Şekerpınar, Kangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Şekerpınar
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Kangal
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 114
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58900
İnternet sitesi: [2]

Şekerpınar, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şekerpınar köyüne ilk yerleşen kabilenin ismi (dürüler )şimdiki çavuşlar ve ibolar kabilelerinin dedeleri olup

” Osmanlı Dönemindeki Kabilenin adı ise “Memoğulları”dır. İbrahim oğlu, şeyh osman Elazığ’ın Basgil ilçesi Bayrik mezrasından kan davası yüzünden kopmuş Sivas’ın Kangal İlçesinin daha sonra kendi adlarını koydukları Şekerpınar köyüne yerleşmiş bir Kürt kabilesidir! Kangal Tersakançifliğinde ortakçı olarak bir müddet çalıştıktan sonra Kırkpınar ağaları Sali Efendinin topraklarının bir kısmını para ve altın karşılığı almış ve yerleşmişlerdir.. Etraf köylerle birçok kez kavga edilip yerleşim mucadelesi verilmiştir. Şekerpınar köyünde 3 kabile yaşamaktadır. Köyün kurucu kabilesi Osman memoğlu 1912 de bu köye yerleşmiştir. 2 oğlu olmuştur. Biri Mehmet çavuş diğeri İbrahim. Memet çavuşun 2 oğlu olmuş İbo kağanın 5 oğlu olmuştur köyün nufusu çok kısa bir sürede artmıştır. Köye sonradan gelen Türk asıllı Hınteler Kabilesi kabul edilmiştir ve aradan çok uzun bi zaman geçmeden yaklaşık 1 yıl sonra Kangal Koru köyünden yörük olarak sallambaşlar Kabilesi yerleşmiştir. Köyün bugüne kadar en uzun dönem muhtarı olarak görev yapan kişi HAYDAR KILCI ’dır. Köye yapılan yardımlar ve ilk çıkan teknolojik tarım ürünleri köy halkına sağlamıştır.( Ben bildiğim kadarını düzelttim ama bilmediğim varsa saptırmadan ekleyin lütfen)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 115 km, Kangal ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 100
2000 114
1997 182

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy sınırları içerisinde bulunan kangal demir export a.ş köy halkı için önemli bir geçim kaynağıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak yeterli öğrenci bulunmadığından eğitim öğretim faaliyetleri yapılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTTşubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.facebook.com/sivaskangalsekerpinarkoyu