Şıhlı, Ladik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Şıhlı
—  Köy  —
Samsun in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Ladik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 553
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55750
İnternet sitesi: [2]

Şıhlı, Samsun ilinin Ladik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Ladik ilçesinin en eski köylerinden biri[kaynak belirtilmeli] olup, ismini yörede bulunan şıhlar'dan aldığı (Zeyfe Dede, Gülaptal, Karaaptal) rivayet edilmektedir. Yer ve konum itibariyle çevresindeki köylerin buluşma noktası ve merkezi bir durumdadır. Cumhuriyetten önce çevresindeki Ermeni ve Rum köyleri (Cinkefler, Papazlar, Çolaksavarlar, Terzili, Ambar gerişi vb.) olduğu, bunların Topal Osman çetesi ile kaldırıldıkları tarihi kayıtlarda mevcuttur. Bir zamanlar Aşağı ve Yukarı Şıhlı adıyla iki muhtarlık ve iki ayrı köy durumundayken; Memişler, Balcılar, Karaağaç, Çerkezler mahalleleri daha sonra birleştirilerek tek muhtarlığa dönüştürülmüştür. Merkezi Karaaptal da olan Nahiyelik 1957 yılında Şıhlı'ya taşınarak idari işlemler buradan yapılmıştır. 1970 yılında çıkartılan bir kanunla Bucak yönetimi kaldırıldığından Şıhlı da köy konumuna getirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yaylalarında her yıl yayla şenlikleri yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 101 Km., Ladik ilçesine 20 Km. uzaklıktadır. Havza'ya 52 Km., Çamyatağı köyüne 77 Km.'dir. Köy çevresi ormanlarla kaplı olup soğuk suları vardır. Tam bir piknik ve mesire yeridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır:(şu an aktif degil). Sağlık ocağı ve sağlık evi de vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca jandarma komutanlığı bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]