Şam Sultan Selim Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

I. Selim tarafından 1516'da Şam'da yaptırılan camidir. Cami pandantiflere dayalı bir kubbeyle örtülüdür. Önünde üç kemerli ve küçük kubbeyle kapatılmış bir son cemaat yeri ve bunun çevresinde üç yandan sütunlara dayanan önde yedi, yanlarda üçer kemerli, eğimli bir çatı ile örtülü revak bulunmaktadır.

Caminin kuzeybatı ve kuzeydoğu köşelerinde iki ince minare yer alır. Ön tarafta bulunan avlunun sağında ve solunda olmak üzere semer kemerli on ikişer küçük kubbeyle örtülü revaklara açılan altışar hücre bulunmaktadır. Ayrıca batıda küçük bir mescit bulunmaktadır.

Sultan Vahdeddin'in mezarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sultan Mehmed Vahdeddin, Sultan Selim Camii'nin bahçesine gömülmüştür. Vahdettin'in son arzusu vatan topraklarında gömülmekti ama bu mümkün olmadı. Bunun yerine Şam'daki Selâhaddin Eyyubi Türbesi'ni seçmişti ve bu son arzusuydu. Fakat burası da dolu olduğundan, devrin Suriye Devlet Başkanı Ahmed Nami Bey, cenazenin Sultan Selim Camii'nin bahçesine gömülmesini sağlamıştır. Sonraki yıllarda Osmanoğlu ailesinin diğer bazı fertlerinin de buraya gömülmesiyle caminin bahçesi bir Osmanoğulları Aile Mezarlığı halini almıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]