İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi
Dış Bina.jpg
Kuruluş 2008
Ülke Türkiye
Şehir Beylikdüzü, İstanbul
Türü Fen Lisesi
Müdür Mehmet Yavuzcan
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce , Almanca
Öğrenci sayısı 337

Yaşar Acar Fen Lisesi (YAFL - Yaşar Acar High School Of Science) Türkiye'nin ve İstanbul'un sayılı Fen Liseleri'nden biridir. İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinin Kavaklı semtindedir.

İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi, 2008 yılında Fen Lisesi Projesi kapsamında hayırsever Yaşar Acar'ın isteği doğrultusunda kuruldu.

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği temel eğitimini bitiren öğrencilerin katıldığı SBS (Seviye Belirleme Sınavı) ile öğrenci almaktadır. Okulun ana eğitim dili Türkçe, yabancı dili İngilizce ve Almanca'dır.

Eğitim ve öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşar Acar Fen Lisesi'nin amaçları;

  • Zeka düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamayı,
  • Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi,
  • Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi

duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamayı,

  • Yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi,
  • Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde yüksek derecede yetişmelerini sağlamayı amaçlar.
Yasar Acar Fen Lisesi Laborvatuvarı.JPG

İlk iki senede verilen temel fen müfredatından sonra son sınıfta verilen ileri fen dersleri, öğrencilerin ilgi duydukları fen alanında kendilerini yetiştirmelerine olanak sağlar. Okuldan mezun olan kişiler ulusal ve uluslararı alanlarda Bilim, Astronomi, Mühendislik gibi bölümlerde öğrenimine devam edebilir. Bütün dersler uygulamalıdır ve deneyerek, gözlemlenerek, yaşayarak gerçekleştirilir.

Eğitim-öğretim Türkçe yapılır. Matematik ve fen grubu derslerindeki teknik terimlerin yabancı dildeki karşılıkları (ingilizce ve latince) da ayrıca öğretilir. Eğitim süresi dört yıldır.

2008-2009 Eğitim Öğretim Yılından itibaren , zorunlu seçmeli yabancı dil olarak İngilizce ve Almanca dersi okutulmaktadır.Öğrencilere verilen İngilizce eğitimi, öğrencilerin TOEFL diploması seviyesine gelmesini amaçlar. Ayrıca yeterli altyapıya sahip öğrenciler ile Amerikan Üniversitelerinde okumaya yönelik yapılan SAT sınavına hazırlık çalışmaları yapılmaktadır. Bu diplomalar, uluslararası dünyaca ünlü birçok üniversitede okumaya yardımcı olur. Öğrencilerinin Bilim Olimpiyatları,Matematik Olimpiyatları, Satranç Oyunları, USOBO gibi yarışmalarda ve birçok alanda başarı oranı yüksektir.

Okul, başarı seviyeleri ve zeka düzeyleri yüksek öğrencileri yüksek öğretime hazırlar.

Olanaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

23-26 kişilik sınıflarda dersler tamamen uygulamalıdır ve karşılıklı tartışmalarla geçer. Okulda 16 adet ana derslik, modern ve tam donanımlı fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, ve Yabancı Dil dersleri için ICT (Dil) laboratuvarları, içerisinde öğrenci, öğretmen ve velilerin katkılarıyla oluşturulmuş kütüphane, Akıllı Sınıf (SmartLab), öğrencilerin proje hazırlaması ve olimpiyat çalışmaları için oluşturulmuş Olipiyat(Proje Hazırlama) Sınıfı, öğrencilerin boş zamanlarında satranç oynamasını ve öğrenmesini amaçlayan satranç odası, müzik aletlerinin bulunduğu ve müzik çalışmalarının gerçekleştirildiği müzik odası,etüt odaları, kantin ve yemekhane bulunmaktadır. Ayrıca her sınıfta derslerde kullanılmak üzere internet bağlantılı bilgisayar donanımlı teknolojik sistemler mevcuttur.

Okulda kurulan Robotik Grubuyla okulun robot yapmaya ve geliştirmeye meraklı öğrenciler ile birlikte Mekatronik çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmaların yapılması için gerekli donanımlar okulun mekatronik odasında bulunmakta ve çalışmalar bu bölümde gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalarda yaratılmış ve geliştirilmiş robotlarla çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katılınmaktadır. Yaşar Acar Fen Lisesi, mekatronik çalışmaların yapıldığı ilk ve tek resmi fen lisesidir.

