  • "The Big Dig" ( kitap )
  • "Creulla Returns" ( kitap )
  • Nadir Seriler

House of Mouse[değiştir | kaynağı değiştir]

Lucky, Goliath, Rolly, Spot, Pongo, Roger, Anita, Perdita, Creulla DeVil, Horace ve Jasper konuk karakter olarak Disney's House of Mouse 'de yer almıştır.

Devamlılık Problemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, devamlılık konusunda filmle aynı doğrultuda değildir. Örneğin dizi Amerika Birleşik Devletleri'nde geçmesine (birçok bölümden de anlaşılacağı gibi) rağmen filmdeki olaylar açıkça İngiltere'de, Londra ve çevresinde geçmektedir. Orijinal animasyon film 1960'larda geçmekteyken (Cruella'nın okurken göründüğü gazete 1961 tarihlidir), film ve dizi modern dönemde geçmektedir (çekildikleri dönemde 1996 senesi). Dizi, Dodie Smith'in kitabındaki havaya sinema filmlerinden daha yakındır ve temel alınan her şey 101 Dalmaçyalı'yla bağlantılıdır. (Cadpig filmlerde canlandırılmamış karakterlerdendir). Therefore, all three mediums can be considered canon, even though they're not in the same continuity.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]