Şahnalı, Aydın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Şahnalı
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Aydın
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 812
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09000

Şahnalı, Aydın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluşundan önce daha eski tarihlerde şu anki mezarlığın altında deprem ya da başka doğal afetlerden dolayı toprak altında kalmış bir yerleşim merkezinin bulunduğu söylenir. Hatta bu yerleşim merkezinden kaldığı söylernen ve halen aktif haldeki bir su kaynağı mevcuttur. Daha sonra Şahinali isimli göçebe yaşayan bir şahsın köye yerleşmesi ve bu şahsın, su ihtiyacını karşılamak için altın kabzaılı silahını satmak suretiyle, şimdiki sağlık ocağının bulunduğu yerde bir su kuyusu açmasıyla köyün kuruluşu gerçekleşmiştir. Ancak hangi tarihte kurulduğu yönünde kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Kurtuluş şavası sırasında köy halkı topyekün mücadele etmiştir.Deveci Mestan lakaplı Mustafa kaplan bu mücadelede başı çekenlerdendir. Özellikle köy düğünlerinde yöresel aydın zeybeği ve eski zeybek oynanır.Geleneksel akdeniz mutfağı hakimdir. Posalı yavru kavurması yöreye ait en güzel yemeklerdendir.

Yağcılar yolundan Şahnalı köyü görünümü
Bahçe arası


Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydın merkezine 18 km uzaklıktadır. Büyük menderes nehri kenarındadır daha sonrakı yıllarda buyuk cabalarla bahce arası yolu asvalt yapılarak büyük hızmetlerle güzelleştirilmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1000
2000 812
1997 889

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa, zeytin ,meyve ve sebzeye, kömür madenine dayanır. daha onceden de ŞANALI bıberı ile ihracata açık bir köydür.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: (1985-1990)-NECDET AYDIN (1990-1995)-YUSUF YILMAZ (2000-2005]- kenan çoşkun (2005-2009))-ünal yakıcı (2009-2014))-adylar:ünal yakıcı

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.MUHTAR YUSUF YILMAZ 1992 YILINDA GETİRMİŞTİRancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon-internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]