İsviçre Eyaletler Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İsviçre Eyaletler Konseyi
Almanca: Ständerat
Fransızca: Conseil des Etats
İtalyanca: Consiglio degli Stati
Romanşça: Cussegl dals Stadis
49. dönem
Liderlik
Konsey başkanı Hans Altherr, FDP.Liberaller
Yapı
Siyasi gruplar Hristiyan Demokrat Halk Partisi (13)
FDP.Liberaller (11)
Sosyal Demokrat Parti (11)
İsviçre Halk Partisi (6)
Yeşil Parti (2)
Yeşil Liberal Parti (2)
Muhafazakar Demokratik Parti (1)[1]
Toplantı yeri
Website
www.parliament.ch

İsviçre Eyaletler Konseyi (Almanca: Ständerat, Fransızca: Conseil des Etats, İtalyanca: Consiglio degli Stati, Romanşça: Cussegl dals Stadis), İsviçre Federal Meclisi'nin kanatlarından biridir. 46 üyeden oluşur ve alt kanat olan İsviçre Ulusal Konseyi'nden daha küçüktür.

Ülkenin kantonlarından yirmisi ikişer üye, geriye kalan altısıysa (Obwalden, Nidwalden, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Appenzell Ausserrhoden ve Appenzell Innerrhoden) birer üye gönderir. Birer üye gönderen kantonlar tarihsel nedenlerden dolayı "yarı kanton" olarak adlandırılmaktadırlar; ama pratikte diğer kantonlarla aynı işleve sahiptirler.

Konsey üyeleri dört yılda bir seçilmektedir ve kullanacakları oylarda kanton yetkililerinin talimatlarını takip etmek zorunda değildir. İsviçre Federal Anayasası demokratik olması kaydıyla seçim yöntemini kantonlara bırakmaktadır; ama günümüzde tüm kantonlarda üyeler halk tarafından seçim yoluyla seçilmektedir. Zug ve Appenzell Innerrhoden kantonları dışındaki kantonlarda seçimler Ulusal Konsey seçimleriyle eş zamanlı olarak düzenlenmektedir. Orantılı temsil sisteminin kullanıldığı Jura kantonu dışındaki kantonlarda temsilciler çoğunluğun oyuyla seçilmektedir.

Mevcut konsyde dokuz kadın bulunmaktadır. Bir koltuk boştur. Boş olan koltuk da göz önünde bulundurulduğunda kadınların konseydeki oranı %20'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]