Her sene Mayıs ayında düzenlenen Geleneksel Türk Günü'nün ve İnteraktif Yarışma'nın büyük finali de Yaşar Acar Fen Lisesi ev sahipliğinde düzenlenmekedir.

Okulun İstanbul'da olması sebebi ile Okuldaki öğrenciler şehir içindeki sinema, tiyatro, spor ve diğer her türlü sanatsal ve kültürel faaliyete aktif olarak katılabilmektedirler.

Öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmeleri, sosyal kültürel ve sportif çalışmalarda bulunmalarına yönelik olarak 8 farklı sosyal kulüp kurulmuştur. Kulüp üyeleri, her hafta toplanarak çeşitli kararlar alır. Bu klüpler okulda etkin olarak çeşitli aktviteler düzenler. Toplu tiyatro seyirleri, okul partileri, konserler, İstanbul dışına geziler ve Yurt Dışı gezileri öğrenciler ve öğretmenler tarafından birlikte organize edilmektedir.Bunun yanı sıra okulun ana binasında yer alan 115 kişilik Tiyatro ve Konferans salonu gerek okulun gerekse tiyatro gruplarının kullanımına açıktır.Sportif faaliyetlerde yer almak, boş zamanlarında futbol, basketbol, tenis ya da voleybol oynamak isteyen öğrenciler açık spor alanını (Basketbol ve voleybol sahaları) ders saatleri dışında kullanabilirler.

2012-2013 Eğitim-öğretim yılıyla birlikte FATİH projesi kapsamında tablet ve akıllı tahta ile eğitim uygulamasına geçilmiştir. Yine bu uygulamayla birlikte her dersin kendi özel sınıfında işleneceği "derslik sistemli eğitim" modeli getirilmiştir.

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul, özellikle Satranç Alanında başarılara imza atmıştır. Ayrıca matematik olimpiyatlarında ve Resim Yarışmasında da derece kazanmıştır. [1][2] 2008 ve 2010 Yılında Avrupa Birliği Bilgi Yarışması'nda İlçe birincisi olarak Beylikdüzü'nü İstanbul'da Temsil etmiştir. Yarışmayı, İstanbul Beşincisi olarak tamamlamıştır. Birçok resim, kompozisyon,şiir vb. dallarda birincilik ödülleri kazanmıştır. Yine, Türkçeyi Güzel kullanarak konuşma yarışmasında ilçe birincisi olmuştur.

2011 yılında IKEK Bilim Yarışmaları'na katılan Yaşar Acar Fen Lisesi, yarışmada bütün alanlarda derece almıştır. Matematik-Bilgisayar alanında birincilik ve üçüncülük, Türkçe alanında ikincilik, Sosyal Bilimler alanında birincilik ve üçüncülük, Robotik (Fizik) alanında yine üçüncülük ödülü almıştır. Yarışmada beş alandan beşinde de ödül alan tek okuldur.

Liselerarası Münazara yarışmasında 3 turda 10 okulu elemiş, yarışma finalinde ise yarışmayı ikinci olarak tamamlamıştır.

Türkiye Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı (USOBO)'da Altın Madalya (Türkiye üçüncülüğü) ve iki tane Bronz Madalya (Türkiye yedinciliği), Ulusal Matematik Olimpiyatlarında ise İstanbul beşinciliği almıştır.

2012 YGS Sınavında Ataman Denknalbant, Türkiye 15.si olmuştur. İlk binde ise 7 öğrenci yer almıştır. Öğrencilerin %100'üne yakını ilk 10.000'de yer almıştır.

2012 LYS Sınavında da yine Türkiye 44.sü ve 74.'sü öğrencilerin yanı sıra çok yüksek başarılar elde etmiştir.

2012 LYS Türkiye Puanları okul ortalamalarına göre TM ve TS alanlarında Türkiye'deki tüm okulları geçerek Türkiye birincisi, MF alanında Türkiye on yedincisi olmuştur. [3]

Okul aynı zamanda Türkiye'yi Avrupa'nın en önemli organizasyonlarından biri sayılan ve 35 ülkenin katıldığı "JA-YE Company of The Year Competition" da temsil etmiştir. [4]

Okul, İstanbuldaki İkinci Fen Lisesi, Avrupa Yakasındaki İlk Fen Lisesidir. Ayrıca İstanbul'un 2009 ylında en yüksek puanla öğrenci alan altıncı, 2010 yılında sekizinci [5] Devlet Okuludur. Türkiye'nin En İyi 20 Okulu Arasında Yer almaktadır..[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]